Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Léčba a prevence průjmů nejen u dětí

Léčba a prevence průjmů nejen u dětí

Redakce Babinet

„Ačkoliv se často traduje souvislost vzniku infekčních průjmů s požíváním mléčných výrobků, především mražených krémů, zakysané mléčné výrobky se zvýšeným obsahem probiotických bakterií naopak vedou k prevenci těchto průjmů,“ říká doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.

Jednou z historických zajímavostí je, že hlavním podnětem pro výrobu prvních jogurtů ve Španělsku v roce 1919 byl hromadný výskyt střevních chorob u malých dětí v Barceloně. Jogurty se v té době prodávaly na doporučení lékařů v lékárnách. Tyto jogurty vyrobil Issac Carasso, který navázal na práci nositele Nobelovy ceny za výzkum imunity profesora Ilji Iljiče Mečnikova. Společnost na výrobu jogurtů, kterou Carasso založil, nazval Danone, což v katalánštině znamená jméno Carrasova syna Daniela.

S probiotiky proti infekčním průjmům:

Infekční průjmové onemocnění může být parazitárního, bakteriálního nebo virového původu a podle množství a konzistence stolic může vést k dehydrataci různého stupně a závažnosti. V průmyslově vyspělých zemích je nejběžnější formou virový průjem, za kterým následuje průjem bakteriální. K průjmovým onemocněním jsou zvláště náchylné zejména děti žijící nebo přebývající v různých komunitách (denní jesle, dětské domovy apod.). „Na základě několika studií bylo zjištěno, že požívání probiotických bakterií snižuje výskyt a trvání průjmů u dětí. To samé platí o výrobcích obsahujících bakterie L. casei v dostatečném množství, které v tomto ohledu vykazují výraznější efekt než konzumace samotného jogurtu bez přidaných probiotických bakterií. Také u dospělých jsou probiotika s úspěchem používána v prevenci průjmů infekčního původu,“ sděluje doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.

Ve specifických mléčných výrobcích jsou obsaženy nejen živé kultury - tzv. probiotika, ale také vápník, který je důležitý jako prevence osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Vápník je důležitý pro kosti, zuby, svaly, nervy a krev. Lidské tělo si vápník neumí samo vyrobit, a proto jej musí získávat z vnějších zdrojů. Doporučené denní množství vápníku pro děti do jednoho roku života je 400 mg, pro děti do deseti let je to 600 až 900 mg a pro dospívající je doporučená denní dávka vápníku 1200 mg.

Probiotika mají pozitivní vliv na lidské zdraví, jelikož stabilizují střevní mikroflóru. Pomáhají proti střevním potížím – zácpám, průjmům a při potížích s nadýmáním a špatným trávením. Jejich kladný vliv se týká také slizniční i systémové imunity a alergií (vč. astmatu a atopického ekzému). Probiotika snižují riziko infekcí močových cest a pohlavního ústrojí a uplatňují se také v léčbě střevních zánětů různého původu. Probiotika zmírňují nežádoucí účinky antibiotik a zmírňují zažívací potíže způsobené chemoterapií a radioterapií. Probiotika snižují hladinu sérového cholesterolu a příznivě působí při osteoporóze, jelikož usnadňují vstřebávání vápníku. Probiotika celkově zlepšují odolnost organismu tím, že příznivě působí na naši střevní mikroflóru.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz