Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Chudoba cti netratí, avšak zbohatlíkům není po chuti.

Chudoba cti netratí, avšak zbohatlíkům není po chuti.

Hana Formánková

Současný společenský trend hodnotí člověka podle výše jeho majetku. Jakoby bohatí byli lepší lidé než ostatní.

Dnešní společnost obdivuje zbohatlíky, kteří získali majetek, nebo vydělávají velké peníze a utrácí je okázalým způsobem. Nezáleží na tom, jestli je získali poctivou cestou či podvodem. Nejedná se o obdiv k někomu, kdo něco svými schopnostmi a pracovitostí dokázal, ale o obdiv k penězům jako takovým. Korupční prostřední, které u nás vesele bují, činí peníze všemocným králem, jehož poddaným je i zákon. A tak se poklony dostává také těm, jimiž by společnost měla opovrhovat, nebo by měli sedět za mřížemi. Místo nich, se však v opovržení ocitají chudí lidé tzv. socky, protože jsou považováni za lůzu parazitující díky sociálním dávkám na zisku bohatých.

Kult bohatství vychází z povrchního pohledu na svět, jenž ignoruje historický vývoj a skutečnou příčinu chudoby. Povrchní obdivovatelé mamonu si neuvědomují, že lůza už dávno změnila svou tvář. Již není tou lůzou, která se kdysi skládala jen ze zlodějů, podvodníků, vrahů, opilců a prostitutek. Současnou chudinu netvoří jen nevzdělaná chátra, žebráci a sociálně nepřizpůsobivý neschopní postarat se sami o sebe. Mezi sociálně slabé patří také pracující různých profesí i se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, avšak výše jejich platu jim často nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Pracující „žebráky“, kteří musí žádat o různé sociální příspěvky má na svědomí systém naší tržní ekonomiky, jemuž neomezeně vládne diktatura zisku. Profese nejsou tudíž ohodnoceny podle společenské potřebnosti, důležitosti či náročnosti, ale podle toho jaké přináší přímé zisky. A proto dochází k paradoxu, že prostitutka či žebrák žebrající na lukrativním místě si vydělá víc než učitel anebo lékař. Také v kultuře opravdové kvalitní umění často živoří na pokraji společnosti, zatímco lascivní komedianti pochybných uměleckých kvalit vydělávají statisíce.

Zaslepený kult majetku rozdělil společnost na povrchní snoby a vzdělanou pracující lůzu. Znehodnotil tak etické a kulturní hodnoty. Místo, aby lidé smekali před těmi, kteří se poctivou prací dopracovali od ničeho k něčemu, např. před podnikateli typu Tomáše Bati, sklánějí se často před podvodníky, jimiž by měli opovrhovat. A naopak opovrhují lidmi, před jejichž schopnostmi, vzděláním a uměním by měli smeknout.

Kult bohatství k nám dorazil z USA, kde si bohatých cení, protože jejich majetek považují za výsledek jejich výjimečných schopností, chytrosti a pracovitosti.

Americké měřítko výjimečnosti však nemá objektivní míry, ani u nás, ani v USA. Chytřejší američtí zlatokopové, kteří své zlato nerozházeli a investovali ho, anebo přišli se skvělým nápadem na němž zbohatli (jako např. Levi Strauss se svými věčnými a slavnými montérkami pro zlatokopy alias jeansami), si úctu svých spoluobčanů jistě zaslouží. Avšak slepý kult Američanů k bohatství může být někdy spíš naivní obdiv hlupáka k chytrolínovi, protože ani tam nepřišli bohatí k penězům vždy fair play. Pašováním alkoholu v dobách prohibice, si přišel na slušný majetek nejeden Američan, včetně rodiny Kennedyových.

A proto v USA i u nás, kde podnikatelská čest upadla v zapomnění s koncem první republiky, bychom měli rozlišovat, před kým smeknout a před kým si odplivnout.

Zkreslený pohled na svět už bohužel zakořenil také mezi dětmi, jelikož kopírují své rodiče. Stávají se oběťmi povrchního obdivu už od útlého dětství, což deformuje vztahy mezi nimi. Snobský kult všeho značkového a drahého kastuje děti do různých tříd. Bohatší tvoří elitu třídy a ohrnují nos nad sockami. Kamarádství se kupuje, a tak socky, poněvadž nechtějí zůstat stranou kolektivu, nebo chtějí patřit mezi elitu, posluhují bohatším. A pokud jim nepodlézají, chodí do školy s nepříjemným pocitem, protože neví, kdo s nimi bude kamarádit.

Dokud budou lidé podléhat slepému obdivu k penězům, budou se vychytralí podvodníci beztrestně vysmívat poctivým „hlupákům“ a povyšovat se nad ně. A dokud bude náš tržní systém naplňovat heslo poctivou prací nezbohatneš, ani se jí neuživíš, bude mezi elitu společnosti patřit bývalá chátra - zloději a prostitutky a poctivě pracující, slušní, inteligentní socky se stanou žebrající lůzou.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz