Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Sezóna rebarbory je blíží. Jak ji využít při vaření v kuchyni a pro koho není vhodná

Sezóna rebarbory je blíží. Jak ji využít při vaření v kuchyni a pro koho není vhodná

28.4.2024 - redakce Babinet.cz

Reveň, známá častěji jako rebarbora, má tak velké listy, že ji v zahrádce těžko můžete přehlédnout. Vždyť jen samotné řapíky často bývají více než půlmetrové. Přesto jí občas majitelé pozemku nevěnují pozornost. Přitom právě tahle zelenina může obohatit náš jídelníček v době, kdy ještě na zahrádce není téměř co sklízet.

Rheum rhabarbarum - undulatum ... pod tímto latinským názvem se skrývá poměrně známá zelenina, se kterou v kuchyni nakládáme obvykle jako s ovocem. Vlastí rebarbory (reveně kadeřavé) je severní Mongolsko a Čína, kde byly léčebné účinky jejích kořenů známy už před 2700 lety.

foto / Freepik, Unsplash

Řapíky rebarbory sklízíme na jaře, a to od konce dubna, kdy obsahují nejvíce kyseliny jablečné, do června. Podle pranostiky by se poslední rebarbora měla sklízet po svatojánské noci, tedy 24. června. 

Rebarboru pak používáme v receptech k přípravě polévek, omáček, do salátů, jako náplň knedlíků, na šťávy a do neopomenutelného rebarborového koláče, ve kterém báječně chutná. Rebarbora má zkrátka využítí všestranné, některé její druhy se dokonce pěstují čistě pro léčebné účely. Výborná je rovněž v džemu nebo limonádě. Nebojte se s ní experimentovat a kombinovat ji s dalším ovocem, jako jsou jahody, maliny nebo jablka.

Reveň kadeřavá, se kterou se v kuchyni setkáte, vytváří řadu odrůd, z nichž se nejvíce cení ty červenořapíkaté. Mají totiž rozmanitý obsah organických kyselin - brzy z jara nejvíce kyseliny jablečné, nechybí ani kyselina octová, jantarová, citronová, mléčná a šťavelová. Obsah poslední jmenované během vegetačního období rebarbory roste. Doporučuje se proto doplňovat rebarborové pokrmy mléčnými produkty.

Dále obsahuje hořčík, fosfor, železo, jód, mangan, draslík, vápník a vitamín A, vitamíny skupiny B a velké množství vlákniny. Rebarbora je prospěšná pro krevní oběh, krvetvorbu, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů, likviduje škodlivé mikroorganismy a působí proti zácpě.

"Nic se nemá přehánět" praví staré přísloví. U rebarbory to platí dvojnásob. Její občasné použití z jara je prospěšné, ne však lidem s močovými kameny, žlučníkovými a jaterními chorobami. Vyvarovat by se jí měly i těhotné a kojící ženy a děti do 10 let.

Jak na ni?

Pro úpravu v kuchyni používáme pouze řapíky. Mladé řapíky neloupeme, pouze ty starší. Ostře kyselou chuť při vaření otupujeme špetkou soli. Řapíky je dobré nakrájet na dílky a krátce je povařit s cukrem a skořicí (přidat můžeme i vanilku). Rebarbora má specifickou kyselou chuť, kterou povaření s cukrem poněkud otupí, ale ne zcela potlačí. Na koláče můžeme použít rebarboru i bez předvaření, jen pokrájenou.

A zde pár receptů jako inspirace pro ty, kteří stále nevěří, že tak nenápadná zelenina může být v kuchyni obrovský přínos.

Na začátek si vyzkoušíme netypický dezert, kterým je

Vanilkový krém z rebarbory

1 kg rebarbory - na špalíčky, 500 ml šlehačky, 300 g vanilkového cukru

Ušleháme smetanu, měla by být hustá, ale ne příliš tuhá. Rebarboru oloupeme a nakrájíme na špalíčky, hodíme do pekáče, posypeme vanilkovým cukrem, přikryjeme fólií a asi 1 hodinu pečeme. Pak ji scedíme, propasírujeme, aby nám vzniklo pyré. Šlehačku opatrně s rebarborovým pyré promícháme, ale není potřeba nějaké velké zašlehávání. Chceme, aby ze šlehačky ty trpké načervenalé kousky ovoce vykukovaly. Nechceme z toho mít růžovou jednolitou. A teď to nejdůležitější! Šťávu, kterou pustila rebarbora při pečení, trochu odvaříme a zahuštěnou ji nalijeme přes tu skvělou růžovou hmotu. Chutná jako bonbón. A znovu opatrně zamícháme a dbáme, aby krém byl celý nadýchaný. Pak hmotou opatrně naplníme sklenice a její povrch, již ve sklenici, polijeme zbytkem šťávy a podáváme.

Drobenkový rebarborový koláč

20 a 75 g změklého másla, 250 g reveně /rebarbora/, 500 g jablek, 100 g cukru, 2 lžičky skořice, 100 g ovesných vloček, špetka soli

Formu vymastěte 20 g másla. Oloupanou reveň nakrájejte na tenké plátky a rozložte na dno. Jablka oloupejte, odstraňte pecky a pokrájejte na tenké plátky. Navrstvěte je na reveň. 2 lžíce cukru smíchejte se lžičkou skořice, jablka posypejte. Z ovesných vloček, 75 g másla, cukru, soli a lžičky skořice v míse 2 vidličkami nebo v prstech připravte drobenku. Drobenkou posypte povrch ovoce. Formu vložte do středu předehřáté trouby a pečte, dokud drobenka nezrůžoví (200 stupňů C).

Komu se zdají uvedené recepty z rebarbory poněkud experimentální, pak vězte, že v arabských zemích se rebarbora dokonce připravuje s hovězím či skopovým masem.

 

napsala Andrea Pastirčáková

Zdroje:: zahrada-centrum.cz, i-receptar.cz, wikipedie, Dadalova kuchařka, redakce Babinet

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz