Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Ideál krásy se mění, aneb nezavrhujte baculky

Ideál krásy se mění, aneb nezavrhujte baculky

27.8.2018 - redakce Babinet.cz

V Evropě zhruba do 50. let 20 století byla podle společenských konvencí považována hubená, nebo chcete-li štíhlá žena za nemocnou, neboť její hubenost naznačovala předzvěst nějaké nemoci, zpravidla způsobené nedostatkem jídla. Muži od ní odvraceli znechuceně zrak, protože za ideál krásy považovali oblé tvary jak vepředu tak vzadu, poněvadž symbolizovaly nejen zdraví, ale i rodinnou pohodou. Zatímco z baculek s nervy obalenými tukem vyzařovala pohoda, hubenost signalizovala syndrom neurotičky. Zaoblený mužský vkus měl své opodstatnění také v přírodních zákonech. Příroda totiž muže vybavila radarem, kterým identifikovali nejvhodnější samici k zachování rodu. Znak plodnosti představovaly široké zaoblené boky, a jak se tradovalo, základem rodinného štěstí bylo, slušně řečeno, řádně vypolštářované pozadí. Důkazy o nadvládě boubelek nad hubenďurami nám podává také dobové výtvarné umění, zobrazující ideál ženské krásy.

 

Moderní výzkumy však rodinnému štěstí v podobě baculek a přírodním zákonům udělaly čáru přes rozpočet. Obrátily baculaté teorie vzhůru nohama. Tukové polštáře označily za nezdravou obezitu, která na plodnost nemá vůbec žádný vliv. Na souvislost mezi rodinným štěstím a vypolstrovaným pozadím nasadily moderní emancipovaný životní styl, jenž boubelatou tradici roztrhal na kusy. Tukové polštáře se staly kultem odporu, až se trend zdravě štíhlých, jenž symbolizovala Twiggy, zvrhl v mánii vychrtlých anorektiček. Ani to však nezastavilo mánii hubnutí, jejíž kurs udávaly a udávají především modelky, herecké a pěvecké hvězdy.

Pro mnohé žen se stává každé deko navíc pohromou. Ihned nasazují tvrdé diety a spěchají do fitcenter. Této davové psychózy využili samozřejmě byznysmeni a vrhli na trh spoustu zaručených přípravků na hubnutí. Podporují styl, který jim přináší tučné zisky. A tak v reklamě na super dietní zázraky propagují koktejl na hubnutí štíhlé ženy, které předvádí, jak díky koktejlu zhubly na 40 kg i s postelí. Módní kurs zeštíhlovací paranoie pronásleduje také muže. Málokterý z nich veřejně vyzná lásku baculkám. Většina mužů na otázku, jak by měla vypadat jeho partnerka, odpovídá výčtem slov, mezi nimiž samozřejmě nechybí slovo štíhlá. Přiznat lásku k baculkám, by znamenalo být out. Boubelky znamenají pro muže veřejně zakázané ovoce.

 

Nechceme dělat alibi obezitě ani snižovat krásu štíhlého těla. Je třeba říci, že ideál krásy udávají společenské konvence ovlivněné ekonomickým, vědeckým a kulturním vývojem. Zatímco hubenost dříve znamenala hlad, bídu a nemoc, dnes představuje zdraví a krásu. Co se týče zdraví, má štíhlost ve vědě své opodstatnění, ale co se týče krásy, je nefér zavrhovat oblé tvary (oblými tvary samozřejmě nemyslím extrémy podobající se zápasníkům sumo) jako odpudivé. Neboť ideál krásy je jen otázkou konvenčního vkusu, či módního trendu. Zrovna tak není fér považovat všechny obézní lidi za přežírající se lenochy. Ona se totiž moderní věda ve svých dřívějších výzkumech sekla, když nadváhu označila jen za problém příjmu a výdeje energie. Dnes vědci přiznávají, že podstatnou roli při nadváze hrají nejen geny, ale také metabolismus, neboli rychlejší a pomalejší spalování. I ten přispívá stavu, že někteří lidé mají z přejídání nadváhu a jiní ne.

 

Možná i vy znáte ve svém okolí lidi, kteří se nezřízeně cpou od rána do večera a pořád by se mohli převlíkat za bičem. Spořádají k obědu klidně 15 knedlíků, až se člověk diví, kam se to do nich vejde a nepřiberou ani deko. Oproti nim zas existují jedinci, jímž se stačí dívat, jak druhý jí a při polknuté vlastní sliny přiberou hned kilo navíc. Kdyby chtěli být štíhlí, nesměli by vůbec jíst. Svět je holt nespravedlivý, někdo se může nezřízeně cpát a slovo dieta nezná. Jiný jí běžné porce nebo se omezuje v jídle, a přesto slovo dieta se stává jeho noční můrou.

No snad se pro ty s pomalým spalováním a baculkovitým genetickým kódem blýská na lepší časy a jejich tělesné tvary nebudou již tolik out, nebo dokonce fuj. Historický vývoj si naštěstí zachovává svou zákonitost únavy stereotypem a touhy po změně. Zdá se, že svět se už vychrtlosti nabažil a chce změnu.

První vlaštovky se objevily na módních molech a některé modelky už oblékají velikosti větší než 38. I hollywoodské hvězdy např. Kate Winslet nechtějí být otrokem dietní módy a nachází zalíbení v oblých tvarech. Možná se blíží doba, kdy nějaké to kilčo navíc nebude pro ženy apokalypsou.

 

foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip