Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jsme na dovolené: Račte dál, zloději!

Jsme na dovolené: Račte dál, zloději!

19.7.2018 - redakce Babinet.cz

Za pár dní odjíždíte na vytouženou dovolenou. Určitě už se nemůžete dočkat, a proto nakonec musíte uposlechnout ten neodbytný pocit, který velí, abyste se o tu nadpozemsky báječnou zprávu podělila. Nejlépe na sociálních sítích. A už tady máte krásně nakročeno k vykradení. Váš byt není nedobytný hrad. Proto než se zaslouženě vyplácnete na pláž, zabezpečte svůj byt a nezvěte zloděje dál.

Když jsme švorc

Samozřejmě, že bezpečnostní dveře, kamerové systémy, hlásiče, alarmy, ozbrojená hlídací agentura s pitbulem a ostnaté, elektrické dráty kolem dveří jsou ideálním řešením zabezpečení.

Ale pokud jste poslední peníze investovali právě do dovolené, těžko jsou teď tyto možnosti ve hře. Tak co zbývá? Brigádnice, sedící za dveřmi s paličkou na maso? Může být, ale existují i jiné funkční způsoby.

Aby všichni (zloději) věděli

Jsme znovu u Facebooku. Je pochopitelné, že když se tetelíte těšením, musíte to někomu říct. Ale statusy, které informují o vašem přesném odjezdu a délce pobytu? Nikdy! Nechcete se přece, byť opálená, vracet do holobytu, nebo ano? Nikdy nevíte, ke komu se status dostane. Jakmile jednou něco pověsíte na internet, dostane se k tomu každý, když bude jen trochu chtít.

Proto tuto zdánlivou banalitu nepodceňujte a na sociálních sítích o dovolené pomlčte.

Temná kobka

Ještě tohle, tamto, opalovací krémy, dětem kloboučky, manželovi holicí strojek a je zapakováno. Kufry naházíte před dveře a tradá, směr dovolená. Manžel startuje auto, děti rozbalují svačiny. Ne, počkat, počkat. Ještě se vracíte, zkontrolujete sporák, konvici, světla. Všechno je v pořádku, tak teď už jen zbývá zatemnit všechna okna a pro jistotu ještě zatáhnout rolety, nebo závěsy.

Tak tento oblíbený způsob domnělého zabezpečení je naprosto nesmyslný. Když odjíždíte, nedělejte z bytu temnou kobku. Je to podezřelé víc, než si uvědomujete. Dáváte tak jasně najevo, že byt je prázdný. Temný a prázdný, bez pohybu, bez života. Vysíláte tak jasný signál, že u vás by to dneska šlo.

Předejte klíče

Náhradní klíče svěřte důvěryhodné paní sousedce, kterou znáte léta. Nebo mamince, kamarádce, ale někomu je určitě dejte.

Jednak by se vám hodilo, kdyby vám nějaká dobrá duše občas zalila kytky a jednak potřebujete zajistit právě ten onen pohyb. To znamená, že schránka bude prázdná, sem tam otevřená okna a vyvětrání, bliknutí světel, zapnutí rádia, vykouknutí postavy z okna, pověšení pár kousků prádla na prádelní šňůru a následné posbírání.

Možná vám to přijde úsměvné, nebo dokonce směšné, ale zloději většinou nikam nevtrhnou naslepo. Umí si velmi dobře vytipovat, jestli se stav vyhlédnutého objektu mění, nebo ne.

Napsala Bára Klímová

 

Přečtěte si také

(NE)Obyčejný ocet: Proč už nikdy nesmí chybět na vašem nákupním seznamu?

Vložit, zapnout a vyprat: 5 levných babských rad, díky kterým bude prádlo DOKONALÉ

Hlava v kleštích a příšerná bolest! 5 tipů, které fungují OKAMŽITĚ

Domácí spalovače tuku aneb Plavky nejsou nepřítel

Jak rychle provonět domácnost aneb Když nestíháme generální úklid

Nééé sůl, koření! 4 kořenky, které umí víc, než dochutit jídlo. Máte je na poličce určitě i vy.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip