Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Máte nadané dítě?

Máte nadané dítě?

Redakce Babinet

První základní škola pro nadané děti v České republice zahájila zápis dětí k řádnému studiu včera ve 14:00. Zároveň se pro zájemce otevřela možnost navštívit ukázkové hodiny školy a poradnu pro nadané děti a jejich rodiče.

V průběhu března a dubna budou zájemci o studium zváni k přijímacímu řízení, jehož základem bude neverbální test inteligence. Oznámil to dnes předseda občanského sdružení Škola dětem Dr. Ing. Stanislav Svoboda.

Sdružení Škola dětem vzniklo v srpnu roku 2003 z iniciativy rodičů, psychologů a pedagogických odborníků s cílem vybudovat základní školu, která bude vzdělávat a vychovávat nadané dívky a chlapce se speciálními vzdělávacími potřebami na základě jejich individuálních schopností a dovedností se zvláštním zřetelem k rozvoji jejich přirozené touhy po vědění, zkoumání a úspěchu ve společnosti. Nápad vznikl na základě trpké zkušenosti dětí členů sdružení se způsobem vzdělávání na českých základních školách. Vzdělávání nadaných dětí se v té době nevěnovala na základních školách téměř žádná pozornost.

Od jara 2004 usilovalo občanské sdružení Škola dětem o zařazení školy pro nadané děti se speciálními vzdělávacími potřebami s názvem „Soukromá základní škola Cesta k úspěchu v Praze“ o zařazení do rejstříku škol (dříve sítě škol) České republiky. Žádost o zařazení byla dvakrát zamítnuta, naposledy rozhodnutím ministryně školství Petry Buzkové dne 17. února 2005. Škola úspěšně fungovala ve zkušebním provozu od 9. února 2004 do 31. ledna 2005. Po červnových volbách v roce 2006 získal projekt školy podporu nového vedení ministerstva školství a na základě nové – v pořadí již třetí – žádosti byla škola zapsána do rejstříku škol České republiky dne 17. října 2006.

„Máme obrovskou radost, že nyní můžeme konečně školu rozvíjet v úzké spolupráci s ministerstvem školství a s jeho podporou. První dva bloky ukázkových hodin a testování proběhnou dne 12. března a 17. března 2007. Běžný provoz školy plánujeme zahájit od 1. září 2007 otevřením jedné třídy prvního ročníku a jedné koedukativní třídy. Jsme samozřejmě připraveni otevřít jednu koedukativní třídu v nejbližším možném terminu již pro současné prvňáčky a druháky - pokud budou mít děti a rodiče zájem přestoupit z běžných škol do naší školy již v tomto pololetí,“ sdělil Dr. Ing. Stanislav Svoboda.

„Škola „Cesta k úspěchu“ je určena pro nadané děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Součástí přijímacího řízení tedy budou také testy schopností. Nejen to, zaměříme se na strukturu talentu studentů systematicky, budeme poskytovat podněty pro oblasti nadání, i pomáhat ve vyrovnání případných nerovnoměrností, celým repertoárem, který psychologie poskytuje", dodal místopředseda občanského sdružení Škola dětem, psycholog PhDr. Jiří Tyl.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip