Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Filmy: Vánoce s Cinemax!

Filmy: Vánoce s Cinemax!

Redakce Babinet

Filmoví fajnšmekři si s prosincovou filmovou nabídkou Cinemaxu opravdu užijí. Lahůdky stříbrného plátna si vychutná i ten, kdo se rád bojí, kdo miluje dobré muzikály a klasiku vůbec, kdo touží poznat málo známé snímky velkých režisérů, anebo prostě každý, koho potěší báječně vyprávěné lidské příběhy.

Nabídka vyvrcholí o Silvestru thrillerem Misery nechce zemřít. Předtím se můžeme přesvědčit o umu Daniela Craiga alias nového představitele Jamese Bonda, a sice v dalším thrilleru Po krk v extázi. Napětí nás nemine ani v dramatu Sex, lži a video provokativního režiséra Stevena Soderbergha. O vánočních dnech pohladí na duši skvělé muzikály New York, New York, kde excelují Liza Minelliová a Robert De Niro, anebo Yentl, veledílo Barbry Streisandové. Pro mnohé se možná stane objevem málo známé sci-fi THX 1138 od tvůrce Hvězdných válek George Lucase.

New York, New York – 26. prosince, 20:00 hodin

Martin Scorsese kombinuje přitažlivou retro atmosféru starých studiových muzikálů a jazzových big bandů s nepříliš romantickým příběhem saxofonisty Jimmyho Doylea (Robert De Niro), který se právě vrátil z vojny, a zpěvačky Francine (Liza Minelliová). Jednoho večera se potkali na tanečním parketu, z původního dívčina odmítání se nakonec vyklube hudební spolupráce a nedlouho po ní i svatba. Štěstí ale nepřichází – na pódiu jim to krásně ladí, ale v soukromí si nerozumějí a nemají pochopení pro potřeby toho druhého. Celá krize nakonec vyvrcholí po narození dítěte, kdy Jimmy odchází od rodiny.

Po čase se znovu setkávají. Z něho je úspěšný jazzman a majitel klubu, z Francine zas muzikálová a filmová hvězda. A oba marně hledají důvody, proč se to všechno v minulosti muselo stát...

Yentl – 26. prosince, 22:00 hodin

Od natočení a premiéry filmového muzikálu Yentl uběhlo už třiadvacet let, třiadvacet let uběhlo i od momentu, kdy Barbra Streisandová vystoupila v záběru a začala číst první slova z krátké povídky Isaaca Bashevise Singera „Yentl, chlapec z ješivy“. Ta slova zněla: „Po otcově smrti...“

Barbra prožívala tento příběh jako svůj vlastní. Sama nikdy nepoznala otce, který od rodiny odešel, když jí bylo pouhých patnáct měsíců. Celá léta se pachtila, aby si zajistila natáčecí práva, filmový štáb a spolupracovníky, ale také aby měla dost odvahy usednout do režisérského křesla. A i po natáčení ji čekal boj s produkčními studii, kteří jejímu životnímu snímku nevěřili. Na konci stála Streisandová jako první žena od dob němého filmu, která sama režírovala, produkovala a opatřila scénářem celovečerní, sto třicet čtyři minuty trvající film. A pochopitelně v něm sehrála nezapomenutelnou hlavní roli. Její štáb byl složen z filmařů z celého světa, kteří dostávali jen mizerný plat, ale přesto chtěli Barbře pomoci splnit velký sen. Barbara tak naplnila i hlavní motto svého filmu, a to, že „nic není nemožné“.

Snímek pojednává o židovské dívce jménem Yentl (Barbra Streisandová), žijící v Polsku 20. století. Její ovdovělý pokrokový otec ji zasvěcuje do tajemství talmudu, která jsou ženám zapovězená. Po jeho smrti se Yentl rozhodne vydávat se za muže a odjede pokračovat ve studiích do ješivy (náboženské školy). Tam se seznámí s pohledným Avigdorem (Mandy Patinkin). Na něho ale čeká jeho nastávající Hadass (Amy Irvingová)...

FILMOVÁ KLASIKA

THX 1138 – 21. prosince, 20:00 hodin

Ve fascinujícím snímku, natočeném podle vlastního krátkého studentského filmu, stvořil hollywoodský mág George Lucase v roce 1971 futuristický podzemní svět, v němž jsou holohlaví dělníci drženi jako otroci pod vlivem drog, tlumících jejich city a pohlavní touhy. THX 1138 (Robert Duvall) a jeho kolegyně LUH 3417 (Maggie McOmieová) pracují v továrně, produkující robotické policisty. K tomu jim neustále dokola běží z amplionů zprávy o „nešťastných nehodách“ uvnitř podniku a sexuálních a drogových deliktech, podobně jako se to dělo v Orwellově románu „1984“. Dělníci mají k dispozici i elektronickou zpovědnici, kam se chodí svěřovat se svými starostmi. THX 1138 je ostatně jejím častým návštěvníkem, protože život, který zde musí žít, ho už nebaví.

Jednoho dne se společně s LUH rozhodne vysadit medikaci. Stačí jen pár dní bez drog a oba společně poznají, jak vypadá láska. Vše se ale brzy provalí a ve vězeňské kobce LUH zjistí, že je těhotná. Milenci jsou izolováni a THX začne bojovat o záchranu své milé. Postupně se setká s rebelem SEN (Donald Pleasance) a hologramem SRT (Don Pedro Colley) a společně začnou plánovat útěk do vnějšího světa...

Ačkoli snímek THX 1138 nepatří k nejznámějším, jedná se o skutečnou klasiku žánru sci-fi, jejíž odkaz je patrný na mnoha filmech vzniklých v minulých letech (Ostrov nebo Equilibrium). Už tehdy Lucas naznačil, jak neblahý vliv by mohla mít masmédia na formování lidské masy. Některé jeho postřehy jsou už dnes více než aktuální...

Návrat domů – 28. prosince, 20:00 hodin

Melodramatický příběh režiséra Hala Ashbyho z roku 1978 nemilosrdně nastavuje zrcadlo krutým dopadům vietnamské války na obyčejné americké rodiny a jejich příslušníky. I Sally Hydeová (Jane Fondová) a Bob (Bruce Dern) žili na počátku spokojeně. V šedesátém osmém však Bob narukoval k maríně a odjel do Saigonu. Osamělá manželka hledá cestu k lidem a nalezne ji coby dobrovolná ošetřovatelka v nemocnici pro veterány. Zde se seznámí nejen s novou přítelkyní Vi (Penelope Milfordová), ale také potká bývalého spolužáka Luka Martina (Jon Voight), jehož válečná zranění z Vietnamu trvale upoutala na lůžko. Rychle se spřátelí a díky němu, ale také kvůli desítkám dalších zmrzačených vojáků začne Sally vnímat i odvrácenou tvář války. Po návštěvě manžela, který dostal opušťák, však pochopí, že tím pravým mužem pro ni je Luke. Jednoho dne se však Bob vrací domů, zraněný a znetvořený. Trojice stojí před rozhodnutím, jak nyní žít dál...

BLOK CINEMAKULT

Sex, lži a video – 29. prosince, 20:00 hodin

Tímto komorním inteligentním dramatem o nevěře a cizoložství rozčísl režisér Steven Soderbergh (Erin Brockovich, Traffic, Dannyho parťáci 1 a 2) stojaté vody americké kinematografie a na dlouhou dobu si vykoledoval cejch provokativního umělce. Zároveň si ale vydobyl oblibu u statisíců diváků po celé světě.

Ann Mullaneyová (Andie MacDowellová) žije v Louisianě v komfortním domě se svým manželem, právníkem Johnem (Peter Gallagher). Přesto cítí prázdnotu. Jejímu pohledu na svět rozumí jen málokdo, a tak často upadá do melancholie. Aniž by to věděla, John se za jejími zády spouští s Anninou mnohem mladší, přitažlivější a extrovertní sestrou Cynthií (Laura San Giacomová). Když přijede k Mullaneyovým na návštěvu Johnův přítel ze studií Graham Dalton (James Spader), najde rodinu na pokraji rozvodu. Ale ani on nežije bez problémů. Povahou je totiž až nebezpečně blízko Ann. Od posledního bolestivého rozchodu navíc řeší potíže s impotencí. A řeší je dost pozoruhodně: uspokojení mu přináší jen osobní ženské zpovědi o jejich milostném životě, zaznamenané na kameru. Mezi Ann a Grahamem brzy přeskočí nebezpečná jiskra a Ann se stane jeho objektem…

Snímek byl nominován na Oscara a odnesl si i tři hlavní ceny z Mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

BLOK SOBOTNÍ PREMIÉRA OD 20:00

Po krk v extázi – 30. prosince, 20:00 hodin

Napínavý thriller z prostředí britského drogového podsvětí je debutem režiséra Mathewa Vaughna, který se mimo jiné producentsky a herecky podílel i na kultovních snímcích Sbal prachy a vypadni a Podfu(c)k. Do hlavní role si vybral nového Jamese Bonda - Daniela Craiga.

Uhlazený bezejmenný hrdina s vybranými mravy (Craig) je za všech okolností absolutní profesionál. Kokain a extáze jsou pro něho jen obchodní komodita, sám nic nebere a vždy stojí mimo pozornost kohokoliv. A právě teď se rozhodl, že je nejvyšší čas odejít na odpočinek, opustit svět zločinu, drog a násilí, a žít klidný a tichý život z peněz, které si během svého „podnikání“ nahromadil.

Předtím ho ale čekají poslední dvě služby pro místního bosse Jimmyho Price (Kenneth Cranham). Za prvé musí najít pohřešovanou narkomanku, dceru mocného zločince Eddie Templa (Michael Gambon). Druhým úkolem pak je sjednání prodeje velkého nákladu extáze prohnanému Vévodovi (Jamie Foreman).

Původně rutinní transakce se mění v jeden velký problém. Nic neběží podle plánu, ze stínu totiž vystupuje skrytý nepřítel, konkurenční aliance, která získává na vlivu pomocí cracku, který je distribuován londýnské smetánce. Bezejmenný brzy pochopí, že se ocitl ve válce, do níž je snadné vstoupit, ale odejít z ní dokáže jen málokdo.

BLOK ZÓNA SOUMRAKU

Misery nechce zemřít – 31.12., 20:00 hodin

Náledí na zaváté silnici v Coloradu se stane osudným pro spisovatele Paula Sheldona, který zde havaruje se svým vozem. Polomrtvého jej nalezne Annie Wilkesová, oddaná fanynka jeho románové postavy Misery. Zpočátku pozorná opatrovatelka však poté, co jí Sheldon oznámí, že chce nechat její oblíbenou hrdinku v příštím románu zemřít, ukáže svoji pravou psychopatickou tvář. Nemohoucí Sheldon je vydán na milost a nemilost její posedlosti...

Odpovězte správně na soutěžní otázku a můžete vyhrát jednu z osmi cen, které věnoval Cinemax.

Soutěžní otázka:

Který z uvedených filmů byl z části natáčen i v České republice?

Podmínky soutěže:

1. Soutěž začíná 19.12.2006 a trvá do 4.1.2007. Do tohoto dne bude možné odpovědět na soutěžní otázku, která je umístěna na soutěžní stránce zde.Vaší odpověď posílejte na info@babinet.cz.

2. Do závěrečného slosování soutěže budou zařazeni jen ti soutěžící, kteří správně zodpoví. soutěžní otázku.

3. Již jednou odeslanou odpověď nelze zpětně opravit.

4. Soutěžit mohou pouze čtenáři serveru Babinet.cz starší 18 let. Soutěže se nesmí zúčastnit členové a spolupracovníci redakce Babinet.cz a jejich rodinní příslušníci.

5.Ceny pro výherce: 2 x tričko, 2 x termoska, 2 x brašnička na opasek, 2 x taška na notebook.

6. Výherce bude kontaktován serverem Babinet.cz na základě poskytnutých kontaktních údajů ve své odpovědi a domluven způsob předání výhry.

7. V případě, že kontaktní údaje uvedené v registraci nebudou pravdivé, bude vybrán jiný výherce.

Správná odpověď: Yentl

Gratulujeme výhercům: J.Borsuková-Milovice, Š.Jirková-Jaroměř, V.Šidloch-Hrádek, M.Habrová - Praha-Západ, M.Dostálová-Loučany, S.Drábek-Praha, J.Fanta-Praha, R.Soukupová-Plzeň

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip