Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Méně známý vitamin K hraje mnoho důležitých rolí, pokud jde o naše zdraví

Méně známý vitamin K hraje mnoho důležitých rolí, pokud jde o naše zdraví

28.12.2020 - redakce Babinet.cz

V současné době, kdy je skutečně nezbytně nutné dbát více na svoje zdraví, stoupá také spotřeba nejrůznějších druhů vitaminů, jejichž potřebu často nedokážeme pokrývat v rámci svého jídelníčku. Jeden z nich se, na základě vědeckých výzkumů a klinických testů, začal ve větší míře používat teprve nedávno. Jedná se o vitamin K, za jehož objevem v roce 1934 stojí dánský fyziolog Henrik Dam s americkým biochemikem E. A. Doisym. Tento vitamin pomáhá zejména lidem, kteří se potýkají s nemocemi cév a kostí. Umožňuje totiž efektivní vstřebávání vápníku a posiluje imunitní systém.

Přednost podávání tohoto vitaminu ve formě doplňku stravy spočívá v tom, že je velmi obtížné dostat do svého těla jeho potřebné množství z běžné stravy. I když se vyskytuje například v mléku, vejcích, brokolici, bramborách, bazalce, celeru, cibuli nebo špenátu a rovněž také v dalším ovoci a zelenině, museli bychom těchto potravin zkonzumovat skutečně obrovské množství, abychom získali dostatek vitaminu K. Přitom je pro naše tělo velice důležitý. Mimo jiné v kombinaci s vitaminem C působí prý rovněž i proti vzniku rakovinových onemocnění. Zcela nutně ho pak potřebují kupříkladu naše játra, aby dokázala tvořit bílkoviny, které jsou nezbytné ke srážení krve. Jedná se tedy o vitamin, který brání krvácení. Jeho nedostatek trápí zejména jedince s onemocněními trávicího traktu a předčasně narozená, nedonošená miminka. Chrání nás též před zubním kazem, ucpáváním a praskáním tepen a rovněž i před Alzheimerovou chorobou. Jelikož se jedná o vitamin rozpustný v tucích, je nejvhodnější ho jako doplněk stravy užívat po jídlech obsahujících tuky.

Co se boje proti osteoporóze týče, úkolem vitaminu K je přesun vápníku z tepen do kostí. Tento vitamin zabraňuje usazování vápníku v krvi a naopak přispívá k jeho vstřebávání právě do našeho pohybového aparátu. Velmi pozitivně působí zejména s vitaminem D, který rovněž přispívá k lepšímu a efektivnějšímu využití vápníku a k udržení jeho dostatečné hladiny v krvi. Kombinace vitaminů K a D tedy našemu tělu zajišťuje vyvážené rozdělení vápníku mezi kosti a krev. Vitamin D zajišťuje i lepší stav našich zubů, podporuje normální činnost svalů, posiluje funkci imunitního systému a podílí se rovněž i na procesu dělení buněk.

Pro ženy má pak vitamin K ještě další, důležitý význam. Již po 30. roce života obvykle začínají kostní buňky umírat rychleji, než je naše tělo stihne nahrazovat buňkami novými. Pokles kostní hmoty pokračuje s přibývajícím věkem a nejdramatičtěji se pak začíná projevovat v období menopauzy. A právě vitamin K je jedním z hlavních prostředků, jak tomuto příznaku stárnutí zabraňovat a udržet si co nejdéle zdravý pohybový aparát a tím i aktivní životní styl.

 

napsal Petr Matura

foto: timesofindia.indiatimes.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
28.12.2020 11:34

je to dobrý vitamin

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz