Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vbočený palec neboli hallux valgus trápí převážně ženy. Rozhoduje genetika, ale i špatná obuv

Vbočený palec neboli hallux valgus trápí převážně ženy. Rozhoduje genetika, ale i špatná obuv

5.5.2024 - redakce Babinet.cz

Vbočený palec neboli hallux valgus trápí mnoho lidí, převážně žen. Postihuje osoby ve věku 18-65 let. Obtížné je pro ně koupit boty, ve kterých nebudou jejich nohy trpět a ve kterých vydrží chodit delší dobu, nehledě na omezení, která tento problém způsobuje při sportu. Ani tito lidé se však nemusí vzdávat svých koníčků, pohybu a chození na túry.

Vbočený palec je ortopedické onemocnění, které je poměrně časté a ve výrazně vyšší míře trápí ženy. Jde o nejčastější deformitu nohy, která vzniká v dospělosti, ale vlivem genetiky se může objevit i v dětském věku. Při tomto onemocnění dochází v důsledku ochabnutí svalového a vazivového aparátu ke snížení podélné i příčné klenby nohy a k přetížení palcové strany nohy. Postupně ochabují meziprstní svaly a palec ve svém kloubu vychýlí směrem dovnitř. Prsty se často kříží a na hraně chodidla vzniká tvrdá vypouklina, která způsobuje množství nepříjemných problémů tím, jak se odírá o obuv. Komplikace a obtíže spojené s onemocněním se zvětšují s přibývajícím věkem.

foto / Freepik

Fyzioterapeutka Petra Valouchová z centra Pohybové medicíny Pavla Koláře říká: „Vbočený palec se vyvíjí postupně a souvisí se zborcením příčné klenby a v řadě případů s rozvojem kladívkových prstů. Bohužel progrese je velmi častá  a o to větší, pokud se nevěnujeme výběru vhodné obuvi. Operačnímu řešení se lze vyhnout, jestliže volíme obuv, která umožní palci a prstům správně pracovat během odrazu a umožní rovnoměrné rozložení tlaku chodidla. Důležitá je dostatečně prostorná špička boty, tzv. kaple, která je v oblasti kloubu palce (oblast vytvoření tzv. bunionu) dostatečně měkká a bezešvá, aby netlačila na zvětšený kloub.“

Způsobů, jak hallux odstranit, je více. Kromě chirurgické nápravy existuje řada způsobů jako nošení speciálních ortopedických vložek do bot, různá cvičení nebo tejpování. Zásadní je ale nosit vhodnou obuv, což je často největší problém. Většina obuvi není uzpůsobena tomu, aby nedocházelo k otlakům a nežádoucímu tření.

Přečtěte si také : Jak efektivně roztáhnout boty? Tyto ověřené triky skutečně fungují!

Jakou obuv bychom měli nosit, abychom se deformaci vyhnuli?

„Obouvání dle poznatků vede k vyššímu výskytu deformity v populaci. Nevhodné jsou zejména boty s úzkou špičkou nebo špičkou, která je umístěná uprostřed předního okraje boty a boty na vysokém podpatku. Úzké boty s nevhodně umístěnou špičkou nejsou v posledních letech typické jenom pro ženy, ale můžeme je vidět i u mužů. Je potřeba zmínit, že pokud naše nohy mají vrozené dispozice ke vzniku deformity, tak i mírný tlak na palec může vést k vytvoření vady. Naopak, pokud nohy nejsou náchylné ke vzniku vady, tak i boty s úzkou špičkou na podpatku nevedou k postižení. Vhodné boty jsou v přední části široké s kulatou špičkou a samozřejmě bez vysokého podpatku.,“ dodává fyzioterapeutka.

V poslední době se diskutuje o používání bot naboso. Tento typ obutí je vhodný pro zdravou nedeformovanou nohu. Lépe řečeno bota nohu „prověří“ a pokud noha není schopna již výraznější zátěž zvládnout, dochází k progresi bolestí, které vycházejí z její deformity. U vbočeného palce, kdy pacient nevyužívá naplno vnitřní okraj nohy s palcem, dochází k přetížení jiné části nohy, která není uzpůsobena k této zátěži, a to vede k bolestem.

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s fyzioterapeutkou Petrou Valouchoou z centra Pohybové medicíny Pavla Koláře

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz