Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Říkají vám podivíni, a že nemáte rádi lidi? Pak se mýlí! Být introvertem má své výhody

Říkají vám podivíni, a že nemáte rádi lidi? Pak se mýlí! Být introvertem má své výhody

26.4.2023 - redakce Babinet.cz

Lidé kolem vás touží po společenských akcích, chodí na večírky, vymýšlejí velké párty a chtějí být co nejvíce obklopeni dalšími lidmi. Vy hledáte výmluvu, proč na večírek nedorazíte a raději budete doma. Když máte někomu reagovat na telefon, raději napíšete zprávu. Je vám dobře doma v tichu s knížkou. Vaše myšlenky se toulají mimo realitu. Na tom není nic špatného a ani divného, jste introvert.

foto / Freepik

Extroverze a introverze náleží k základním osobnostním rysům, přičemž většina lidí patří mezi extroverty. Podle americké psychoanalytičky a přední expertky na introverzi Marti Olsen Laney se společnost ze 75 procent skládá z extrovertů. Ti mají rádi společnost, jsou hovorní, potřebují dostatek vnějších podnětů a jsou rádi středem pozornosti. Oproti tomu druhá zmíněná skupina, která je v menšině, jsou méně společenští introverti, čerpající energii ze svého vnitřního světa a nápor vnějších podnětů je může vyčerpávat.

Mýty o introvertech

  • Spousta lidí má introverty za podivíny, kteří jsou stydliví a neradi mluví, což je ale zásadní omyl. Introvert prostě neumí plkat „jen tak“. Má spíše sklony vést hlubokomyslné a smysluplné rozpravy o tématech, která ho zajímají.
  • Dalším rozšířeným omylem je si myslet, že nemá rád lidi. „Má obecně méně známých, přátel a kontaktů, na druhé straně může mít jeho vztah větší hloubku,“ říká Lucie Úblová, MA., psycholožka a kouč v Praze.
  • V neposlední řadě není pravda, že si introvert nedokáže užít zábavu. Jen si ji představuje jinak. Mozek introverta je příliš citlivý na hormon dopamin, tudíž většina aktivit, tolik milovaných extroverty, mu jsou spíše nepříjemné. Dopamin se totiž vyplavuje spíše při energičtěji náročnějších aktivitách (taneční euforie, sex...). Extroverti potřebují více vzruchu k tomu, aby byli šťastní. Naopak na introverta je takové množství příliš. Vyčerpává je to. Procházka přírodou nebo čtení knihy ho naopak dokáží uspokojit stejně jako extroverta prohýřená noc.

Tedy základní rozdělení lidí na introverty a extroverty se může na první pohled zdá snadné, ale při bližším zkoumání zjistíte, že málokterý člověk je „přesný“ extrovert nebo introvert. Psycholog Jonathan Cheek si všiml, že laici přisuzují introvertům úplně odlišné vlastnosti než odborníci. Došel tedy k závěru, že existují čtyři typy introvertů, jejichž vlastnosti se od sebe výrazně liší. Jaké jsou to typy?

Přemýšlivý introvert

Máte neutuchající fantazii, která vytváří jeden zajímavější scénář za druhým? Pak pravděpodobně máte hodně společného s přemýšlivými introverty, pro které jsou vlastní úvahy mnohem důležitější než sociální interakce. Tato osoba je velmi introspektivní, přemýšlivá a sebereflexivní. Navíc se často může ztratit ve světě vnitřní fantazie. Nutno dodat, že jde o velmi kreativní a nápadité jedince,popisuje pro Well and Good psycholog Jonathan Cheek. I když vědecká charakteristika přemýšlivého introverta je poměrně čerstvá, jistě si sami uvědomíte, že ve svém okolí alespoň jednoho přemýšlivého a navenek tichého člověka znáte.

Sociální introvert

Při slově introvert si většina lidí si představí člověka, který se za každou cenu snaží vyhnout společnosti. Pravdou ale je, že se můžete setkat s introverty, kteří naopak společnost vyhledávají rádi. Tyto lidi můžeme nazvat sociálními introverty a je pro ně charakteristické, že upřednostňují menší skupiny lidí, v jejichž přítomnosti jsou veselí, upovídaní a dokonce středem pozornosti. Na druhou stranu pro ně ale platí, že se vyhýbají větším akcím, na kterých je hodně pro ně neznámých lidí.

Zdrženlivý introvert

O těchto lidech bychom mohli mluvit jako o rezervovaných. Hodně přemýšlí, než něco řeknou. Zároveň zdrženlivým introvertům chvíli trvá, než pocítí nadšení nebo jsou zapáleni pro určitou věc či pracovní úkol. Na druhou stranu je nutné dodat, že zdrženliví introverti nezažívají ve společnosti úzkost ani paniku.

Úzkostlivý introvert

Tak jako sociálním introvertům společnost nevadí, úzkostliví introverti se společnosti straní, protože se mezi ostatními lidmi cítí trapně a rozpačitě. Proč? Nejsou si jisti svými sociálními dovednostmi, někdy si přijdou méněcenní nebo nezajímaví. Pokud se úzkostlivý introvert přece jen dostane do společnosti, pak má ve své hlavě blok a nedokáže se naplno projevit. Je pro ně typické, že se k uplynulé konverzaci následně vrací a přemýšlí, jak se měl chovat a co měl říct jinak.

Ale jak se říká, protiklady se přitahují a výjimkou nejsou ani introverti a extroverti. Jedni rádi tráví čas sami a ti druzí si užívají, když jsou obklopeni lidmi. Může se to zdát jako vztah předem odsouzený k zániku, ale tak tomu opravdu není. Stačí trocha snahy a ohleduplnosti. Komunikujte, najděte kompromisy, respektujte osobnost toho druhého, nesnažte se partnera za každou cenu měnit. Naučte se jak trávit čas společně, třeba pouze v okruhu svých nejbližších přátel nebo rodiny a dejte si i prostor k tomu, jak trávit čas zvlášť, aby si každý přišel na své. Dá se tedy říci, že když jsou introverti a extroverti k sobě ohleduplní, rozdíly v jejich sociálních potřebách nemusí být ve vztahu problém. Nic není nemožné a vztahy, na kterých se oba snaží pracovat, už vůbec ne.

No a kde introverti vynikají?

Introverti dokáží vidět věci v souvislostech a s nadhledem. Jsou velmi schopní při řešení problémů, a ačkoli jim to z pohledu jiných déle trvá, nakonec často přijdou s originálním nápadem. Lépe jsou na tom také s dlouhodobou pamětí a vůlí ke studiu. „To, že introvertovi nevadí trávit čas o samotě, často znamená i to, že se například více věnuje studiu cizích jazyků,“ podotýká Lucie Úblová.

Podobně je tomu v jeho profesním životě. „Zaměstnavatelé mají obecně rádi introvertnější jedince – zdají se jim klidnější, přemýšlivější a stálejší,“ pokračuje psycholožka.

Některé introverty přitahuje technika a vědecké obory, kde zúročí systematičnost, schopnost držet se tématu, vytrvalost. Tam, kde je vyžadována spolehlivost, dodržování pravidel, se může introvert realizovat velmi dobře. Schopnost analýzy vlastního prožívání se může uplatnit také třeba v kreativních oborech, jako je psaní beletrie, poezie,“ dodává klinická psycholožka Mgr. Eva Hradilová.

Mezi introverty patří například autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová, která říká, „že je nejvíce kreativní, když má čas být o samotě se svými myšlenkami.“

Je tedy jasné, že být introvertem není žádné prokletí a dají se na tom najít i výhody. Hledejte to, v čem vynikáte, v čem se cítíte dobře a nesnažte se měnit kvůli společnosti kolem vás.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/kdyz-se-introvert-zamiluje-do-extroverta-5-zasad-diky-kterym-muze-tento-vztah-fungovat

https://www.prozeny.cz/clanek/rika-vam-okoli-ze-jste-introvert-budte-radi-mate-tyhle-vyhody-15048

https://www.prozeny.cz/clanek/rika-vam-okoli-ze-jste-introvert-budte-radi-mate-tyhle-vyhody-15048

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-poznat-introverta.A130916_120457_zdravi_pet

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip