Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Adventní věnec přináší světlo někdy i požár

Adventní věnec přináší světlo někdy i požár

1.12.2018 - Hana F - redaktorka

První adventní neděle neomylně připomene ženám, předvánoční maratón gruntování, pečení a nakupování dárků. Některé ženy začnou řešit otázku, kdy nastoupit na startovní čáru, aby včas doběhly do cíle. Ty které, každý rok usínají únavou u štědrovečerní večeře, se dušují, že letos uberou na tempu.

Jiné se naopak těší na své oblíbené předvánoční činnosti jako je např. pečení, příprava štědrovečerní večeře, či zdobení bytu do vánočního hávu. Čekání na Ježíška si tak zpříjemňují vánoční atmosférou již na první adventní neděli zapálením první svíčky na adventním věnci.

A možná ani netuší, proč se na adventním věnci zapalují svíce.

Není to jen časomíra, která nám zpříjemňuje těšení na blížící se Štědrý den. Postupné rozsvěcení svící na adventním věnci také přidává světlo zkracujícím se dním a zároveň zvěstuje očekávaný příchod Krista, který je symbolem životního světla, pokoje a radosti. Kruh symbolizuje společenství a plameny světlo, které osvěcuje každého člověka. Každou adventní neděli se pak tyto svíce zapalují proti směru hodinových ručiček.

A některé ženy možná ani netuší, že adventní věnec měl původně charitativní poslání.

První dřevěný adventní věnec pověsil v roce 1838 na začátku adventu hamburský teolog J. H. Wichlern nad dveře svého sirotčince a pod něj umístil pokladničku, do níž mohli lidé házet peníze pro děti na Vánoce. Každý den pak dal na věnec jednu zapálenou svíci.

Dnes se místo 24 svíček pro každý adventní den dávají na věnec jen 4 svíce pro každou adventní neděli. Adventní věnec bez svíček se zavěšuje na vstupní dveře. Adventní věnec se svíčkou se dává na stůl nebo zavěšuje nad stůl. (Křesťané ještě mívají na věnci pátou svíčku, bílou, za Ježíše Krista.)

Bohužel i adventní věnec podléhá módním stylům. Původní barva adventního věnce byla fialová - podle barvy kněžského roucha.V současné době se na věnce používají různé barvy a každý rok se vyhlašuje módní barva. Nejlepší asi bude nepodléhat módním trendům a udělat si originální věnec podle vlastního vkusu. A hlavně dbát na proti po žární opatření, abychom se nestaly mediální hvězdy díky požárů, který vznikl od adventního věnce.

Zásada je nenechávat hořet svíčku při odchodu z bytu. A pokud možno dát okolo hořící svíčky na věnec alobal.

Což jen svědčí o faktu, že dříve Vánoce nebyly o konzumu, ale o atmosféře. Měli bychom si vzít z našich předků příklad a vyrábět podobné dietní kalendáře, aby statistiky o zvyšující se obezitě dětí, nevyvolávaly v matkách výčitky.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip