Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Odvykající kuřáci si už mohou bez obav užívat společenského života

Odvykající kuřáci si už mohou bez obav užívat společenského života

Redakce Babinet

Většina kuřáků se své závislosti na cigaretách chce zbavit, ale jejich individuální pokusy často končí neúspěchem.

Pro kuřáky není cigareta pouze fyzickou potřebou, ale i rituálem, kouří pro dobrý pocit, aby vychutnali vdechovaný dým a také, aby mohli cigaretu podržet v ruce. Odvykající kuřáci proto obtížně zvládají zejména návštěvy různých večírků a jiných společenských událostí, kde uvolněná atmosféra doslova vybízí k hříchu v podobě cigarety. Jedním ze způsobů, jak může kuřák svému návyku odolat, je používání nikotinového inhalátoru. Inhalátor kuřákům pomáhá v okamžiku, kdy se u nich objevuje chuť na cigaretu a nahrazuje zároveň i chybějící pocit držení cigarety v ruce.

Lékaři odvykajícím kuřákům obvykle doporučují, aby se zamysleli nad svými každodenními zvyklostmi, při kterých automaticky nebo zcela vědomě sahají po cigaretách. Tyto denní rituály, jakým je například ranní káva a cigareta, opojný dým na zastávce hromadné dopravy, cigareta po jídle nebo přestávka na cigaretu během práce, by se měli lidé naučit zvládat předem připravenými alternativními způsoby. K navrhovaným řešením patří nejrůznější intelektuální hry a meditace, cvičení a také fyzické náhražky, které uspokojují kuřákovu potřebu držení cigarety mezi prsty.

Taková pomůcka se hodí zejména ve chvílích, kdy je pevné rozhodnutí kuřáka nezapálit si narušováno vnějšími okolnostmi, ať už jde o milou společnost nebo nekonečnou dopravní zácpu. Kuřákovi se začínají v hlavě vynořovat myšlenky jako: „Kdo to má vydržet“, „Je zbytečné se takhle trápit“ nebo „Jedna cigareta mi přece neuškodí“, které narušují dosud pevnou hradbu jeho odhodlání. Ruce pátrají po něčem, co by uchopily a s čím by se mohly zabývat, a zcela podvědomě sahají po nejbližší krabičce cigaret.

Vhodný způsob, jak podobným neúspěchům v procesu odvykání kouření předejít, je zakoupení běžně dostupného nikotinového inhalátoru. Inhalátor je jediným prostředkem Náhradní Nikotinové Léčby (NNL), který svým způsobem používání i vzhledem nahrazuje cigarety. Kuřáci mohou po inhalátoru sáhnout, kdykoli se u nich objeví chuť na cigaretu. Na rozdíl od ostatních přípravků NNL, které spíše kuřákovu slabost skrývají, inhalátor může cigarety plně nahradit. Zatímco by se za normálních okolností měl kuřák večírkům a dalším rizikovým situacím vyhýbat, s inhalátorem v ruce se může směle a bez obav pustit do víru společenského života.

„Mé předešlé pokusy skoncovat s kouřením vždy ztroskotaly, jelikož mi chyběl pocit manipulace s cigaretou v ruce. Díky inhalátoru můžu jít nyní klidně s přáteli do baru, kde jsem dříve vykouřil i celou krabičku za noc a nemít jediné nutkání si zapálit“, popisuje své zkušenosti s odvykáním Boris Hucek.

Jediným dostupným nikotinovým inhalátorem na trhu je inhalátor Nicorette. Inhalátor tvoří umělohmotná trubička, do které se vkládá kapsle obsahující nikotin. Každá náplň obsahuje 10 mg nikotinu. Kuřáckou špičkou pak kuřáci vdechují vzduch obohacený nikotinem, který se vstřebává v ústech nebo v horních či dolních dýchacích cestách. Kuřáci tedy mohou z inhalátoru i tzv. šlukovat, pokud mají potřebu dokonalé náhrady kouření. Kuřáci mohou inhalátor využít nejen při úplném odvykání, ale také jako prostředek při snižování počtu vykouřených cigaret.

Metoda pozvolného omezování kouření (Reduction To Stop - RTS)

V případě, že kuřák není schopen přestat kouřit ze dne na den, doporučují odborníci metodu pozvolného omezování kouření (RTS). Postupnou redukcí počtu vykouřených cigaret je možné výrazně podpořit celkovou úspěšnost léčení závislosti na tabáku. Průzkumy ukazují, že více než polovina závislých na tabáku není schopná skoncovat s kouřením okamžitě. Právě pro tyto kuřáky je určena metoda pozvolného omezování kouření, jejíž účinnost lze zvýšit kombinováním s prostředky Náhradní Nikotinové Léčby.

Metoda „omezením k nekouření“ se skládá ze čtyř fází. V počáteční fázi, která trvá šest týdnů, si kuřák nastaví cíle pro množství vykouřených cigaret a zároveň datum, do kdy chce omezovat kouření s pomocí Náhradní Nikotinové Léčby. V další fázi v délce přibližně šest měsíců byl měl ve svém úsilí vydržet a na konci už cigarety zcela nahradit Náhradní Nikotinovou Léčbou. Dalším krokem je pak postupné snižování užívání přípravků Náhradní Nikotinové Léčby. Fáze by neměla trvat déle než tři měsíce a do jednoho roku by se měl kuřák zbavit závislosti úplně.

Užití NNL podporuje nejen Světová zdravotnická organizace (WHO), ale i široká řada odborníků.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz