Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Neposílejte děti na sportovní soustředění bez očkování!

Neposílejte děti na sportovní soustředění bez očkování!

Redakce Babinet

Na přelomu zimy a jara se podle lékařských statistik zvyšuje počet invazivních meningokokových onemocnění. Vyčerpání, neobvyklá a nadměrná fyzická aktivita a velké kolektivy v uzavřených prostorách jsou hlavními příčinami přenosu bakterie meningokoka i během pobytů na sportovních výcvicích.

Nejvíce ohroženy jsou děti a adolescenti. Státní zdravotní ústav v roce 2006 evidoval celkem 69 onemocnění, z toho 3 úmrtí.* Onemocnění se nejčastěji vyskytovala u dětí do 4 let věku a ve věku 15 až 19 roků. Očkování proti meningokoku séroskupiny C se provádí konjugovanou vakcínou, která dlouhodobě chrání.

„Významnou roli pro vznik nemoci hraje zdravotní stav jedince. Bakterie Neisseria meningitidis je nepředvídatelná. Lyžařská a sportovní soustředění, na nichž dítě prochází neobvyklou a nadměrnou zátěží, mohou patřit do jednoho z rizikových faktorů,“ sděluje MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře v Praze. Během zimy je sliznice nosohltanu narušena a oslabena častými infekcemi, čímž je náchylnější pro průnik bakterie do krevního řečiště. Ta může vyvolat hnisavý zánět mozkových blan nebo meningokokovou sepsi.

A jaké jsou další rizikové faktory nákazy? Především prochladnutí, virózy, psychická i fyzická zátěž, pobyt v přeplněných a nevětraných místnostech, alkohol, drogy, oslabení organizmu po nemoci, pasivní a aktivní kouření a intimní (zejména líbací) kontakt.

V populaci se vyskytuje přibližně 10 až 12 procent zdravých nosičů, kteří žijí s bakterií většinou v symbióze, ale mohou být nebezpeční pro své okolí Nikdo však nemůže vědět, kdy se s nosičem setká, proto by se měl chránit očkováním. Očkování konjugovanou vakcínou má dvojí účinek: chrání před onemocněním i před nosičstvím.

Průběhy nemoci jsou vážné a velmi rychlé. Invazivní meningokokové onemocnění je totiž nejrychlejší smrtelná infekce. První příznaky jsou těžko odlišitelné od běžné virózy. Během několika hodin nastává z plného zdraví závažný klinický stav. Mezi nejčastější příznaky invazivního meningokokového onemocnění patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice, bolest hlavy, krku, svalů a kloubů. Poté nastupuje ospalost, zmatenost, ztuhlost šíje, červené skvrnky na kůži, poruchy vědomí a křeče. Následky útoku nebezpečné bakterie jsou vážné. Zánětem bývají často postiženy i ostatní orgány, například mozek, nadledvinky, plíce, játra a srdce. Komplikací onemocnění mohou být ztráta sluchu, slepota, epilepsie, poškození mozku či amputace některých částí končetin.

Doporučení Národní referenční laboratoře pro meningokoky v Praze pro očkování v dalších letech: „Výsledky klonální analýzy meningokoků působících invazivní onemocnění v České republice jsou podkladem k vakcinační strategii doporučené NRL pro meningokokové nákazy: v průběhu dětského věku provést postupně kombinovanou vakcinaci konjugovanou MenC vakcínou a polysacharidovou tetravakcínou A,C,Y,W 135, aby před vstupem do adolescentního věku byla dosažena co nejkomplexnější a nejdelší antimeningokoková imunita.“ (Zprávy CEM, SZÚ, Praha, 2006, 15, 3-4).

* Předběžná epidemiologická data SZÚ Praha pro rok 2006

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip