Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Zase ta škola!

Zase ta škola!

1.9.2020 - redakce Babinet.cz

Po letních měsících se děti vrací do školních lavic. Tentokrát po delším období zaviněném koronavirem. V létě dostávají rodinné finance zabrat, platí se dovolená, tábory a další programy pro děti. Na začátku září pak na rodiny s dětmi čekají další výdaje spojené s nákupem oblečení, sportovního vybavení, zájmových aktivit a povinných plateb spojených se školou.

Proč je ta aktovka tak drahá?

Děti rostou jako z vody, a proto po vynucené delší pauze zjistíte, že kromě nutných pomůcek do školy a školky, musíte obměnit také šatník. Největším výdajem, a to nejen u prvňáčka, bude aktovka nebo studentský batoh. Zde se nevyplatí šetřit, ale raději koupit kvalitní, který nebude zatěžovat záda školáka.

Na e-shopu na splátky

Dnes se i díky koronaviru lidé naučili nakupovat na e-shopech úplně všechno, i zde je možné pořídit zboží na splátky, a to poměrně jednoduše a velmi rychle.

V e-shopu si klient zvolí platbu prostřednictvím splátek a během dvou minut je jeho nákup uskutečněn, pokud se jedná o zákazníka Home Creditu. V případě, že nakupuje poprvé na splátky a bere si svoji první půjčku u nás, musí vyplnit online žádost, což je časově náročnější, trvá zhruba 810 minut, při dalším nákupu na jakémkoliv jiném e-shopu zabere transakce již pouhé 2 minuty. V obou případech dostane zákazník upozornění na schválení nebo neschválení platby do 1 až 2 vteřin,“ vysvětluje fungování služby Monika Richterová z Home Creditu.

Na internetu lze nakoupit pohodlně i nábytek nebo elektroniku pro studentský pokoj, úvěr na e-shopech je možné čerpat již od 1000 Kč a rozložit například jenom do 3 splátek. Pokud například dostanete prémie, splátky můžete splatit i dříve.

Výlety, fondy a kroužky

Dalším důležitým výdajem jsou kroužky a sportovní aktivity dětí, které se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč ročně. Nechcete přeci, aby vaše dítko sedělo celý den u počítače, ale aby si pěstovalo a rozvíjelo i jiné zájmy. Tady ale máte možnost výběru, protože nabídka je dostatečně pestrá i za menší finanční obnos.

Kde na to vzít?

„Ideální je, když si na tyto výdaje ušetříte. Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné, proto se na ně můžete připravit,“ uvádí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit. „Pokud máte jenom přechodně negativní cash flow a víte, že vaši bilanci vám narovná první výplata, a proto splatíte půjčku rychle, není problém si na školní potřeby půjčit, v opačném případě, hledejte jiné možnosti,“ dodává Zborovský.

Existují neziskové organizace, které pomohou při pořízení nezbytných věcí. Pokud přeci jenom budete muset sáhnout po půjčce, dejte pozor při výběru poskytovatele. Ve snaze zvládnout tíživé situace se můžete při výběru půjček obrátit na neziskové organizace, které tržní nabídku nezávisle porovnávají. „Existují odborníci, kteří nabídku půjček pravidelně hodnotí a výsledky zdarma zveřejňují. Patří k nim například neziskové organizace Člověk v tísni nebo Poradna při finanční tísni. Právě tyto žebříčky vám zcela jasně řeknou, kde nenaletíte,“ radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Rady na závěr:

  • Vytvořte si rozpočet a najděte v něm rezervy
  • Nikdy si nepůjčujte na splátku jiných splátek, v případě problémů se splácením oslovte ombudsmana společnosti nebo vyhledejte Poradnu při finanční tísni
  • Důkladně zvažte, zda je půjčka jediné řešení
  • Vyberte si férového poskytovatel, ověřte si, zda společnost má oprávnění ČNB k poskytování spotřebitelského úvěru
  • Počítejte se všemi náklady, nejenom s úrokem, ale i například se sankcemi při nesplácení
  • Nechte si dostatek času na přečtení smlouvy

 

foto: shutterstock

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Stastnypavel
6.10.2020 18:52

Holky pokud jste na tom jako my s češtinou, tak nám hodně pomohlo začít používat online výuková videa, skvěle tam vše vysvětlují několikrát a pomalu, zaplatila jsem jen pár korun na primauca .cz

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip