Babinet.cz  /  Tajemno  /  Po stopách Archy úmluvy, záhadné, tajemné relikvie, po níž toužili templáři i nacisté

Po stopách Archy úmluvy, záhadné, tajemné relikvie, po níž toužili templáři i nacisté

28.10.2023 - redakce Babinet.cz

Takzvanou Archu úmluvy, dřevěnou truhlu pokrytou zlatem, jejíž víko zdobí vymodelovaní cherubíni stojící proti sobě, jež byla zhotovena tak, aby v ní byly uloženy desky s Desaterem Božích přikázání, které Mojžíš přinesl z hory Sinaj, hledali v minulosti nejen soukromí badatelé, ale i templáři a také nacisté. Archa úmluvy se ztratila pravděpodobně po zničení jeruzalémského chrámu. Existují nejrůznější teorie o tom, co se s ní následně vlastně stalo...

foto / Pixabay

V roce 1901 pronesla slavná věštkyně při založení církve adventistů sedmého dne jménem Helen Whiteová (1827-1915) ohledně Archy následující proroctví: "Když s ním na hoře Sinaj skončil rozmluvu, dal Mojžíšovi dvě desky svědectví, kamenné desky, napsané Božím prstem. Nic, co bylo na těchto deskách napsáno, nemohlo být vymazáno. Vzácný záznam Božího zákona byl uložen do Archy úmluvy a je tam stále bezpečně ukryt před celým lidstvem. V Bohem určený čas však Bůh tyto kamenné desky přinese, aby celému světu vydaly svědectví proti zanedbávání jeho přikázání a proti modlářskému uctívání falešné soboty."

Co se templářského řádu týče, podle některých badatelů je možné, že templáři věděli, kde mají Archu hledat, již před rokem 1119, kdy se oficiálně objevili v Jeruzalémě. Zakladatel templářského řádu Hugues de Payens (asi 1070-1136) se vydal na pouť do Svaté země již v roce 1104 spolu s hrabětem de Champagne (1074-1126). Oba se vrátili do Francie a je známo, že tam společně pobývali od roku 1113. O tři roky později se Hugues opět vydal do Svaté země, tentokrát sám, a opět se vrátil do vlasti - nyní již proto, aby shromáždil dalších osm rytířů, kteří ho na cestě v roce 1119 doprovázeli a vytvořili jádro templářského řádu. Hugues de Payens a hrabě de Champagne mohli během své pouti v roce 1104 zaslechnout legendu o tom, že Archa úmluvy by mohla být ukryta i někde na Chrámové hoře, neboť mohla být urychleně skryta ještě před vypleněním jeruzalémského chrámu. Nemohli by tedy vypracovat plán, jak posvátnou relikvii hledat? A je možné, že se jim ji nakonec i podařilo najít?

Pravděpodobně však nikoliv. Jednak by takovou významnou událost těžko utajili, jednak by se do Evropy vraceli zcela jistě triumfálně. Zřejmě je tedy pověst o ukryté Arše v templářské Rosslynské kapli nedaleko skotského Edinburghu skutečně jen pouhou legendou… Podle ní byla tato kaple templáři vybudována jako skrýš pro “velký chrámový poklad” templářů, který mohl zahrnovat i  Archu úmluvy. Tento poklad byl prý přemístěn do Rosslynské kaple poté, co část templářů uprchla do Skotska a poklad s sebou údajně odvezli.

Rovněž také i nacisté se zabývali hledáním křesťanských relikvií. Třetí říše za tímto účelem dokonce vytvořila zvláštní společnost s názvem "Anenerbe". Vlastnictví (nejen) křesťanských relikvií bylo velice důležitým bodem fašistické ideologie. Archa úmluvy však velmi pravděpodobně nakonec do rukou nacistů nepadla.

Existují však i názory, že Archa úmluvy může být ukryta rovněž také v katedrále Notre-Dame v Chartres ve Francii, ale tato možnost patří podle názoru odborníků mezi ty méně pravděpodobné… Dozvíme se však někdy skutečnou pravdu ohledně osudu této drahocenné křesťanské relikvie? Nebo mají pravdu skeptici, kteří ji řadí do říše mýtů a pohádek?

napsal Petr Matura

zdroje: wikipedia.org, brittanica.com, worldhistory.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

abrakagabra
29.10.2023 23:07

Velmi hezké.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz