Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kvete zlatice, je čas na stříhání růží i založení skalky

Kvete zlatice, je čas na stříhání růží i založení skalky

17.3.2024 - redakce Babinet.cz

Nastává čas kvetoucích tulipánů, hyacintů a narcisů. Záhony i truhlíky září barvami a radostí. Pokud chcete barvu a krásu květů podpořit, dopřejte jim dostatečné množství fosforu a půdu kypící životem.

Mikroorganismy totiž podněcují produkci fytohormonů, které květinám přidávají na kráse, a navíc vytrvale uvolňují z organické hmoty tolik potřebný fosfor, a rostlinám ho servírují rovnou pod kořínky.

foto / Unspalsh

Okrasná zahrada

Odstraníme suché květy cibulovin. Trvalkám seřízneme případné odumřelé listy, okopeme je, pohnojíme a zavlažíme. Sazeničky letniček si zatím lebedí spíš v truhlíkách za oknem nebo v pařeništi. na Záhony vysejeme semínka letniček a také okrasných dýní.

Do poloviny dubna dokončíme základní řez růží

Královské květiny si od nás žádají také přihnojení a probiotickou zálivku. Díky užitečným bakteriím budou kvést déle a nasadí více květů. Růžím také prospívá a sluší mulč. Ačkoli se postup při řezu jednotlivých typů růží liší (viz níže), technika řezu je pro všechny růže stejná: nůžky by měly být nasazeny vždy 5–10 mm na očkem směřujícím vně, a řez by měl být veden vždy mírně šikmo, aby z řezné plochy voda snadno odtékala (a to mimo pupen).

Co se skalkou?

Na skalce nahradíme uhynulé skalničky novými rostlinami. Ještě nemáte skalku, zato o ní přemýšlíte? Nerozhodujte se dlouho, právě teď je nejlepší čas pro založení. Na začátku byste se měli zamyslet nad tím, jestli máte dostatečný prostor na její zbudování. Skalka totiž nějaké to místo zabere. Rostliny se budou rozrůstat a celkově to není záležitost, která by se vám vešla na metr čtvereční. Většina skalniček pak potřebuje dostatek slunce. Jsou to teplomilné rostliny. Je tedy dobré vzít do úvahy i to, jestli máte správné místo pro takovou skalku, která potřebuje opravdovou výheň. Velmi důležité je také to, zda budete mít čas na péči o skalku. Ta je opravdu náročná. Každou chvíli je na ní něco potřeba upravit nebo prostě jenom vyplít. Není to záležitost, kterou založíte a necháte ladem. Minimálně jednou týdně se jí budete muset věnovat. Nejvíce času zabere doplňování rostlin nebo třeba pletí.

Živý plot

Na konci měsíce také sázíme nový živý plot a solitérní okrasné dřeviny. Pakliže nechcete na živý plot čekat roky, než vyroste, tak na trhu je rostlina, která slibuje zázraky. A opravdu je umí. Jde o rychle rostoucí sibiřský jilm. S tím rozhodně nesáhnete vedle.

 

zdroj: redakce, nkz.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz