U nás méně známou, ale zajímavou zříceninou je hrad Korlátka. Tento hrad se nachází na vrcholu strmého kopce v oblasti Malých Karpat, konkrétně nad obcí Cerová. Malebná krajina, protkaná hlubokými lesy a tajemnými údolími, dodává hradu zvláštní atmosféru, která přitahuje nejen milovníky historie, ale i ty, kteří hledají odpovědi na záhady minulosti.
Hrad byl postaven na strategickém místě, které umožňovalo jeho obyvatele chránit před nepřátelskými útoky. Příkrý kopec a husté lesy poskytovaly přirozenou obranu, což činilo hrad těžko přístupný. Dnes je místo obklopeno divokou přírodou, ale před staletími, kdy byl hrad Korlátka v plné síle, to byla oblast, která měla klíčový vojenský význam. Hrad byl založen ve 13. století, kdy patřil mocnému šlechtici Konrádovi Koriathovi. Tento významný muž z rodu, který se proslavil nejen svou vojenskou zdatností, ale i politickými intrikami, zvolil pro svůj hrad místo, které bylo výhodné z hlediska obrany a zároveň strategicky důležité.
V průběhu let hrad sloužil jako obranný bod proti nájezdníkům a nejednou byl svědkem vojenských střetů. S postupem času, jak se měnily poměry v regionu, začal hrad upadat a ztrácel svou původní vojenskou funkci. Až nakonec, v 16. století, byl opuštěn a postupně začal chátrat.
K hradu se váže stará pověst o zlatém pokladu a čertovi. Podle legendy je pod hradem zakopaný vzácný poklad, přesněji tuny zlata, které mohou hledači najít pouze za určitých podmínek. Má to však háček, poklad hlídá čert. Když počkáte na správnou hodinu a neřeknete ani slovo, zlatá brána pod hradem se otevře a čert vám prý neskřiví ani vlas na hlavě…
Nad obcí v kopci se nachází malá jeskynní díra, o které se říká, že je to údajně tajná chodba vedoucí právě z nedalekého hradu Korlátka. Také v obci Prievaly, vzdálené asi 4 kilometry, se má nacházet soustava podzemních chodeb – katakomb. Právě zde byl nalezen velký poklad, který obsahoval několik zlatých cihliček. Pro mnohé mládence dávných dob byl tento poklad velkým lákadlem, ale o fíglech, jak obelstít čerta, neměli ani potuchy. Proto vždy, po prvních úderech jeho kopyta, utekli z hradu.
V jedné z jeskyní na hradě se nějaký čas nacházela socha čerta, která střežila vchod do ní. Dnes už na hradě není. Zda ji někdo odcizil - nebo jestli čert hlídá poklad na jiném hradě, to nikdo neví...
Další místní pověst hovoří o zlém pánu, který nechal přivést poddaného Miša. Ten na panství nepracoval kvůli nemoci. Pán proto nařídil svým drábům, aby ho přivezli a zbili palicemi. Když Miša nakládali na vůz, přišlo prý 12 horalů v čele s Jánošíkem. Přivázali dráby k vozu, svlékli je a oblékli jejich šaty. Poté se vydali na hrad, kde bili nemilosrdného pána, dokud neslíbil svému lidu, že se k němu už nebude chovat zle.
Zajímavá je také legenda o Čertově brázdě… Pán hradu, hrabě Osvald, měl bratra Petra, který byl zajat při boji proti Turkům. Osvald se však netrápil, že se nemusí dělit o majetek. Po letech se Petr vrátil a žádal svůj podíl, což vedlo k hádce. Osvald se rozhodl Petra zbavit a dal mu jedovatý odvar, který měl způsobit jeho smrt. Než se Petr napil, vypukla mezi bratry další hádka a jed se vylil. V tu chvíli se objevil čert Asmodeus, jenž vyoral brázdu a spravedlivě rozdělil majetek. Snažil se Osvalda potrestat, ale ten utekl a spadl do brázdy, čímž si zachránil život. Čert nakonec vzal duši zlé bylinkářky a bratři se usmířili.
Od té doby se brázda nazývá Čertova brázda a byla hranicí mezi Prešporskou a Nitrianskou stolicí. Podle historiků brázda vznikla pravděpodobně během bojů, kdy vojáci téměř přes noc vykopali soustavu zákopů, valů a příkopů na svou obranu. Bylo to právě na místech, kde se střetávaly majetky dvou mocipánů. A protože si každý chránil každou píď své země, docházelo k častým sporům.
napsal Petr Matura
Zdroje: myzahorie.sme.sk, kamnahory.sk, hrady-zamky.sk
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.