Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Stres po návratu z dovolené: Jak se vyrovnat s návratem do každodenního režimu a do práce

Stres po návratu z dovolené: Jak se vyrovnat s návratem do každodenního režimu a do práce

28.6.2024 - redakce Babinet.cz

A je to tady! Konečně se vydáváte na vaši vytouženou dovolenou. Žádné vstávání do práce, žádný shon se stíháním termínu, žádné dohadování s klienty, žádné schůzky, jen relax podle vašeho gusta. Ale jako všechno dobré, i dovolená uteče jako voda a už se blíží návrat do každodenního režimu a do práce. Asi nikdo nemá rád tyhle chvíle, ale u někoho to může vyvolat pořádnou dávku stresu. Pokusíme se zjistit, jak se s tímto stavem vypořádat a jak co nejlépe přejít z dovolenkové pohody zpět do pracovního procesu.

 

První dny v práci většina lidí bývá otupělá a nesoustředěná. Padne na vás zvláštní splín, jehož výskyt je tak častý, že pro něj dokonce v angličtině vymysleli i název, říká se mu post-vacation blues. Podle psychologů způsobuje tento stav hlavně to, že jste si za těch pár dní či týdnů rekreace odvykli stresům a teď na ně reagujete citlivěji než dřív. Příslušníci některých profesí, třeba číšníci, kadeřnice nebo piloti dopravních letadel, mají alespoň výhodu, že na ně čeká po dovolené prostě jen další pracovní den, ale na jiné, mezi něž patří hlavně manažeři a podnikatelé, čekají zároveň i všechny ty pracovní dny, které strávili na dovolené. Přivítá je hora nevyřízených mailů, pár nově vzniklých problémů, nedodělané projekty, netrpěliví šéfové, kolegové či klienti, kteří všichni čekají na okamžik, kdy se jejich hrdina vrátí z dovolené, aby se na něj vrhli.

foto / Freepik

Návrat do zaměstnání je tedy v každém případě stresovou situací, říká MUDr. Petr Grenar.

Hlavním důvodem únavy a rozladěnosti po návratu do práce bývá nejčastěji příliš krátká dovolená, příliš rychlý přesun z dovolené do zaměstnání nebo špatně naplánované pracovní povinnosti. Nejčastějším důvodem k únavě po návratu bývá nedostatečně dlouhá dovolená. Většina lidí si dopřeje z důvodu pracovního vytížení pouze jeden týden nebo 10 dní a to je rozhodně málo. Právě před dovolenou totiž intenzívně pracujete, abyste před odjezdem vše připravili, a intenzívní práce vás potom čeká i po návratu. V reálu to pak probíhá tak, že první týden z dovolené jste zcela vyčerpaní a vzpamatováváte se z toho, že jste odjížděli na dovolenou. Druhý týden si už užíváte, ale pouze první dny. Pokud máte dovolenou pouze 14 dní, poslední dny dovolené už zase prožíváte stres z toho, že se vracíte domů. První poučka tedy zní, vezměte si dovolenou dostatečně dlouhou. Naprosté minimum dovolené jsou 2 týdny. Pro zdraví jsou ale ideální 3 týdny až měsíc. Málokdo si to ale může bohužel dovolit.

Jak tedy zvládnout první den a celkově přechod do pracovního procesu? „Jeho úspěšné zvládnutí začíná paradoxně ještě před odjezdem na dovolenou. Je dobré práci opustit tak, aby při vašem návratu vyvolala co nejmenší stres,“ říká psycholog Dalibor Špok.

Ještě před odjezdem na dovolenou

Domluvte se s nejdůležitějšími klienty a kolegy, že odjíždíte pryč a předejte jim kontakt na někoho, kdo v době vaší nepřítomnosti vyřeší akutní věci za vás. A ostatním ať chodí automatická zpráva s informací, že jste „mimo kancelář“ a s termínem, kdy budete k dispozici. V projektech a úkolech si udělejte pořádek, abyste přehledně věděli, co dělat po návratu dále. A také se zapojte fyzicky, aby váš stůl byl při návratu čistý a soubory v počítači uklizené. Připravte si „tahák“, který vám první den po návratu z dovolené připomene aktuální stav vaší práce. Zjistíte, na co je třeba navázat, co je nevyřešené. Nepodceňujme svou schopnost zapomínat. Tahák by měl být podrobný, jako byste ho psali kolegovi. Jednou z velkých příčin návratového stresu z dovolené je právě neschopnost si vzpomenout na všechny úkoly a strach, že vám něco důležitého uniklo.

Během dovolené

Dovolená je samozřejmě od toho, abyste si odpočinuli. Pokud na ní řešíte nekonečné konflikty, stresujete se nad každou nedokonalostí vašeho ubytování, vysilujete se dlouhými večírky a hádáte se s partnerem, nebo pokud si vezmete pouze jeden týden dovolené, počítejte s tím, že do práce příliš osvěženi nepřijdete. Poslední dny dovolené už přizpůsobujte režim běžnému pracovnímu dni, především vstávejte a choďte spát v podobnou dobu. Výhodné bývá vrátit se z dovolené o den nebo dva dříve, abyste si odpočinuli ještě doma a aby přechod mezi mořskou pláží a pracovním stolem byl delší než pouhých hodin.

Po návratu

Na první dny po návratu z dovolené si rozhodně neplánujte nic náročného. Často mají lidé tendenci důležité schůzky a rozhodnutí odsouvat na dny bezprostředně po návratu z dovolené. To je špatně, naopak si dejte dva volnější dny, kdy se budete věnovat především zpětné orientaci v projektech, vyřizování nejdůležitější pošty a zjistíte, kam se posunuly vaše úkoly. Některé z nich se totiž magicky splní za vaší nepřítomnosti, říká se tomu pozitivní prokrastinace. Nesnažte se ihned mentálně dohnat všechny dny, kdy jste nebyli v práci, začněte tím nejaktuálnějším. Seřaďte si e-maily od těch posledních k nejstarším a totéž udělejte se zápisy z porad a termíny. Daleko lépe a rychleji se tak zorientujete. Přivezte kolegům z dovolené nějakou drobnost nebo dárek. Budou se na vás první den více usmívat. To potřebujete a dělejte to také, budete se cítit lépe. Světoznámý manažerský kouč a motivační speaker Michael Kerr navíc radí zařadit si do pracovního dne aspoň jednu odpočinkovou pauzu navíc. A dbát na to, aby každá přestávka na odpočinek nebo na oběd byla delší než obvykle. Prostě se udržovat v pozvolném přechodovém režimu z období relaxace do období práce.

Ať si ale návrat naplánujeme sebelépe, stejně budete první dny po návratu zpomalení, líní a duchem ještě na dovolené. Co proti tomu dělat? Nic, radí Iva Moravcová. „Říkám všem svým klientům: To je přirozené. Vždyť to dá často práci dostat se do uvolněného dovolenkového rytmu. A když už jsme se do něj dostali, tak nespěchejme zpátky do stresu. Někdy si jenom myslíme, že se po nás chce rychlost, a přitom to není pravda. Obzvlášť v létě, kdy jsou všichni trochu v rekreačním režimu a ti, co se vrátí z dovolené, jsou zpomalení a uvolnění a nakazí tím trochu i ostatní. Tak si to užijme a uchovejme co nejdéle. To neznamená, že budeme hůř pracovat,“ uzavírá Iva Moravcová.

Užijte si tedy svou dovolenou, ať máte hezké vzpomínky, ze kterých budete nějakou dobu těžit pozitivní energii. A ať se vám návrat do pracovního procesu podaří zvládnout s co nejmenším odporem.

 

napsala Gabriela Horáčková

 

zdroje:

https://region.rozhlas.cz/navrat-do-zamestnani-po-dovolene-je-pro-telo-stresovou-situaci-nepodcenujte-8045298

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/jak-zvladnout-navrat-z-dovolene-podle-psychologa.A140820_154415_podnikani_kho

https://www.csas.cz/cs/firmy/articles/navrat-z-dovolene

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz