Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Je zvýhodnění polovičních úvazků za dveřmi?

Je zvýhodnění polovičních úvazků za dveřmi?

Redakce Babinet

Očekávané zvýhodňování práce na poloviční úvazek, po kterém již delší dobu marně volají nejen ženy na nebo po rodičovské dovolené, by optimálně do konce tohoto roku mohlo získat legislativní podobu.

Podle informacích zveřejněných v Hospodářských novinách a na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí chystá ministr Petr Nečas návrh změny v zákoně k projednání vládě, podle které by zaměstnavatel/ka přijetím rodiče po mateřské nebo rodičovské dovolené na poloviční úvazek získal/a slevu na sociálním pojištění ve výši zhruba patnácti set korun měsíčně.

Na druhou stranu i samotný zaměstnanec/kyně by byl daňově zvýhodněn, například při částce 12 000 korun by proti stejně vydělávajícímu zaměstnanci/kyni na plný úvazek zaplatil o 225 korun méně. Pokud by nová podoba zákona prošla parlamentem, jednalo by se o průlomovou záležitost, která by měla výrazným způsobem pomoci zaměstnanosti především matek s malými dětmi. Návrh vítají jak zaměstnavatelé/ky, tak i ČSSD, takže nestačí než doufat, že změna projde a vstoupí v platnost co nejdříve.

Percentuální zastoupení zaměstnanců/kyň na poloviční úvazek v České republice zdaleka nedosahuje průměru v původní dvacítce zemí Evropské unie. Oproti novým členským zemím na tom naopak nejsme se svými 5,1 % úplně nejhůř. Práce na poloviční úvazek dokázala v zemích Evropské unie i nečlenských zemích západní Evropy zlepšit zaměstnanost žen starajících se o děti a stále zůstává hlavně jejich výsadou. V počtu zaměstnaných na poloviční úvazek dominují severské země jako Holandsko, kde se jejich poměr blíží k 50 %, nebo Norsko (není členem EU), kde je na polovční úvazek zaměstnáno 28,4 % z celkového počtu zaměstnaných. Špatně si nevede ani Německo s číslem 26,3 % a ve Švýcarsku (není členem EU) bylo v roce 2006 podle údajů uvedených v Eurostatu dokonce 58 % pracujících žen zaměstnáno na poloviční úvazek. Nejhůře je na tom na druhou stranu Bulharsko s 1,8 % polovičnímí úvazky pro obě pohlaví, na paty mu šlape Slovensko s 2,7 %. Česká republika je po Maďarsku čtvrtou evropskou zemí, která má nejméně zaměstnaných na poloviční úvazek.

Příklady percentuálního zastoupení lidí zaměstnaných na poloviční úvazek v poměru k počtu všech zaměstnaných v některých evropských zemích (2. čtvrtletí 2007, Eurostat):

Belgie: celkem 22,7 %; mužů 7,5 %; 41,9 % žen

Bulharsko: celkem 1,8 %; mužů 1,4 %; 2,3 % žen

Česká republika: celkem 5,1 %; mužů 2,3 %; 8,7 % žen

Dánsko: celkem 24,3 %; mužů 13,6 %; 36,5 % žen

Maďarsko: celkem 4,1 %; mužů 2,7 %; 5,7 % žen

Německo: celkem 26,3 %; mužů 9,5 %; 46,2 % žen

Nizozemí: celkem 46,9 %; mužů 23,7 %; 74,9 % žen

Norsko: celkem 28,4 %; mužů 13,9 %; 44,5 % žen

Polsko: celkem 9,3 %; mužů 6,8 %; 12, 4 % žen

Rumunsko: celkem 9,6 %; mužů 9 %; 10,3 % žen

Velká Británie: celkem 25,5 %; mužů 10,8 %; 42,5 % žen

Autorka Michaela Švábová je interní redaktorkou gitY.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz