Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zakládání skalky krok za krokem. Správný výběr kamenů je základ

Zakládání skalky krok za krokem. Správný výběr kamenů je základ

8.5.2021 - redakce Babinet.cz

Zakládání skalky je sice trochu věda, ale výsledek bude určitě stát za to. My vám nyní poradíme jak na to. Pěkně krůček po krůčku si zbudujete svoji vlastní skalku, kterou vám bude každý závidět.

fotografie: Pixabay

Na začátku byste se měli zamyslet nad tím, jestli máte dostatečný prostor na její zbudování. Skalka totiž nějaké to místo zabere. Rostliny se budou rozrůstat a celkově to není záležitost, která by se vám vešla na metr čtvereční.

Většina skalniček pak potřebuje dostatek slunce. Jsou to teplomilné rostliny. Je tedy dobré vzít do úvahy i to, jestli máte správné místo pro takovou skalku, která potřebuje opravdovou výheň.

Velmi důležité je také to, zda budete mít čas na péči o skalku. Ta je opravdu náročná. Každou chvíli je na ní něco potřeba upravit nebo prostě jenom vyplít. Není to záležitost, kterou založíte a necháte ladem. Minimálně jednou týdně se jí budete muset věnovat. Nejvíce času zabere doplňování rostlin nebo třeba pletí.

Kvůli skalce také bude nutné provést určité terénní úpravy, protože nevyskytuje-li se vám na vhodném, slunném místě sám od sebe kopeček, ideálně osázený kamením, bude pro vás jeho výstavba a vyložení kameny znamenat velký výdej energie a času, možná i peněz.

Jdeme na to

V prvním kroku je potřeba zlikvidovat veškerý plevel na našem stanovišti, které poslouží pro budoucí skalku. V některých návodech radí, abyste takový prosto prolili Roundupem. To ale nedělejte. Nemá cenu zbytečně znehodnocovat půdu, a také nevěřte tomu, že by jakýkoli totální herbicid neublížil skalničkám. I to je nesmysl. Postačí, když si území dostatečně pokropíte horkou vodou.

V dalším kroku je zapotřebí provést drenáž. Ta je zapotřebí v případě, víme-li, že na našem pozemku je spodní voda. Na pozemek tedy nejprve navezeme vrstvu kamení a až na tu začneme dávat základní substrát. Nezapomeňte, že terén pro skalku má být vyvýšený a dle toho vrstvěte.

Výběr kamenů

Nyní můžeme přejít k výběru kamení. Je důležité použít jednotnou horninu. Tu můžeme zakoupit v jakémkoli hobby marketu. Hlavně si vyberte takové kamínky, které se vám prostě líbí. Volná místa pak vysypte drtí z opuky, křemence nebo břidlice. Je to estetické a pomůže to v odvádění vlhkosti od kořenového krčku skalniček, což znamená, že nám nebudou zahnívat.

Pokud máte skalku rozlehlejší tak nezapomeňte, že zde potřebujete chodit, třeba kvůli zálivce, nebo kvůli úpravám, takže nezapomeňte na cestičky.

Nakonec vše osázejte vybranými rostlinami. V zahradnictví se poraďte, se kterými skalničkami je vhodné začít.

napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz