Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné věštby, jež se vyplnily

Tajemné věštby, jež se vyplnily

16.3.2022 - redakce Babinet.cz

Proroci a věštci provází lidstvo již od pradávna. Někdo předpovědím budoucnosti bezmezně věří, pro jiné jsou však jen pouze terčem posměchu...

fotografie: Unsplash

Počátkem roku 1788 se u jedné slavnostní večeře sešla skupinka velmi vysoce postavených mužů. Jedním z nich byl i monsieur Jacques Cazotte. Debata se samozřejmě stočila na tehdejší aktuální dění, jelikož právě hrozila francouzská revoluce. Zúčastnění si právem kladli zásadní otázku, kdo z nich se jí dožije. Monsieur Cazotte náhle prohlásil: ,,Dožijí se jí všichni, ale většina z nich bude mít velmi závažné důvody toho litovat.“ Poté předpověděl, že matematik Condorcet se otráví ve vězení, aristokrat Chamfort si podřeže žíly a dalších pět hostů do šesti let zemře na popravišti.

Cazotte byl také přesvědčen, že i sám král se stane obětí revoluce. Kritik a velký ateista La Harpe, jenž později tuto zvláštní příhodu zaznamenal a rovněž i zveřejnil, prý revoluci přežije a poté bude konvertovat ke křesťanství. Cazotte dále předpověděl, že on sám skončí pod ostřím gilotiny.

Zpráva, kterou zapsal La Harpe, vešla bohužel ve známost až poté, co se předurčený neblahý osud všech účastníků tehdejšího setkání naplnil. La Harpe zemřel roku 1803 a v roce 1817 byl v jeho osobních předmětech nalezen doklad, že zpráva o onom proroctví byla míněna jako pokus o žert.

A jak se proroctví vyplnilo? Dne 2. září 1792 revolucionáři Cazotta sice zatkli, ale díky velkému vlivu jeho přátel a příbuzných byl zanedlouho propuštěn. Jeho přátelé, kteří věděli o předpovědi z roku 1788, mu blahopřáli k tomu, že se mu podařilo svému vlastnímu proroctví uniknout. Cazotte však odvětil: ,,Nemyslím si, že by se mi to podařilo, do tří dnů stejně skončím pod gilotinou.“ Jeho děsivá předpověď se také splnila naprosto přesně.

fotografie: Pixabay

K Francii se váže i proroctví, které Napoleonovi předpověděl jakýsi vysoký muž, oblečený v červeném. Stalo se to 1. ledna 1814. Tento záhadný muž nabádal Napoleona, aby si dával pozor. Byla to prý jeho třetí a poslední výstraha. Prvně údajně císaře varoval v Egyptě před bitvou u pyramid v roce 1799. K druhému varování došlo po bitvě u Wagramu roku 1809. Tehdy tento záhadný muž vymezil císaři lhůtu čtyř let, ve které měl dobýt celou Evropu - nebo zajistit mír.

Tato poslední návštěva měla Napoleonovi připomenout, že pokud se mu nepodaří dosáhnout jednoho z těchto dvou cílů do tří měsíců, ztratí úplně všechno. Napoleon však protestoval, že tři měsíce je příliš krátká doba, ale tajemný věštec v rudém byl neoblomný.

V následujících měsících se Napoleonovi nepodařilo ani dobýt Evropu, ani zajistit mír. V dubnu 1814 byl přinucen k abdikaci a v roce 1815 prohrál v bitvě u Waterloo. V roce 1821 pak zemřel ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena. Tehdejší tisk na podivnou předpověď tajemného muže nezapomněl a zaznamenal, že proroctví se vyplnilo. Kým tajemný věštec byl a kam zmizel, to se však neví…

I dnes existuje mnoho temných předpovědí budoucnosti a mohli bychom být rádi, kdyby se raději nevyplnily - a my nad nimi mohli mávnout rukou...

napsal Petr Matura

Zdroje:  Kolektiv autorů: Almanach tajemna, Wikipedie.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz