Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pakliže pociťujete bolesti kloubů, rozhodně to není normální. Znamená to, že vaše tělo volá o pomoc a změnu

Pakliže pociťujete bolesti kloubů, rozhodně to není normální. Znamená to, že vaše tělo volá o pomoc a změnu

6.7.2022 - redakce Babinet.cz

Příčin může být samozřejmě více, od špatné stravy a nedostatku vitaminů přes sedavý způsob života až po dlouhodobou nadměrnou fyzickou zátěž. Bolesti kloubů se nutně nepojí jen se stářím, naopak čím dál tím více lidí trápí nepříjemná zatuhnutí nebo neohebnost i v mladším věku. Na pozoru by se měli mít i ti, kteří prodělali vážnější onemocnění či chirurgické zákroky, i tyto okolnosti totiž mohou ovlivňovat přirozené procesy probíhající v tkáních, jako jsou kosti, vazy, šlachy apod.

fotografie: Freepik

I když máte pocit, že se vás problémy s klouby netýkají, nenechte se zmást. Klouby jsou zrádné. Počáteční problémy totiž nemusíte vůbec pociťovat, protože chrupavka chránící kloubní zakončení není napojena na nervový systém, takže se váš mozek o problému nedozví včas.

Sportujte s mírou

Se sporty, jako je běh, fotbal i tenis, je spojena značná zátěž pro naše klouby, které jsou během nich opakovaně vystavovány nárazům. Pokud chrupavka nefunguje správně, to znamená, že nevylučuje dostatek tekutiny tlumící nárazy, můžete si přivodit bolesti. Cítíte-li, že něco není v pořádku, volte spíše plavání nebo jízdu na kole, kde nebudou vaše klouby tolik zatěžovány.

Správně se obujte

Vyplatí se investovat i do pořádné obuvi, která je více odolná proti sešlápnutí a tělu bude oporou. Obuv musí ale dobře sedět, ne vždy je dobré věřit prodavačům, kteří tvrdí, že se bota přizpůsobí. Pokud vás bude tlačit u prstů, budou pod tímto náporem tlaku trpět. Kromě toho je vysoká šance, že vás bota bude tlačit navždy. Podpatky volte s rozmyslem. Je jasné, že některé situace si je vyžadují, nicméně pro ženy jsou na každodenní nošení vhodnější boty ne vyšší než 3–4 cm. Pánové by měli vybírat maximální výšku podpatku 2,5 cm.

Seďte rovně

Seďte rovně, choďte rovně. Posilujete tím svaly zad a krční páteře, tudíž vaše klouby nejsou tak namáhány. Myslete na to, že shrbenými zády zatěžujete nejen již zmíněné oblasti, ale i vnitřní orgány. To vše se opět může odrazit i na vaší psychice. Neméně důležité také je, že s narovnanými zády vypadáte sebejistě, pozitivně a jednoduše lépe.

Jezte zdravě

I vaše strava má vliv na vaše klouby. Proto je velmi důležité, aby byla vyvážená. Zaměřte se na to, abyste měli dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin (jsou obsaženy v rybách nebo lněném oleji), které tělo využívá při tvorbě protizánětlivých látek. Nezapomínejte ani na ovoce, zeleninu a vitamin K, který je obsažen ve špenátu nebo brokolici. Pravidelně stravu doplňujte ořechy a semeny obsahujícími mononenasycené tuky a velké množství bílkovin.

zdroj: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz