Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Tradice Betlémů má u nás pevný základ. Víte ale, z jaké strany musí přicházet tři králové?

Tradice Betlémů má u nás pevný základ. Víte ale, z jaké strany musí přicházet tři králové?

20.11.2022 - redakce Babinet.cz

Jak se říká, trocha historie nikoho nezabije, nejdříve tedy něco o vzniku Betlému a základních postavách, které v něm nesmí chybět.

foto / Unsplash

Praotcem vánočních Betlémů je Svatý František z Assisi. Po návštěvě Svaté země, kde navštívil Betlém, postavil se svými přáteli roku 1223 v jeskyni na hoře Alverno (Itálie) první Betlém, v němž sloužil štědrovečerní půlnoční mši.

V roce 1562 postavili jezuité první Betlém v Praze v Týnském chrámu. Důvodem byla snaha jezuitů o rekatolizaci českého lidu. Proto se snažili přimět lidi, aby chodili do kostela a přistavovali k jeslím oděné figury v životní velikosti, které pak přemísťovali podle každého dne z legendy o narození Ježíše Krista.

Počátkem 18. století tradice stavění jesliček postupně zakořenila i v dalších kostelech a klášterech. Později pronikla i do měšťanských domů a koncem 18. století zapustila své tradiční kořeny i mezi prostými lidmi. Možná i proto, že je osvícenský císař Josef II. spolu s vánočními hrami zakázal.

Betlémy se stavěly na počátku adventu a teprve o svátku Narození Páně do nich lidé dávali figurku novorozeňátka a přidávali postavičky anděla, pastýřů a darovníků. Postavičky třech králů a jejich průvodu se přidávali až 6. ledna. Jesličky stávaly ve staveních až do Hromnic a ty největší - vyřezávané zabraly skoro celou světnici.

Pokud byste si stavěli vlastní Betlém, je dobré vědět, jaké základní figurky v něm nesmí chybět. Vězte, že bez Ježíška, Marie, Josefa, vola, osla, pastýře se stádem a třech mudrců se neobejdete. Základní postavy bychom měli, ale teď je důležité správné rozmístění. V centru Betléma je chlév s jesličkami, kde je na slámě Ježíšek s Marií a Josefem, v pozadí stojí osel a vůl, kteří Ježíška zahřívají svým dechem. Zde není přesné rozmístění vlevo nebo vpravo dané. Dále obvykle vlevo jsou pastýři, kteří se klaní a zprava přicházejí tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar. Nad chlévem visí betlémská hvězda - kometa a anděl zvěstující Gloria in excelsis Deo (Sláva na výsostech Bohu). Toto rozložení je dáno církevní legendou, a proto je neměnné. Rozmístění dalších figurek je libovolné a patří mezi ně postavy nesoucí dary, zvířátka, muzikanti atd.

K oblastem se starou betlémářskou tradicí patří Východní Čechy. Nejznámější je třebechovický Betlém, který vytvořil v druhé polovině 19. století Josef Probošt z Třebechovic pod Orebem. Společně s Kapuciánem a Josefem Frimlem (nahradil původní jednoduchý pohon lanky přesným soukolím a převody) vytvořil Probošt Betlém o velikosti 7m x 3,20m x 2,70m, který má čtyři sta pohybujících se figurek. V roce 1934 jej získal František Skřivan a díky jeho péči se Betlém zachoval až do dnešní doby.

Každoročně se po celé republice konají výstavy Betlémů, které lákají návštěvníky na různá zpracování Betlémů a z toho je patrné, že tato tradice u nás přetrvala až do současnosti.

 

napsaly Gabriela Horáčková a Hana Formánková

 

https://vanoce.vira.cz/vanoce/tri-kralove

http://www.milujivanoce.cz/cs/temata/show/betlemy/87-symbolicky-vyznam-postav-a-scen-betlemu/

https://www.chytrazena.cz/betlem-a-betlem-3886.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz