Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rychlerostoucí živý plot? Zázračný je sibiřský jilm

Rychlerostoucí živý plot? Zázračný je sibiřský jilm

1.6.2021 - redakce Babinet.cz

Máte kolem svého domu jenom obyčejný plot z pletiva? Nechcete nebo nemůžete investovat do klasického dřevěného, betonového či kamenné plotu? Pak určitě zvažte plot živý. Na trhu se objevila rostlina, která slibuje zázraky. A opravdu je umí. Jde o rychle rostoucí sibiřský jilm. S tím rozhodně nesáhnete vedle.

ilustrační fotografie: Pixabay

Jednotlivé sazenice koupíte cca od třiceti korun. Pokud tedy nepotřebujete oplotit obrovské hektary, pak se sibiřský jilm rozhodně vyplatí.

Podle návodů se tato rostlina vysazuje do dvouřadu. Nejprve se vysadí jedna řada a pak do druhé vysazujeme vždy jednu rostlinu mezi dvě z první řady. Postačí ale i jen jedna řada a cca půlmetrovými rozestupy. Ony doporučované dvaceticentimetrové rozestupy totiž udělají jen to, že ve výsledku budou rostliny příliš blízko sebe.

Sibiřský zázrak

V prvním roce po vysazení jednotlivé rostlinky zastřihujeme 10 až 15 centimetrů nad půdou. Tento krok je velmi důležitý, pokud to neuděláte, protože rostlinu litujete, kýženého výsledku nedosáhnete. Rostlina nezesílí a tak dobře neporoste. Plot bude řídký.

ilustrační fotografie: Pixabay

Při dostatečné zálivce, to je alespoň obden, začne jilm neuvěřitelně rychle růst. V průběhu léta dvakrát zastřihujeme dlouhé výhonky nejméně na polovinu. To opakujeme alespoň jednou ještě na podzim. Při posledním sestřihu koncem podzimu ořežme plot na přibližně stejnou výšku.

První rok nenechme jilm vyrůst vyšší než 1 až 1,2 metru. Je nutné snažit se, aby byl hlavně hustý a ne jen vytažený nahoru. Rostlina se tím rozvětví a začne připomínat keř.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: gardeningknowhow.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz