Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Žena a technika?

Žena a technika?

Hana Kasalová

Žena a 2K projektor? Nebo dokonce 4K projektor?

Vyšňořená, načesaná a s jemně nalíčenými rty jsem si vyrazila na přednášku o prezentaci 4K projektoru do kina Světozor. Vybavená nejenom sebevědomým vzhledem, ale i nenápadným zápisníčkem na poznámky jsem se pohodlně uvelebila v měkké polstrované sedačce kina v centru Prahy, kde se prezentace konala. K mému úžasu jsem zjistila, že sál se pomalu plnil spíše muži než ženami. Pokud se tam některá objevila, tak bylo zřetelné, že její pohled na svět je spíše mužský než ženský. Tím pádem se moje z počátku nenápadná rtěnka stávala nápadnější a nápadnější...

Dobré ráno! Všechny vás tady srdečně vítám! Veliký úsměv, smějící se oči, prezentace začíná...

Zhasínají světla v sále, najednou je tma jako v pytli, zápisníček a propiska ztrácejí svůj význam. Mám doširoka otevřené oči, jako kdyby chtěly vstřebat to, co zápisník s propiskou už prošvihly. Postupně se na mě valí spousta technických dat, údajů, které jsem v životě neslyšela. Prožívám vnitřní boj, cítím, že do prezentace se mi vkrádají myšlenky běžného dne...Běžte pryč! Odháním je...Jsem tady přeci na prezentaci zázračného 4K projektoru, který omračuje davy...Uf!...Ano, teď se opět soustředím, ale přednášející se mnou nemá nejmenšího strpení.

Kdysi jsem se učila čínsky a teď si uvědomuji, že to bylo pro mě pochopitelnější než všechny ty technické údaje, mě zcela neznámé výrazy a informace, patřící pouze do světa velmi racionálních a technicky uvažujících mužů a těch, co jim rozumí. Jak teď závidím přítomným ženám, které nemají ani rtěnku, ani ženský šarm, ale v tomto prostředí a atmosféře se velmi sebevědomě pohybují. Věřím, že zároveň přemýšlí, co uvaří k večeři a do toho vnímají všechny výhody nového 4K projektoru.

Začínám se cítit jako totální hlupák. Hlavou mi zní slova mého přítele, který při mé technické nešikovnosti a nepraktičnosti, si zlehka povzdechne a pak důrazně pronese "...vždyť ty zase umíš jiné věci, které ti ostatní nezvládají..." Chytám se této věty jako tonoucí se stébla. Ano, nejsem tupá, hloupá, nemožná...prostě mě jenom 4K projektor ani cokoliv jemu podobného ani za mák nezaujalo. Je mi naprosto jedno, jestli si říká 2K, 4K či jinak, pro mě je důležitý obsah filmu. Nejdu do kina proto, abych hodnotila technickou stránku věci, ale proto, abych se filmem poučila, pobavila, rozbrečela, uvědomila si, jak mám super život, nebo naopak kde jsem naprostý mamlas a potřebuji na sobě zapracovat. Nevnímám, jestli řasy nebo pihy jsou více zřetelné, či méně, ale naprosto přesně registruji gesta, cítím emoce, vnímám slova, hudbu, prostředí, vše, co dle mého názoru dává promítanému smysl. Hltám obsah filmu, technika mě nechává naprosto chladnou, ani na ni nepomyslím.

Blíží se přestávka na oběd. Mám tak stažený žaludek, že nejsem schopna nic pozřít. Opět mě zajímá "pouze obsah filmu". Usrkávám pomerančový džus a pozoruji svoje okolí. Všichni vypadají velmi spokojeně. Společně se řízkem tráví i informace o 4K projektoru, příležitostně si mezi sebou vyměňují své dojmy, zlehka a nenuceně hovoří o technických novinkách. Oči jim radostně září, je evidentní, že jsou s prezentací moc spokojeni. Mám z toho dobrý pocit. Není nad to, sdílet jeden prostor s lidmi, kteří jsou šťastni. Přednášející i posluchače potichu opouštím a už teď se těším na další zajímavý film. Ať už bude promítán ve 2K či ve 4!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip