Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Čečenský prezident prosazuje vlastní styl pro místní ženy

Čečenský prezident prosazuje vlastní styl pro místní ženy

14.3.2011 - Redakce Babinet

Šátky, dlouhé sukně a svetry s dlouhými rukávy by měly nosit podle představ čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova ženy v této severokavkazské republice, která je součástí Ruské federace. V rozhovorech pro místní média opakovaně uvedl, že by se tak měly strojit v souladu s muslimskými tradicemi. Upozornila na to mezinárodní organizace Human Rights Watch s tím, že Kreml tyto diskriminační praktiky toleruje.

Podle obránců lidských práv se ženy v Čečensku mnohokrát staly terčem ostřelování barvicími střelami z paintballových pušek. Útok proti nim zpravidla podnikají muži v maskovacích uniformách. "Desítky žen byly v Grozném ostřelovány z paintballových pušek. Útoky podle našich informací podnikli příslušníci bezpečnostních sil. Zároveň se po městě šířily letáky s textem, že ostřelování barvami je pouze varování," ředitelka moskevské odbočky Human Rights Watch Taťjana Lokšinová. Zdůraznila, že podobné praktiky jsou nepřípustné a že porušují práva ruských občanů garantovaná ústavou.

muslimka

Místní úřady tak údajně chtěly Čečenky varovat, že pokud se nebudou v oblékání krotit, budou proti nim nasazena tvrdší opatření. Zastánci muslimských zvyků mnohdy prý ženy bez šátků na ulici urážejí a tahají je za vlasy, pokud je nemají zahalené. Vedení republiky však tyto výpady neodsuzuje.

V rozhovoru pro ruský list Komsomolskaja pravda Kadyrov před časem řekl, že podle muslimských zákonů by žena měla nosit "uzavřené věci". Sám ale prý nemůže nic zakázat, ale pouze "radit a žádat". "Nepodepsal jsem žádný výnos. Řekl jsem ale, že se polonahé ženy nesmí objevovat v práci. Musí mít seriózní kostým," uvedl. Dodal, že když například náměstkyně ministra bude chodit s rozpuštěnými vlasy, "pak u nás v Čečenské republice nebude moct nikdo pracovat". "Proto navrhuji: pojďte nosit sukně pod kolena," citoval list prezidentovy stylistické představy. Ukázal pak prý na délku kolem poloviny svého lýtka.

"Kavkazané jsou temperamentní chlapci a dodržují zdravý způsob života. Vzrušujeme se, když je žena polonahá," vysvětlil prezident přístup místních mužů. "Práce se nám pak nedaří. Žádám proto, aby se žena v práci přizpůsobila svému povolání. Aby nosila kostým, šátek a zakryla si rozpuštěné vlasy," uvedl.

Zároveň se ale vyslovil pro mnohoženství. Podle něj není důvod, proč bránit mužům, aby měli čtyři ženy, jak to připouští muslimské zákony. "Když máš možnost postavit dům, vytvořit pro všechny stejné podmínky, neutlačovat nikoho, pak máš právo podle zákona šaría se oženit čtyřikrát. To je poctivější než mít jednu nebo dvě milenky, když máš doma problémy a hladové děti. Oženit se s druhou ženou však můžeš jen v případě, že ti to první dovolí," nabádal čečenské muže. Také sám si prý vyhlíží druhou ženu, ale zatím nenašel "tu krásnou". Manželka prý proti podobnému rozšíření rodiny námitky nemá.

V minulosti Kadyrov kritizoval ženy za to, že používají mobilní telefony. Tvrdil, že je to "nemravné". Díky tomuto přístroji se prý mohou domlouvat na "randění" s muži. Příslušníci tamních bezpečnostních orgánů pak prý dívkám vytrhávali telefony z rukou přímo na ulici.

Kadyrov, který moc v Čečensku převzal po otci, jenž byl zabit při atentátu, patří mezi nejservilnější regionální ruské vládce. Je známý svým pochlebováním Kremlu. Jeho kontroverzní výroky ruští vůdci zpravidla tolerují a využívají jej pro prosazování vlastních strategických představ.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip