Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Které sporty ovlivňují klouby. Pozor na tenis, nebo běh po špatném povrchu

Které sporty ovlivňují klouby. Pozor na tenis, nebo běh po špatném povrchu

15.2.2022 - redakce Babinet.cz

Kloubům obecně prospívá pravidelná pohybová aktivita. Je však jakékoliv sportování bezpečné? Při problémech s bolestmi kloubů je vhodné například plavání a cvičení ve vodě, protože se snižuje zátěž vyvíjená na klouby. Vhodná je také pravidelná chůze po měkkém terénu, například na lesních cestách.

fotografie: Freepik

Nevhodné sporty

Pokud se rozhodnete začít sportovat, měli byste si uvědomit, že při fyzické zátěži jsou obvykle nejvíce zatěžované klouby kotníků, kolen, kyčelní klouby a páteř, zejména křížová oblast. „V případě potíží s bolestmi zad či kloubů bych doporučila vyhýbat se sportům, které jsou spojeny s vyšší a nárazovou zátěží (například při rychlém a náhlém pohybu, jako je třeba tenis, kde jsou v ohrožení lokte a ramenních kloubů,  ale i golf). A také aktivitám, při nichž dlouhodobě zatěžujeme pohybový aparát (například dlouhodobý běh). Roli při běhu hrají i jiné faktory, například při jogging je velmi důležitý výběr obuvi. V případě, že si vyrazíte zaběhat někde do přírody nebo na atletický ovál, uděláte mnohem lépe, než kdybyste si vybrali trasu po chodnících mezi baráky. Dále byste se měli vyhýbat sportům, u kterých si nemůžete zvolit vlastní tempo a také těm, u kterých hrozí vyšší míra rizika úrazu či pádu, jako volejbal nebo fotbal,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Vyhýbat bychom se také měli všem dalším kontaktním a bojovým sportům.

Pozor na úrazy kloubů

Úrazy kloubů mohou být buď méně vážné, kdy stačí kloub zpevnit použitím obinadla, anebo vážné, které jsou spojeny s výraznou bolestí, otokem a hematomem a omezením hybnosti zraněného kloubu. Jako první pro zmírnění otoku kloub ledujte, nohu si položte nad úroveň kyčle, a postižené místo stabilizujte obinadlem. „Nohu především nezatěžujte, a co nejdříve vyhledejte pomoc lékaře. Následná léčba se liší dle typu a rozsahu poranění kloubu. Záleží, zda se jedná o mikrotraumata, nebo už o malé natržení či dokonce úplné poškození kloubních pouzder, vazů, šlach eventuálně úponů a svalů.“ dodává MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. U větších strukturálních poškození je nutný nejdříve klid 4 – 6 týdnů, než může pacient začít naplno zatěžovat.

Pohyb u lidí 60+

Jarní měsíce ke sportovním aktivitám a pohybovým činnostem přímo vybízejí. Vždy však záleží na případných zdravotních problémech, kondici a trénovanosti konkrétního jedince. Obecně, pokud chtějí starší lidé udělat něco pro své zdraví a s pohybem jako takovým teprve na jaře a v létě začínají, je ideální začít nejprve chůzí, popřípadě jízdou na kole či plaváním. Předem je potřeba vazivové tkáně a svaly na výraznější zátěž důkladně připravit. Důležité je také vyvarovat se zvýšené fyzické námaze v době, kdy jsou denní teploty nejvyšší. Vyrazit na procházku nebo třeba na kolo je nejlepší hned ráno, nebo pak až k večeru, když už teploty zase klesají, abychom zbytečně nezatěžovali svůj kardiovaskulární systém.

 

zdroj: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz