Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Zážitková turistika má nově obhájené projekty

Zážitková turistika má nově obhájené projekty

Redakce Babinet

Motto projektu:Praga - veni, vidi, vixi/Praha - přišel jsem, viděl jsem, prožil jsem

V pátek 26.10. proběhly v budově Hospodářské komory hl. m. Prahy obhajoby projektů vytvořených v rámci projektu JPD 3 „Vzdělávání v zážitkové turistice v oblasti technických památek v Praze“. Obhájena byla čtyři témata zážitkové turistiky, na která se vbrzku budou moct těšit i návštěvníci Prahy a okolí. Certifikát o absolvování kurzu si tak odnesli Pavla Syřínková, Bc. Lenka Hálová a Ing. Jan Šifner s projektem „Individuální astronomické pozorování na Hvězdárně Ďáblice“, Pavel Borský a jeho „Nová Halířská štola v Jílovém u Prahy“, Ing. Vít Zrna s tématem „Prohlídka Prahy se zaměřením na technické památky a historii loutkářství s praktickými ukázkami“ a konečně PhDr. Jarmila Škochová s projektem „Má nám dnes co říci František Bílek?“.

Připomeňme jen, že ve světě již dobře zavedená zážitková turistika, představuje dosud v České republice poměrně nový trend možností v cestovním ruchu. Jejím cílem je zapojit návštěvníky do samotné prohlídky, nabídnout jim možnost „osahat, ochutnat, očichat“, zkrátka, zkusit na vlastní kůži. S úspěchem již fungují zážitkové prohlídky Kolektorů Praha nebo čističky odpadních vod v Bubenči, kterou nabízí Ekotechnické muzeum. Celý projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a rozpočtem hl. m. Prahy.

Dnes prezentované projekty představují bohaté spektrum určené široké veřejnosti, a to doslova od malých dětí až po nadšence pro astrologická pozorování.

Galerie hlavního města Prahy, zastoupená PhDr. Jarmilou Škochovou, představila svůj jednodenní autobusový zájezd po stopách Františka Bílka. Návštěvníky při něm budou provázet dva odborní lektoři GHMP, popřípadě pamětník rodiny Fr. Bílka. Součástí zájezdu je prohlídka objektů, které nejsou běžně přístupné. Trasa zájezdu je Praha – Votice (Bílkova díla v interiéru chrámu Československé církve husitské) – Červený újezd u Votic (Vila Vallila, navržená Bílkem v r. 1902) – Tábor (Bílkova díla na veřejných prostranstvích) a Chýnov (rodné město, Bílkův dům) a cesta bude vždy přizpůsobena věku i zájmům návštěvníků.

Právě v Chýnově bude probíhat interaktivní součást cesty – plnění různých úkolů, výtvarná dílna apod. Příjemným oživením budou i „zábavné historky“ ze života Františka Bílka.

Ing. Vít Zrna ze společnosti MEGA Praha obhájil své téma s názvem Povídání o Praze, o loutkách a s loutkami. Klasickou prohlídku Prahy okružním autobusem zde doplní návštěva divadla Říše loutek v Žatecké ulici. Po zkráceném představení budou návštěvníkům jednotlivé druhy loutek představeny a zájemci pak budou moci vyzkoušet i jejich vedení. Navíc se seznámí s technickým zázemím divadla. Zde se přímo uvažuje o vybudování návštěvnického centra mimo Říši loutek, kde by bylo možné vyzkoušet i výrobu loutky a pod.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy zastoupil Pavel Borský a představil Novou Halířskou štolu. Zatímco návštěvníci Jílového už znají Štolu sv. Josefa, ve které mají možnost vyzkoušet gravitační způsob oddělování zlata od ostatního materiálu v přírodě – tzv. rýžování, Nová Halířská štola bude zpřístupněna pravděpodobně v květnu 2008. A opět bude přizpůsobena věku i zájmům návštěvníků, ale už teď slibují pracovníci muzea, že bude přímo ve štole možnost si s důlní vrtačkou zahrát na horníka nebo se naučit rozeznat kočičí zlato od toho pravého. Návštěvníci, kteří prohlídku absolvují, budou moci přímo na místě zakoupit do své sbírky turistickou známku a další suvenýry.

Ing. Jan Šifner a jeho dvě kolegyně z Hvězdárny a planetária Prahy nakonec uvedli svůj projekt individuálních astronomických pozorování. Pravděpodobně od nového roku by hvězdárna Ďáblice mohla nabízet možnost v době mezi 24:00 a 05:00 hod, tedy v době, kdy je noční obloha nejlépe viditelná, nerušeně ji, buď individuálně nebo ve skupince max. pěti osob, sledovat. Jedná se o naprosto ojedinělou příležitost, protože nic podobného se dosud podle známých informací nenabízí. Pracovníci HaP slibují silný emoční zážitek a doslova dodávají, že „návštěvníci se stanou na pozorování oblohy závislými“. Kromě zmiňovaného zážitku získá návštěvník autentické fotografie pozorovaných objektů, případně další naměřená data. Noční pozorování ovšem budou moci využít i lidé s tzv. přístrojovými zkouškami a formou „pronájmu přístrojů“ se zaměřit na objekty svého zájmu. A naopak, počítají i s variantou, že mnohé návštěvníky pozorování uchvátí natolik, že je motivuje přístrojové zkoušky si udělat.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz