Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak si užít blížící se advent a nezbláznit se z toho aneb Důležité je vědět, co je potřeba reálně stihnout

Jak si užít blížící se advent a nezbláznit se z toho aneb Důležité je vědět, co je potřeba reálně stihnout

16.11.2023 - redakce Babinet.cz

Blíží se chvíle, kdy na adventním věnci zahoří první plamínek ze čtyř a ruku na srdce, milé dámy, pro koho to bude něco jako výstřel ze startovní pistole? Aby se z předvánočního času nestala štvanice, začneme pozvolna.

foto / Freepik

Slovo advent pochází z latinského adventus čili příchod. V křesťanském pojetí je advent vnímán jako doba příprav na příchod Spasitele. Advent začíná vždy v neděli nejblíže svátku sv. Ondřeje, letos již 27. listopadu. Čtyřtýdenní adventní doba skončí se západem slunce na Štědrý večer. Bývala to doba duchovní přípravy na Vánoce, doba pro rozjímání a dobročinnost. Byla to zároveň doba postní, kdy se nesměly konat svatby, hodování a zábavy.

Dnešní doba se bohužel více honí za hmotnými statky a je natolik uspěchaná, že od duchovna mnohdy odbočí. Pokud ale chceme adventní čas užít a nikoli jím proletět se smetákem v ruce, hodí se malá rada k organizaci. Na začátek je dobré své plány hodit na papír, aby se tím nejen vyčistila hlava, na nic se nezapomnělo, ale zároveň se ukázalo, co z toho je reálné a co naopak v rámci zachování duševního zdraví, můžeme vyškrtnout. K jednotlivým úkonům si můžeme dopsat i případné pomocníky, protože se přeci nechceme úplně uštvat. Manžel a děti by měli vědět, že vše nenaskáče na stůl samo od sebe, cukroví se neupeče samovolně v troubě a že úklid úplně celého bytu je na jednoho přeci jen krapet dost. Proto se držíme zlatého rčení „rozděl a panuj“ a řekneme si o pomoc.

Železná neděle

Na úklid je dobré se vrhnout před železnou nedělí, abychom pak už měli před sebou přeci jen ty příjemnější věci. Nikdy není dobré přecenit své síly a začít opravdu obřím gruntem, kdy vytaháme věci i ze skříní a podobně. Skončí to tak, že budeme vyšťavení a v pokoji jako po výbuchu. Ideálně s úklidem začněme odshora dolů. Vyluxovat pavučiny na zdech, setřít usazený prach na lustrech, skříních a poličkách. Umýt okna a vyprat záclony. Odnosit nepotřebné věci do komory nebo do sklepa. Vše, co se volně povaluje, vrátit na své místo a nepotřebné věci vyhodit. Vyleštit zrcadla, umýt koupelnu a kuchyňskou linku. Vyluxovat a vytřít. V neděli si nazdobíme uklizený byteček, postavíme Betlém, pak v klidu zapálíme první svíčku s pocitem dobře odvedené práce a s dětmi napíšeme Ježíškovi.

Můžeme se i společně pustit do pečení perníčků.

Bronzová neděle

Kolem bronzové neděle je dobré začít s cukrovím, které tzv. potřebuje dojít. Pokud jsme perníčky upekli již minulý víkend, můžeme se vrhnout např. na medvědí tlapky, linecké, vanilkové rohlíčky či stříkané. Také pokud ještě nemáme všechny dárky pro své blízké, mrkneme na internet a objednáme je, aby nám stihly dojít do Štědrého dne. V neděli zapálíme druhou svíčku, dojedeme koupit vánoční stromeček, pokud nemáme umělý a s rodinou si můžeme sednout k vánočnímu filmu nebo pohádce, abychom i dětem ukrátili čekání na Ježíška.

Stříbrná neděle

V sobotu před stříbrnou nedělí můžeme dopéct cukroví, které jsme nestihli a večer se sejít s přáteli na předvánoční posezení, abychom se odreagovali a hlavně netrávili adventní čas jen přípravami a úklidem, ale využili ho i k setkáváním s lidmi, které máme rádi. V neděli zapálíme třetí plamínek, zabalíme dárky a ozdobíme upečené cukroví. Čas využijeme pro rodinu, ať nás může prostoupit těšení se na Štědrý den a vleze do nás ta správná vánoční atmosféra.

Zlatá neděle

Zbývá nám víkend se zlatou nedělí, kdy už můžeme jen přetřít prach, vyluxovat a poklidit drobnosti na svá místa. Pak je ideální čas na nějaké to nepečené cukroví a kdo chce, ozdobí si už stromeček. V neděli se zapálí poslední svíčka a je čas na odpočinek, jedno z posledních okýnek na adventním kalendáři, pohádky nebo příjemnou procházku s rodinou. Prostě na odměnu za to, jak hravě jsme vše zvládli a poděkování všem pomocníčkům.

Hlavní ale je, aby celý adventní čas plynul v poklidné a milé atmosféře bez hádek a stresu. Co nestihneme, z toho se svět nezboří. Užívejme tento kouzelný čas s rodinou, přáteli a nenechme si od nikoho mluvit do toho, jak máme mít uklizeno, napečeno a kolik toho stihli jiní. O tom opravdu adventní čas není. A nezapomeňme, v neděli už zahoří první adventní svíčka.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Advent

https://www.duhovymotyl.cz/clanky-2/adventni-a-vanocni-cas/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>