Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Portrét, komunisty zavražděné Milady Horákové, bude tuto noc promítnut na budově sídla KSČM

Portrét, komunisty zavražděné Milady Horákové, bude tuto noc promítnut na budově sídla KSČM

26.6.2020 - redakce Babinet.cz

Na budovu sídla Komunistické strany Čech a Moravy v ulici Politických vězňů v Praze bude tuto sobotu v brzkých ranních hodinách promítnut portrét Milady Horákové jako připomínka faktu, že byla komunisty zavražděna. Projekce bude probíhat v době, kdy se Milada Horáková připravovala na vynesený rozsudek smrti, psala poslední dopis svým nejbližším a symbolicky také v čase, kdy byla komunisty brutálním způsobem oběšena. Od justiční vraždy Milady Horákové uplynulo letos přesně 70 let.

"Projekce bude probíhat přibližně od půlnoci a bude časově přizpůsobena faktu, že kolem půl šesté ráno byl rozsudek smrti vykonán. Chceme touto pokojenou pietní akcí připomenout, čeho se dopouštěli komunisté během minulého režimu a zároveň tak osvěžit paměť našeho národa, abychom na tyto skutečnosti nezapomínali," vysvětlil autor myšlenky této akce Jaroslav Kysilko, který ji zároveň financuje.

Myšlenka vznikla spontánně na základě diskuze na sociálních sítích a není organizována ani financována žádnou z politických stran. "Napadlo mě to při čtení jednoho z mnoha článků o Miladě Horákové a během několika minut jsem měl ve zprávách reakce lidí, kteří to byli ochotní a schopní technicky vymyslet a realizovat. Doposud jsme se neznali, ale z celého srdce si přejeme, aby komunisté již neměli faktický podíl na moci v této zemi a jejich zástupci neměli po příštích volbách poprvé od sametové revoluce žádné místo v Poslanecké sněmovně," doplnil Kysilko.

„Když jsem ve středu odpoledne četl na sociálních sítích tento nápad od pana Kysilky, neváhal jsem a oslovil jej s tím, že této bohulibé myšlence pomohu dát život a pomohu mu ji zrealizovat, protože si myslím, že by se měly věci pojmenovávat pravým jménem. Lidé hodně rychle zapomínají, a proto pokládám za důležité, abychom si nejen tento zločin, který komunisté spáchali, připomínali,“ říká spoluorganizátor akce Robin Suchánek.

Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy začal 31. května 1950 a byl zinscenován jako veřejný politický proces. Trval osm dní a na jeho konci byla Milada Horáková se svými třemi kolegy odsouzena k trestu smrti oběšením. Proti rozsudku protestovali britská vláda, Winston Churchill, Albert Einstein, arcibiskup z Canterbury i paní Eleonor Rooseveltová. Prezident Gottwald žádnou přímluvu nevyslyšel a poprava byla vykonána 27. června 1950. Milada Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice v 5:35 jako poslední ze čtyř odsouzených a podle posledních studií byla zabita zvláště brutálním způsobem, když ji kat na primitivním zařízení škrtil dlouhých 15 minut.

Motto akce: "I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá a co je jiného život než boj" (Milada Horáková, 27.6.1950, poslední dopis)

 

Místo konání akce: Praha 1, Politických vězňů 1531/9

Termín a čas konání akce: sobota 27. června 2020, 0:00 - 7:00

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip