Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  3 země, 1 destinace: Basilej, Baselland, Colmar, Freiburg, Mylhúzy

3 země, 1 destinace: Basilej, Baselland, Colmar, Freiburg, Mylhúzy

Redakce Babinet

Navštivte oblast v jižní části horního Rýna nazývanou Regio TriRhena, která se nachází přímo v srdci Evropy! Využijte přímých letů společnosti Swiss International Air Lines z Prahy do Basileje (EuroAirport ) 4x týdně (po, st, pá a ne) Ceny zpátečních letenek již od 1800 Kč vč. letištních poplatků!

Třínárodní region mezi Alsaskem, Černým Les (Schwarzwaldem) a severozápadním Švýcarskem na horním toku Rýna, zvaný Regio TriRhena, není z Prahy vzdálen ani hodinu letu. Oblast, která zasahuje do tří různých států, se rozkládá kolem ohbí Rýna a žijí v ní více než dva miliony lidí. EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg, brána do Regio TriRhena, má mimořádně příhodnou polohu: je to jediné letiště na světě, které obsluhuje hned tři státy. Právě jste přistáli…

Chcete navštívit Francii nebo raději Německo… či snad Švýcarsko… Nebo zkombinovat návštěvu všech tří zemí? Tato oblast se těší velké oblibě u návštěvníků, kteří přijíždějí na prodloužený víkend nebo plánují krátkou dovolenou. Pro vyznavače outdoorových sportů je tento kraj přímo ideálním místem – mohou poznávat Schwarzwald, Juru nebo Vogézy. Ale na objevení čeká i kultura a tradice, gastronomie a vánoční trhy… Nechte se okouzlit bohatou nabídkou tohoto regionu a blízkých měst, jako je Basilej, Colmar, Freiburg a Mylhúzy. Všechna jsou dosažitelná za pouhou hodinu.

Švýcarsko

Basilej (Basel) dělí řeka Rýn na dvě části, které spojuje starý kamenný most. Z pahorku vypínajícího se přímo nad Rýnem shlíží na město katedrála. Jako první se zde v 1. století před Kristem usídlili Keltové. Později byl v katedrále pochován například Erasmus Rotterdamský. Basilejané na svém historickém starém městě velice lpí a rádi se potulují mezi typickými středověkými budovami z červeného pískovce a elegantními patricijskými domy. Zůstaneme-li v minulosti, neobyčejně zajímavé je Augusta Raurica, místo poblíž Basileje. Je to jedno z nejstarších sídlišť na Rýnu a za časů starých Římanů tu žilo přes dvacet tisíc lidí. Jsou zde pozůstatky nejrůznějších staveb, chrámů, lázní a také amfiteátru. Dnes se zde nachází jedno z největších švýcarských archeologickým muzeí v přírodě.

Basilejané nemilují jen své město, ale i svou řeku a tráví u ní i v ní hodně času. Basilej je však v první řadě městem muzeí a architektury. Mnoho moderních budov navrhovali světoznámí architekti, jako například Herzog a de Meuron. Láska k umění vystoupila do popředí při všelidovém hlasování v roce 1976, v němž se rozhodovalo, jestli si má město ponechat Picassova díla v hodnotě několika milionů franků. Basilej byla mimochodem prvním městem, které založilo veřejnou uměleckou sbírku. Dnes je po Basileji a Basellandu roztroušeno více než 30 muzeí, která jsou snadno dostupná. Například Muzeum Jeana Tanguelyho je věnováno autoru soch vytvořených z průmyslovému odpadu. Tyto skulptury se pohybují zcela bezúčelně, jako by pocházely z jiné planety. Rozhodně byste měli přenocovat v basilejském hotelu Teufelhof, protože každý pokoj je v něm zařízen jinak, v jiném uměleckém stylu.

Basilej se díky známému veletrhu Art Basel, největšímu uměleckému veletrhu na světě, a Baselworld, nejpřednějšímu veletrhu hodin, hodinek a šperků, stala významným veletržním a kongresovým městem. Těsně před jeho branami se vypínají vrcholky pohoří Jura. Baselland nabízí množství přírodních skvostů a kulturních atrakcí i utajená místečka. Uprostřed nádherné přírody se ukrývají hrady, zámky a kláštery. Turisté tu mohou podnikat výlety a túry bez bagáže (paušály s přepravou zavazadel z hotelu do hotelu). Kromě toho si lze vyjet lanovkou k vodopádům, odkud se naskýtá jedinečný výhled na pohoří Juru, na Schwarzwald, na Vogézy a dokonce i na Alpy.

Obyvatelé všech tří zemí v regionu Oberrhein jsou neobyčejně vstřícní hostitelé. Dobrému jídlu a pití přikládají stejnou důležitost jako umění a kultuře. Regio TriRhena tvoří centrum oblasti, která patří k nejproslulejším svou kuchyní. Světoznámá je bádenská kuchyně, Alsasko je proslulé svou francouzskou a krajovou kuchyní (např. foie gras) a Švýcarsko se umí blýsknout místními specialitami. To vše je ještě umocněno vynikajícími místními víny a pivy.

Letmý pohled do Francie

Mylhúzy (Mulhouse), kam opravdu není z letiště EuroAirport daleko, patří k Francii teprve dvě stě let. Díky své specializaci na potisk látek se brzy stalo jedním z nejbohatších měst v zemi. Jeho historické centrum každopádně stojí za návštěvu. Projděte se kupříkladu po impozantním středověkém náměstí Place de la Réunion s Temple Saint-Etienne a pestrou historickou radnicí a také po Nouveau Quartier, architektonicky novátorské čtvrti z 19. století.

Velice poučná a zábavná může být i prohlídka technických muzeí, zvláště těch kolem Mylhúz – za návštěvu stojí například Cité de l’automobile (automobilové městečko s největší světovou sbírkou vozů značky Bugatti, včetně slavného Bugatti Royale), Cité du Train, francouzské železniční muzeum, i Muzea potisku látek (Stoffdruckmuseum) se stovkami starých vzorků. Nedaleko odtud, v Ungersheimu, si lze prohlédnout celou historickou vesnici s hrázděnými domy z celého Alsaska, se selskými statky a opravdovými zvířaty. Muzeum v přírodě Ecomusee d’Alsace vám díky ukázkám starých řemesel (třeba kovářského, hrnčířského, kolářského…) dovolí nahlédnout do minulosti Alsaska. A navíc tam na vás čeká velké překvapení: svezení na kolotoči starém sto let!

Co se týče kulinářských požitků, jmenujme Choucroute (kyselé zelí, někdy s rybou), Foie gras (husí játra), Baeckoffe (tři druhy marinovaného masa s bramborem na bílém víně), Coq au Riesling, Bredalu (vánoční cukroví), Kougelhopf a Munster-Käse jen jako pár příkladů z bohatství místních specialit.

Další atrakcí je centrum Colmaru. Unterlindenmuseum proslulo svým Isenheimským oltářem, které je hlavním skvostem sbírky – jde o impozantní dílo Mathiase Grunewalda. Jeden z obrazů tohoto polyptychu, starého několik století, mimořádně působivě a moderně ztvárňuje ukřižování.

V Colmaru byly vybudována jedna z největších pěších zón v Evropě. Návštěvník zde má možnost objevovat a obdivovat v ulicích a uličkách krásné stavby. Kulturní dědictví města zahrnuje památky od středověku až po art deco. Za všechny jmenujme Maison des Têtes se 111 reliéfními hlavami na fasádě. Tyto stavební památky, mezi nimi množství hrázděných domů, jsou vždy o víkendu velice působivě osvět leny. Neobyčejně malebná je někdejší čtvrť říčních rybářů s rybářskými krámky, Quai de la Poissonnerie, které se pro její polohu u vody přezdívá malé Benátky. Nedaleko odtud se narodil Bertholdi, autor slavné newyorské Sochy svobody. Jeho dílu je věnováno celé muzeum, díky četným pomníkům po celém Colmaru je vskutku všudypřítomný.

O Vánocích se v Colmaru každoročně koná na náměstích a v budovách historického starého města pět různých vánočních trhů. Velice zajímavé vánoční trhy se pořádají rovněž v Basileji, Mylhúzách a Freiburgu. Všechny jsou tradiční, a přesto jedinečné díky výrobkům uměleckých řemesel, vánočnímu pečivu a pohádkové atmosféře… Odehrávají se s překrásných, nádherně vyzdobených a slavnostně osvětlených centrech, která stojí za návštěvu sama o sobě.

Německo

Na závěr naší cesty po tomto „triu zemí“ se podívejme do Freiburgu, rozkládajícího se na úpatí Černého Lesa (Schwarzwaldu). Je to město mnoha tváří … Klenuté brány, zastrčená zákoutí, elegantní náměstí, úzké uličky a pasáže. Ve Freiburgu se stále otevírají nové pohledy na vznosnou gotickou katedrálu s vysokou věží. Každé dopoledne, kromě neděle, se na náměstí před katedrálou koná trh, kde mají své stánky drobní prodejci i sedláci. Četné restaurace, pivnice se zahrádkami a kavárny lákají vstoupit a ochutnat krajové speciality a vína, včetně světoznámého schwarzwaldského třešňového dortu.

Nelze se nezmínit ani o všudypřítomných malých kanálcích, zvaných Bächle, které protkávají staré město. S oblibou si v nich hrají děti a pro místní jsou opravdovým požehnáním, zvláště v horkých letních měsících. Když do nich však omylem šlápnete, podle legendy si brzy vezmete Freiburčanku či Freiburčana!

Bližší informace o Regio TriRhena mezi Basilejí, Mylhúzami a Freiburgem najdete na www.tourismtrirhena.com

Lufthansa létá několikrát za den z Mnichova na letiště EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip