Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Poznejte tajuplná starobylá sídla Liberecka, opředená nejednou legendou

Poznejte tajuplná starobylá sídla Liberecka, opředená nejednou legendou

29.4.2024 - redakce Babinet.cz

Liberecký kraj se právem stal oblíbeným cílem turistů. Jednou z dálky viditelných dominant kraje je hrad Bezděz, který se tyčí v nadmořské výšce vyšší než 600 metrů. Založen byl králem Přemyslem Otakarem II. ve 2. polovině 13. století. Hrad si oblíbil Karel Hynek Mácha, který jej údajně navštívil dokonce šestkrát - a není divu. Velká věž nabízí přímo úchvatný výhled na České středohoří, Máchovo jezero nebo Krkonoše.

Nedaleko hradu Bezděz leží i tajemný hrad Houska, dodnes obestřený celou řadou záhad. Na Housce určitě nezapomeňte navštívit také expozici ,,Peklem“. Jedná se o ručně vyřezávané mechanické peklo z lipového dřeva. Expozice je volně inspirovaná Danteho „Božskou komedií“ a na své si přijdou dospělí i jejich ratolesti. Na samotném hradě je však nejzajímavější kaple, pod níž se má nacházet zasypaná díra do pekla. Zdi kaple jsou nádherně zdobené záhadnými malbami,   které zcela jistě skrývají mnohá zašifrovaná tajemství…

foto / Petr Matura

V blízkosti Housky se nachází další tajuplná zřícenina, kterou je Starý Berštejn, postavený po roce 1400 Jindřichem Hlaváčem z Dubé. Také z této zříceniny je krásný výhled. Hrad je však v soukromém vlastnictví a je nutné domluvit si předem prohlídku s panem majitelem.

V této oblasti najdeme ještě další zajímavý objekt, a to zámek Horní Libchava, jenž je také spojen se záhadami. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1611. Zámek byl mimo jiné ve vlastnictví maltézského řádu. V průběhu druhé světové války na zámku sídlili nacisté a údajně zde byla uložena zabavená okultní literatura uloupená v České republice. Ve sklepeních zámku či v jeho okolí měli Němci také ukrýt tajemné bedny s neznámým obsahem, které dodnes nebyly nalezeny, i když po nich neúnavně pátrali hledači pokladů. Na zámku má rovněž strašit, v prázdných místnostech jsou občas údajně slyšet kroky kohosi neviditelného a navíc se zde často samy od sebe otevírají dveře…

Mohou snad tyto paranormální jevy souviset se sebevraždou někdejšího majitele zámku, kterým byl senátor Jan Vraný? Ten spáchal roku 1937 sebevraždu před kasinem v Monte Carlu a následně byl pohřben v obci Horní Libchava. Možná jeho duše nenachází klid a vrací se na své sídlo… Každopádně dnes je zámek v soukromých rukou a na své si zde přijdou i děti, pro které se na zámku hojně pořádají nejrůznější zábavné akce.

V nedaleké České Lípě najdeme přímo uprostřed města pozůstatky hradu Lipý, založeného koncem 13. století. Na hradě má podle některých svědectví dodnes bloudit přízrak Bílé paní, jež v ruce drží svazek klíčů. Vypráví se, že v minulých časech, když dcera místního zvonaře vážně onemocněla, zjevila se jí právě místní Bílá paní, která dívku uzdravila a navíc jí darem předala hromádku suchého listí. Děvče ale listí odhodilo. Několik lístků, které zůstaly přichyceny na dívčiných šatech, se však prý nakonec proměnilo ve zlato…

Kdo je tato záhadná Bílá paní? Jednat by se mohlo o Anežku ze Šternberka, jež měla skočit z hradní věže, aby si nemusela vzít za manžela Zikmunda Děčínského, kterého nemilovala. Zikmunda však prý také čekal smutný konec. Podle legendy šlechtic v době povodní z hradu vyhnal veškeré služebnictvo a s poklady, které vlastnil, se před velkou vodou ukryl do věže. Z ní se ale včas nedostal a hradní krysy ho údajně zaživa sežraly...

napsal Petr Matura

 zdroje: hrady.cz, pohadkovy-zamek.cz, ustecky.denik.cz, cs.wikipedia.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz