Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Alergie - bič dědičnosti a civilizace

Alergie - bič dědičnosti a civilizace

Hana Formánková

Alergie netrápí jen děti, ale i dospělé všech věkových kategorií. V dnešní době je každé třetí dítě v Evropě alergické a počet alergiků v ČR se během posledních třiceti let zdvojnásobil.

Spoustu lidí má lehčí formu alergie, aniž to tuší. I dobře známé hvízdání na průduškách se považuje za lehčí formu astmatu. Zrovna tak slzení, pálení i otoky očí, časté kýchání zvláště v jarních měsících patří také mezi alergické projevy.

Alergie je přecitlivělá reakce imunitního systému na alergeny (látky dráždící imunitní systém), která se projevuje otokem, vyrážkou, kašlem, slzením, pálením očí, kýcháním, rýmou.

Laicky řečeno imunitní systém alergika nerozezná nepřítele bacila, od neškodného cizince např. zrnka prachu a reaguje na něj poněkud hystericky otokem, vyrážkou, kašlem apod. Někdy dokonce i anafylaktickým šokem spojeným s poruchou vědomí.

Mezi těžší formy alergie patří:

Bronchiální astma- záchvatovité onemocnění dýchacích cest, které vyvolávají nejen alergeny, ale i chlad.

Atopický ekzém - zánětlivé onemocnění kůže, projevující se svědivou vyrážkou, která mění svou intenzitu v době hormonálních změn v těle. Mezi 5 až 7 rokem, v pubertě a u žen v těhotenství. V těchto obdobích se zpravidla zhorší. V dospělosti mohou její projevy zmírnit, nebo může přejít i v astma, zvláště při nedostatečné léčbě.

Alergická rýma neinfekční rýma tzv. chronická rýma, která trápí postižené po celý rok, nebo sezónní tzv. senná rýma.

Pylová alergie - polinóza je sezónním onemocněním, reaguje na alergeny obsažené v pylových zrnech. Projevuje se rýmou, kašlem, astmatem, zánětem očních spojivek, ekzém či kopřivkou ale i nadýmáním, průjmy, bolestmi břicha a na celkovém stavu organizmu, např. zvýšenou teplotou, únavou, pocením, sníženou výkonností, bolestmi hlavy, svalů, popř. kloubů

Tyto potíže se mohou objevit v průběhu února - dubna (alergie na lískovité a břízovité stromy), v období května, června a první poloviny července (alergie na travinový pyl) nebo koncem léta a na podzim (alergie na podzimní plevele a plísně). Často je pacienty považována za alergickou rýmu.

U alergie hraje podstatnou roli dědičnost. Ovšem její záludnost spočívá v tom,že zatímco u rodičů se může v dětství projevit lehčí formou častého zánětu průdušek doprovázených hvízdáním, které v dospělosti vymizí, u jejich potomků se může projevit formou atopického ekzému.

Ohrožení alergií jsou i lidé s poruchou funkce štítné žlázy. Nemoc štítné žlázy je projevem poruchy imunity Na zvyšující počet alergiků má vliv i zhoršující se životní prostředí a sedavý způsob života. Imunitu lze posilovat nejenom dostatečným pohybem a vhodnou stravou, ale vitamínovými doplňky či speciálními léky na posílení imunity.

Zdroj fotografie: O. Formánek

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz