Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Krása a muži

Krása a muži

Redakce Babinet

Co se vám vybaví, uslyšíte-li sousloví "krása a muži"? Lidé, jimž jsem tuto asociační hříčku nabídl, si většinou představili muže jako pozorovatele, obdivovatele, ba posuzovatele krásy. Jako by to byla jediná možnost. Ale co třeba krásný muž?

„U muže není krása to hlavní,“ vnukl mi kdysi otec. Pochopil jsem, že se nemusím líbit každé ženě a úpěnlivě hledal způsob, jak to zvrátit. Matka mne ve věci krásy příliš neinstruovala. Asociuje se mi jen to, že jsem od ní dostal přípravek na akné. Krása a stud se ve mně, s prominutím, spářily.

„Žena má být krásná“. Tuto pravdu mi v mnoha verzích sdělily desítky mužů. Kamarádi mne upozornili na ňadra, filmoví hrdinové na oči, básníci na sukně a kotníky.

Instrukce ohledně krásy mužů a žen, jimiž nás vybavují otcovské, mateřské a jiné autority, ovlivňují chápání mužskosti a ženskosti. Konvence diktuje, že žena je ženštější tím více, čím je krásnější. A muž je mužštější tím více… čím více krásných žen mu podlehlo. Jasně! Ale kde je jeho vlastní krása?

Můžeme filozofovat o kráse duše nebo idejí, ale to jsou – při vší úctě k Platónovi – jen odbočky. Ptejme se přímo, po kráse tělesné.

Pokud muži odměřují krásu ženám, tak by ji u mužů mohly posoudit ženy. Ptal jsem se proto žen na krásného muže. Moje respondentky zpochybnily samo zadání: „krásný muž“ je divný výraz, nanejvýš prošel „hezkej chlap“. Patří tedy otázka mužské krásy mužům?

Platón by asi neváhal a nárok na krásné tělo mužům přiznal. A přiznal by i to, že ho eroticky přitahují. Mají snad na mužskou krásu kvalifikaci příznivci antické sexuality, eventuálně přímo gayové? Nebo by měli naopak dostat slovo svalovci z tzv. mužských časopisů? Anebo je namístě ptát se metrosexuálů, missáků, striptérů? Možná by tito muži, kroužící kolem ideálního mužského těla, hádanku, proč je přímé spojení krásy a mužů nesamozřejmé, vyřešili. Já si dovolím jednu spekulaci.

Muži si krásu nepustili k tělu. Raději ji po vzoru bájného Narcise od těla oddělují a hledají pro ni vhodné objekty: krásné góly, krásná auta…a ovšem i krásné ženy. S jejich pomocí se však možná potají kochají sami sebou.

I muži chtějí být krásní, ano, tělesně krásní. Neboť trpí, mají-li akné, zaostávají-li za filmovými hrdiny, nevyrovnávají-li se svalovcům. Přiznají si to?

původně pro časopis Aperio a pak i pro giTu připravil Martin Jára

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip