Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pro klidné noci dětí i jejich maminek

Pro klidné noci dětí i jejich maminek

25.9.2018 - redakce Babinet.cz

Děti jsou tvorové nesmírně vnímaví a jakákoliv změna v jejich okolí může mít neblahý vliv na jejich dětskou psychiku, potažmo vyvolat problémy s usínáním. Všichni to dobře známe, jak před spaním naše ratolesti rády řeší zážitky z celého dne, povídají, co prožily, jaké mají pocity, čas před spaním je prostě čas na rekapitulaci celého dne. Jsou však i situace, kdy prožitky jsou tak intenzivní, že spaní ne a ne přijít. Někdy to ale nejsou jen prožitky, které brání našim malým pokladům v usnutí.

Spánek je nutný pro každodenní regeneraci mozku, aby mohl správně řídit náš organizmus. Jeho nezbytnost a důležitost se projevuje až při jeho nedostatku. Je důležitý pro načerpání energie pro mozek a pro vytváření imunity. Potřeba spánku u dětí se mění, dítě od 3 do 5 let by mělo spát 11-12 hodin denně, od 9 do14 let průměrně 10 hodin denně. Potřeba spánku se zvyšuje při větší fyzické zátěži a též v době nemoci.

Podle studií* se však u 30 % dětí vyskytují poruchy spánku. U dětí předškolního věku je spánek relativně stabilní a nespavost nebývá častá, děti spíše trápí potíže s usínáním a udržením spánku. Nejčastější příčinou je porucha režimu. Problémy s usnutím však můžeme pozorovat i v situacích, kdy se dítě potýká s obavami z určité pro něj nepříjemné situace, která může být pro dítě stresující (obava z návštěvy lékaře, strach ze školky apod.). Prodlužuje se doba usínání, dítě vyžaduje přítomnost rodiče nepřiměřeně dlouho. Ospalé děti jsou podrážděné, neklidné a úzkostné. U dětí školního věku se setkáváme spíše se spánkovým deficitem, který má za následek neschopnost usnout či pozdní usínání. S nedostatkem spánku jsou úzce spojené poruchy chování, hyperaktivita, poruchy nálady, zhoršuje se fungování paměti a soustředění. Častým následkem bývá také hyperaktivita, která dětem pomáhá překonat ospalost. Hyperaktivní děti se hůře soustředí, jsou impulzivní, náladové, podrážděné a často úzkostné. Nedostatek spánku též zhoršuje rozvoj fantazie, paměti, rozhodování a řešení problémů, ovlivňuje řeč a kreativitu, což může mít za důsledek špatné školní výsledky.

V neposlední řadě je zde i spánkový deficit rodičů.

Léčba nekomplikovaných poruch spánku u dětí spočívá v první řadě v úpravě režimu dítěte a dodržování spánkové hygieny včetně dostatečné denní aktivity, pitného a stravovacího režimu a v omezení velkých emočních prožitků před spaním.  Po uložení na lůžko by si dítě nemělo hrát ani se dívat na televizi. Lze také použít produkty z lékárny určené pro děti, ideálně přírodního původu, které jsou nenávykové a napomohou ke zklidnění dítěte před spaním, případně k řešení vypjatých situací během dne.

Premiová značka Barny´s přichází na trh s novinkou – doplňkem stravy Dětský HypnoX® - zklidňujícím přírodním sirupem, který obsahuje unikátní patentem chráněnou ingredienci Lactium® v kombinaci s vitaminem B6.

Účinná látka Lactium® je čistě přírodní, vzniká štěpením mléčných proteinů, které jsou přirozeným zdrojem bioaktivních dekapeptidů. V kombinaci s vitaminem B6 mají blahodárné uklidňující vlastnosti a pomáhají organizmu zvládat stresové situace. Lactium® obsahuje pouze stopová množství laktosy, z tohoto hlediska je hypoalergenní.  Je to látka nenávyková, vhodná k dlouhodobému užívání a její účinek prověřilo několik klinických studií.

Vitamin B6 přispívá k normální psychické činnosti a tím posiluje zklidňující účinek ingredience Lactium®. Dětský HypnoX® ve formě sirupu lze pravidelně používat ke zklidnění dítěte před spaním, případně krátkodobě před očekávanou stresovou situací.

Záruka kvality

Co odlišuje Barny’s od ostatních výrobců? Jsem opravdu pyšní na to, co děláme, a proto si 100% stojíme za kvalitou našich doplňků stravy. Jsme natolik přesvědčeni o kvalitě výrobků Barny’s, že když nebudete s našimi výrobky spokojeni, vrátíme vám zpět peníze.

Žádejte v lékárnách nebo na www.barnys.cz

 

------------------------------------

*Poruchy spánku u dětí a dorostu z pohledu pedopsychiatra, MUDr. Petra Uhlíková, Psychiatrická klinika 1. LF UK, Centrum dorostové a vývojové psychiatrie, Praha

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip