Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chcete se zbavit pigmentových skvrn? Pomocníky najdete v lednici

Chcete se zbavit pigmentových skvrn? Pomocníky najdete v lednici

1.5.2024 - redakce Babinet.cz

S pigmentovými skvrnami se většinou trápí především ženy. Přece jen jde o větší, či menší estetickou vadu na kráse, a takové vady nemají ženy zrovna příliš v lásce. Obzvláště ne, když tyhle skvrny přidávají léta. Ty, které řešily již starší pigmentové skvrny, by vás jistě poslali k odborníkovi, který už bude přesně vědět, co s takovými skvrnami dělat. Některé ženy jsou zvyklé nechat si pigmentové skvrny odstraňovat pravidelně u kosmetičky, a to zpravidla po létě. Na pigmentové skvrny se ale často jde i cestou babských rad. Jaké dostupné a ne příliš drahé suroviny vytasit z lednice, když jde o babské rady a boj s pigmentovými skvrnami?

Jablečný ocet

Když pravidelně aplikujete jablečný ocet na pigmentové skvrny, měly by zmizet do jednoho měsíce. Jednoduše jej naneste na vatový tampon, a potírejte potřebná místa. Pokud však máte citlivou pokožku, raději si nařeďte ocet teplou vodou.

ilustrační foto / Freepik

Bílý jogurt s medem

Směs studeného jogurtu a medu by měl pokožku nepatrně vybělit a změkčit. Tuto domácí masku proti pigmentovým skvrnám na postižená místa nanášejte pravidelně, a nechte působit až čtyřicet minut.

Petrželová voda

Petržel má taktéž bělící účinky. Můžete si proto doma vyzkoušet pleťovou vodu proti pigmentovým skvrnám, a sledovat výsledek. Vložte si do malého hrnce najemno nasekanou petrželku a zalijte vodou. Přiveďte k varu, a vařte pod pokličkou zhruba dvacet minut. Nechte pak vodu zcela vychladnout, a můžete použít. Opět nanášejte pomocí čistého vatového tampónku.

Citronová šťáva

Na pigmentové skvrny můžete pravidelně nanášet také citronovou šťávu, která má úžasnou schopnost bělení. Citronovou šťávu nanášejte na skvrny pomocí tampónku, a stejně jako v případě octa, si zřeďte citronovou šťávu vodou, máte-li citlivou pokožku.

Šťáva z červené cibule

Na pigmentové skvrny můžete také přikládat vatový tampón, nasáklý šťávou z červené cibule. Můžete si však na postižená místa přiložit i samotný plátek cibule. V tomto případě ale dobu působení nijak neprodlužujte. Nenechávejte cibuli na obličejové pokožce déle, než sedm minut.

Syrové brambory

Studené syrové brambory jsou ženami často doporučované, když jde o úspěch v boji s pigmentovými skvrnami. Zkuste si přiložit plátek studené syrové brambory na skvrny, a nechte chvíli působit. Pigmentové skvrny by měly být po každé aplikaci o poznání světlejší.

Avokádo

Pokud nepatříte k těm, kteří mají citlivou pokožku, vezměte na pomoc avokádo. Avokádovým pyré potírejte pigmentové skvrny, a zhruba za čtrnáct dní by se měl dostavit fantastický výsledek.

Šťáva z křenu

Najemno nastrouhaný křen naložíme přes noc do vinného octa. Druhý den scedíme, a máme k dispozici křenový extrakt, který by měl na pigmentové skvrny také pomoci. V případě citlivé pokožky se opět doporučuje naředit výsledný produkt vodou.

Tipy závěrem

  • Pigmentové skvrny se nám různě objevují z důvodu nadměrné produkce melaninu. Toto barvivo je také ochranou před slunečním zářením
  • Pravděpodobnost výskytu pigmentových skvrn souvisí také s genetikou
  • Skvrny mohou vznikat také v souvislosti s těhotenstvím, hormonální antikoncepcí, či díky užívání některých léků
  • Důvodů, proč se nám pigmentové skvrny objevují, však může být celá řada. Například po úrazu, při zánětech kůže, po akné, při některých onemocněních, atd.
  • Nikdy nic nepokazíte, když přece jen zavítáte k odborníkovi

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1160-kozni-nemoci-kozni-plisen-byliny-bylinky-babske-rady-obklady-koupele-masti-tinktury-bylinne-caje

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/2124-jak-se-zbavit-pigmentovych-skvrn-prirodni-cestou

https://www.lekarna.cz/clanek/pigmentove-skvrny/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz