Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Život po rozchodu. Jak s ním naložit?

Život po rozchodu. Jak s ním naložit?

30.4.2024 - redakce Babinet.cz

Odejít ze vztahu, ve kterém už jste vyčerpali všechny možnosti a stále vám v něm není dobře, není snadné rozhodnutí. Jak mi kdysi dávno řekla jedna moje kamarádka: „já jsem se chtěla rozejít a stejně jsem to nesla hůř než on.“ Protože pokud nejste úplně bezcitní, máte společné vzpomínky, přátele, kus života za sebou a tak i když je to vaše rozhodnutí, bolí to stejně. Čeká vás cesta, u které vůbec neznáte směr. Sami lapáte po dechu, abyste vůbec nějaký měli. Rozchod v jednom okamžiku zlikviduje vše, čemu jste doposud věřili. Ale jen díky němu můžete postavit nové základy.

Pouštět se do hledání nového životního partnera, když předtím nepodniknete zásadní cestu sebepoznání, není dobré rozhodnutí. Taková cesta je totiž nezbytná pro to, abyste si ujasnili, co vlastně hledáte, abyste prozkoumali vaše skutečné potřeby a silné i slabé stránky. Skutečnost, že si často neuvědomujete důležitost této životní etapy, pak vede k chybám při výběru dalšího partnera. Vznikají potom jen beznadějné a krátkodobé vztahy, které zůstávají vepsané do osamělosti vašich polštářů. Žene vás to za novými známostmi, které se vám ukládají v srdci ve formě zklamání, hořkosti a rozčarování.

foto / Freepik

Bohužel neexistuje žádná příručka, jak dlouho taková situace bude trvat, jak dlouho bude bolest a smutek všudypřítomný, protože každý je jiný, každý má jinou osobnost. Pro mnohé je překonání samoty po rozchodu záležitostí dvou týdnů, pro někoho půl roku a jiným to trvá podstatně déle.

Co byste tedy měli dělat, abyste se se samotou po rozchodu co nejlépe poprali? Je potřeba si uvědomit to, že samota po rozchodu je etapa, kdy je naprosto přirozené o sobě pochybovat. A to i tehdy, když jste rozchod iniciovali vy. Jednoduše proto, že rozchod je zklamáním, nenaplněním toho, co jste od vztahu očekávali.

Je pravdou, že odejít ze vztahu vyžaduje větší odvahu a možná i bolest než zůstat. Pravděpodobně vás čeká šest fází, které po rozchodu postupně přicházejí a kterými si asi projde každý.

  1. Šok: První dny po rozchodu bývají obě strany rozchodu v šoku. Poté se spustí přirozený ochranný systém, jenž připomíná autopilota, který na nějaký čas převezme řízení.
  1. Vyjednávání: Je těžké připustit konec vztahu. Myslet si, že se ten druhý možná vrátí, je jenom popírání reality. Tato berlička sice může na chvíli zmírnit bolest, ale nepomůže léčit rány a jen oddálí proces „uzdravení“.
  1. Hněv: Pak se dostaví pocit vzteku a nespravedlnosti. Jakým právem? Přehráváte si vztah jako film pozpátku a začnete vše pitvat, dokud se z vašeho bývalého v představách nestane zloduch. Je to přirozený reflex. Ale pozor! Nemyslete na pomstu, ta vás bude udržovat v bolestivé pasti spojení s touto osobou.
  1. Podceňování: Po rozchodu vás může přepadnout i pocit studu za rozchod a odsuzování okolí, že jste prostě loser. Tím se ale dostanete do negativní spirály a začnete zpochybňovat vaše vlastní kvality, vzhled, inteligenci, chytrost a dojdete k tomu, že pro něj nejste dost dobří. Takové sebemrskačství však nemá žádný smysl. Dřív jste se bývalé polovičce díky svým vlastnostem líbili, tak je dnes nezpochybňujte?
  1. Přijetí: Konečně přichází chvíle, kdy se s rozchodem začnete smiřovat a přiznáte si, že je opravdu konec. List v knize vašeho života se obrátil. Toto období patří mezi ta nejdelší a nejobtížnější, ale přijmutí celé situaci i s bolestí je velkým krokem k uzdravení.
  1. Rekonstrukce: Krok za krokem se vše bude zlepšovat, jako když se vám hojí rána. Přestanete si klást otázky a začnete přemýšlet, jak si uspořádáte svůj život.

Proto je po poslední fázi zásadní, snažit se být aktivní, aby vás po rozchodu samota příliš nesemlela. Není nic horšího, než když jste večer po práci sami doma, a ještě horší jsou osamělé víkendy. Hodně lidí si řekne, že na nikoho a nic nemají náladu a zavírají doma. V tom je ale kámen úrazu, protože to ukazuje na určitou neschopnost se samotou zacházet a něco proti ní dělat.

První věc, kterou musíte udělat, je utřídit si vztahy a pracovat na těch, na kterých vám skutečně záleží, a neinvestovat do těch, které vás nenaplňují. Nedosáhnete vnitřního klidu, dokud udržuje škodlivá pouta, ať už se jedná o milovanou osobu, přítele či kolegu.

Nepodléhejte tedy svému pocitu, že nic nemá smysl, a začněte tím, že si do slova a do písmene vezmete tužku a papír a začněte si plánovat, co budete následujících 14 dnů. Naplánujte si každý den, hlavně večery a víkendy. Právě víkendy je ideální si plánovat s přáteli. Změňte prostředí pomocí výletu třeba do přírody, protože to vám prospěje a navíc, pokud si program domluvíte s kamarády, je těžší ho zrušit, abyste se doma utápěli v sebelítosti.

Postupně si najdete svoje vlastní tempo, najednou uvolněný čas začnete vyplňovat novými koníčky a potkáte nové lidi. Samota vám postupem času už nepřijde tak strašidelná, v klidu si doma vychutnáte oblíbenou hudbu, film a nebo knížku a budete se cítit příjemně a ne opuštěně. Rozhodně nespěchejte rychle do dalšího vztahu, dejte si čas pro sebe a teprve, až budete mít vše v sobě srovnané, najdete zase sami sebe jako silnou osobnost, teprve potom budete připraveni na nový začátek.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.idnes.cz/xman/styl/rozchod-samota-zdravi-chronicky-zanet-studie.A220208_152622_xman-styl_fro

https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/ze-vztahu-do-vztahu-proc-nas-strach-a-samota-zenou-do-spatnych-naruci-2

https://www.partnerske-vztahy.eu/jak-se-vyrovnat-se-samotou-po-rozchodu/

https://www.zeny.cz/nazory-2/rozchod-jako-nova-prilezitost-jak-se-naucit-plavat-v-neznamych-vodach-samoty

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz