Babinet.cz  /  Tajemno  /  I Rusko má svého upíra

I Rusko má svého upíra

9.2.2023 - redakce Babinet.cz

Málokdo ví, že v malé vesnici Romanovo v Kirejevském okrese v Tulské oblasti žil na konci 19. století takzvaný tulský Dracula - hrabě Roman Stropicaro. Podle legendy přichází v roce 1861 do vesnice Pokrovskoje, jak se dříve tato ves nazývala podle stejnojmenného kostela, postaveného zde kolem roku 1847, cizinec s hraběcím titulem a neobvyklým jménem - Roman Stropicaro. Hrabě se v této vesnici usadil a postavil si zde veliký, kamenný dům v gotickém stylu, připomínající ponurý hrad. Žil v ústraní, místní vesničané jej vídali jen zřídkakdy a většina z nich jej navíc mohla spatřit až pozdě večer, když opouštěl svůj hrad a odjížděl někam pryč ve svém luxusním kočáře.


ilustrační foto / Pixabay


Brzy po jeho příchodu se však ve vesnici začaly dít podivné věci. Nalezeny byly například mrtvé krávy v domnění, že je napadlo a usmrtilo nějaké zvíře. Později však bylo objeveno rovněž také i tělo mrtvého sedláka. Příčina jeho smrti nebyla zjevná, zarážející byla však jeho velmi bledá kůže a nevysvětlitelné, zvláštní stopy na krku. Místní léčitel si myslel, že se snad jedná o nějakou nemoc. Zároveň se mrtvá lidská těla začala objevovat stále častěji a někdy i lidé prostě beze stopy zmizeli.

Říká se, že prvním, kdo si spojil smrt sedláků s novým hrabětem, byl syn místního statkáře Michail Bělolipecký, jenž později založil slavnou tulskou továrnu na perník. Během vyšetřování dospěl k závěru, že za všechno může hrabě, a poprvé v rozhovoru s místními obyvateli zmínil slovo "upír", které se naučil během četby zahraniční literatury. Takové závěry místním stačily, a tak se ozbrojený dav, který si s sebou na pomoc nezapomněl vzít kněze s křížem, vydal za hrabětem.

Hrabě ihned vycítil, že to pro něj nedopadne dobře, a pokusil se utéct zadním vchodem, avšak byl spatřen, chycen davem a zabit. Po vraždě hraběte ve vesnici skutečně přestalo docházet k úmrtím, ačkoliv se i poté šířily zvěsti o jeho duchovi, který se potuloval po domě. Ani tento duch se samozřejmě místním obyvatelům příliš nezamlouval, takže bývalý dům hraběcího upíra byl nakonec zcela zničen. Avšak vesnici se od té doby říkalo "Romanov(o)" a později se tento její nový název objevil i v mapách.

Co si o tomto příběhu myslet? Byl hrabě Stropicaro skutečně upírem, nebo se místní statkář jen chytře zbavil svého konkurenta? Avšak co všechna ta nevysvětlitelná, podivná úmrtí a zmizení? Nebo bylo vše ještě zcela jinak?

napsal Petr Matura

zdroje: saatchiart.com, nemozhetbit.ru, dzen.ru

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz