Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Co je to Ergonomie?

Co je to Ergonomie?

Redakce Babinet

Ergonomie - je věda zabývající se tvarem předmětů tak, aby byly svým tvarem co nejvíce přizpůsobeny tvaru lidského těla a udržovaly tak jeho přirozené držení. Takovým příkladem může být židle, která svým tvarem nutí sedícího sedět vzpřímeně a předchází křivení páteře.

V širším slova smyslu ergonomie aplikuje vědu do uspořádání pracoviště s cílem maximalizovat produktivitu při současném zmenšení únavy a nepohodlí pracovníků.

Ergonomie v praxi

Ergonomie je, když máte v zaměstnání pocit pohodlí. Když vás nebolí hlava ani záda, krk, zápěstí a když vám nohy při sedavém zaměstnání neotékají. Kancelářské vybavení v moderním pojetí s sebou přináší nejen nezbytný nábytek se základní funkčností a přijatelným designem. Dnešní kancelář může být prostorem plně pracovním a zároveň atraktivní zónou s nejmodernějšími prvky. Ergonomický systém rozhodně není žádným výstřelkem. Ocení jej každý, kdo tráví v kanceláři každý den mnoho hodin.

Jaké je ergonomické pracoviště?

• je to pracoviště vybavené v souladu s řadou kritérií vyjádřených ve směrnici EU č. 90/270 a v mezinárodní normě ISO č. 9241 o ergonomických požadavcích.

• chrání vaše zdraví

• odstraňuje možnosti vzniku obtíží pohybového aparátu z nevhodně uspořádaného pracovního místa

• snižuje psychickou a fyzickou zátěž

• odstraňuje stres na pracovišti

Zdravotní obtíže spojené s prací u počítače

Obtíží a zdravotních poškození, které bývají dávány do souvislosti s touto prací, je celá řada. Některé z nich nesou taková označení, že není pochyb, čeho se týkají: technostres, syndrom myš-paže (hovorově též označován jako myšitida). Většina obtíží je provázena bolestivostí, kterou lze brát jako důležitý varovný signál.

• Bolesti zad v bederní a křížové oblasti páteře, které jsou vyvolány důsledkem tlaku na páteřní ploténky (možná příčina: nevhodná židle, špatné držení těla, nevhodné rozměry pracovního místa).

• Bolesti v krční a šíjové oblasti páteře, které souvisí zejména s polohou hlavy a horních končetin při práci (možné příčiny: nevhodně umístěný monitor, nevyhovující židle, špatné držení těla).

• Bolesti rukou a paží, které jsou podmíněny rychlými opakovanými pohyby prstů (příčiny: nevyhovující klávesnice, časté používání myši, nevhodné umístění klávesnice či myši, tvrdé područky).

• Bolesti hlavy a vizuální poruchy (možné příčiny: nekorigované vady zraku, nevhodné osvětlení, nevhodně umístěný monitor, nekvalitní monitor).

ERGONOMICKÉ RADY NAD ZLATO:

Umístění monitoru:

Vědci se většinou shodují, že horní řádka textu na obrazovce by měla být nepatrně pod úrovní očí. To proto, že jakákoli část obrazovky nad úrovní oči zvyšuje napětí v krku a ramenech. Pokud máte obrazovku moc vysoko, protože např. leží na počítači, investujte do závěsu na počítač, který se umístí pod stůl. Umístění pod stůl umožní nejenom lepší pozici obrazovky, ale také vytvoří více prostoru na stole. A naopak, pokud je monitor umístěný příliš nízko, uvažujte o podložce nebo nastavitelném rameni pro monitor, umožňující jeho zvednutí nad stůl. Pracoviště s tímto vybavením podléhá určitým zákonitostem o řešení prostoru, proto musí být plošně i prostorově řešeno tak, aby uživateli umožňovalo snadný přístup k pracovním pomůckám, změnu pracovní polohy a volný pohyb na pracovišti. Důležité je, věnovat pozornost pracovnímu stolu, především jeho velikosti a výšce, aby poskytoval pohodlnou pracovní plochu a dostatečný prostor pro dolní končetiny. Rozměr a tvar pracovní desky by měl umožňovat proměnlivé uspořádání všech zařízení a pomůcek. Nejvhodnější je vybavení kancelářských pracovišť pracovními stoly s tzv. „ergo hranou“. Rádius a náběh této hrany umožňuje příjemný kontakt s pracovní deskou. Ergo hranu je možné konstrukčně přizpůsobit pro upevnění stolových paravánů, které umožňují zavěšení polic a dokumentů a současně snižují psychickou zátěž na pracovišti.

Klávesnice:

Klávesnice by měla být umístěna tak, aby pracovník seděl kolmo k počítači a aby umožňovala polohu předloktí, zápěstí i dlaně v jedné rovině. Sklon klávesnice by měl být asi 10 až 15 °. Klávesnice umístěná na výsuvné desce je sice praktická, ale deska je zpravidla velmi malá a neumožňuje dostatečnou oporu zápěstí.

Myš:

Vyvarujte se svírání myši! Kromě špatné polohy může být i samotná myš velkým rizikovým faktorem. Uživatelé by měli sledovat práci s myší a okamžitě vyměnit ruce při prvních náznacích bolesti nebo brnění rukou. Myš by měla být v zásadě symetrická, aby šla lehce používat oběma rukama. Myš by měla být umístěna na podložce s měkkou (nejlépe gelovou) vyvýšenou částí pro zápěstí. Při práci s myší by se neměla ruka vytáčet z přímé osy se zápěstím.

Ergonomická židle:

Židle je z ergonomického hlediska nejdůležitějším kusem nábytku. Bolest v dolní oblasti páteře je nejčastější pracovní muskuloskeletální poruchou. Může být přímým následkem sezení dny, měsíce a roky na špatně seřízených židlích. Typický administrativní pracovník tráví více času sezením na kancelářské židli než kdekoliv jinde. Vzhledem k této dlouhé době je rozhodující, aby židle splňovala veškerá ergonomická kritéria.

• dostatečně široký a hluboký anatomicky tvarovaný sedák

• permanentní podepření zad ve všech polohách s možností regulace přítlaku opěráku

• možnost nastavení hloubky sedáku

• libovolné nastavení výšky područek

Ergonomická židle umožňuje tzv. dynamické sezení, tj. měnit polohu těla zejména dopředu do pracovní pozice a dozadu do pozice relaxační. Přitom je důležité permanentní podepření zad. Automatické přizpůsobování zádové sedací opěry pohybům trupu, které umožňuje samotný mechanismus židle.

Jinak se páteř bortí, stáčí se a blokuje důležité nervy. To pak brání prokrvení zádových svalů i správnému fungování vnitřních orgánů. Páteř v křeči je hlavním důvodem mnoha našich zdravotních obtíží.

Židle mohou být sestavovány zcela podle přání a potřeby. Přitom jsou tyto židle velmi robustní a jsou vytvořeny podle nejnovějších poznatků z ergonomie. Každou židli je možno rychle a jednoduše nastavit do různých poloh. Sedátko i opěrátko jsou vytvořeny tak, aby v sedě držely optimální ergonomickou a rovnou polohu.

Závěr:

Do ergonomických produktů se rozhodně vyplatí investovat. Vybavení pracovního místa vhodnými ergonomickými pomůckami zpříjemní a zkvalitní práci, ale i významně omezí dlouhodobé ohrožení vašeho zdraví.

Foto: Společnost 3M vyvinula řadu užitečných ergonomických produktů, které tato rizika eliminují a předcházejí tzv. „nemocem z povolání“.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz