Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Když se řekne balbuties

Když se řekne balbuties

Libuše Čiháková
„Zásadním průlomem jsou materiály orientující se na dospělé s problémy narušení plynulosti řeči. Nejméně do poloviny 90. let dospělí balbutici v České republice takměř jakoby neexistovali.

Zpozdilým a o mnohém svědčícím důkazem je i 2. vydání Defektologického slovníku s udáním letopočtu 2000, kde je prezentována doslovně přejatá definice koktavosti z 1. vydání téže publikace z roku 1984. Koktavost (balbuties) je zde zatvrzele definována jako neuróza řeči převážně dětského věku.“ (Doc. PaedDr. Alžběta Peutelschmiedová PhD.)

Část dětí mezi třetím a čtvrtým rokem prochází obdobím opakování slov (fyziologické iterace), které se dají zaměnit s prvními příznaky koktavosti. Většinou se naštěstí nejedná o koktavost, ale bohužel se za ně přece jen schová malé procento děti, které opravdu začínají koktat. Výzkumy potvrzují, že důležitou roli hraje dědičnost. Pokud dítě nemá ke koktavosti dispozice, nezačne koktat ani po úleku, ani po tragické události nebo prožitém stresu. Děti s touto vadou se ničím neliší od ostatních. Přístupem rodiny i okolí k nim se může může plynulost řeči zlepšit, nebo zhoršit. Neurotikem se může stát až následkem bezohledného přístupu okolí a všech potíží, které vada řeči přináší. Protože příčina koktavosti. zůstává neodhalena, neexistuje lék, ani zázračná pilulka proti ní. Úprava koktavosti je pro logopeda zdlouhavou záležitostí a podílí se na ni především logoped. Léky ordinované neurology nebo psychiatry dítě sice zklidní, na druhou stranu podávat léky dětem ve vývoji je vždy na pováženou. Doporučuje se nedávat najevo nervozitu, ani dotyčnému pomáhat při zadrhávání v řeči. Hodně pomáhá povzbuzení a příklady lidí, kteří stejnou vadou řeči trpěli, a přesto dokázali s tímto hendikepem dosáhnout úspěchů: Mojžíš - biblická postava, Vergilius - římský básník, Ludvík II. - francouzský král (877-879), Karel I. - anglický král (1625-1649) , Winston Churchill - anglický předseda vlády v době II. svět. války, Jiří VI. - anglický král (1937-1952), Isaak Newton – fyzik, Charles Darwin - přírodovědec, autor evoluční teorie, James Earl Jones - herec, Bruce Willis - herec, Marylin Monroe - herečka, Austin Pendleton - herec, Anthony Quinn - herec, Sam Neill - herec, Peggy Lipton - herečka, Eric Roberts – herec, Rowan Atkinson - anglický komik (“Mr. Bean"), Jake Eberts - filmový producent ("Gandhi"), John Stossel - reportér ABC, Robert Merrill - operní zpěvák, John "Scatman" Larkin - jazzový muzikant, Ben Johnson - sportovec (atletika), Mike Tyson - boxer, Romario – fotbalista...)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz