Perníčky, symbolické vánoční cukroví, se s námi proplétá již celá staletí a tvoří nedílnou součást sváteční atmosféry. Toto chutné pečivo je neodmyslitelně spjato s rodinnými tradicemi a dědictvím, které se předává z generace na generaci. Perníčky nejen že zdobí sváteční stůl, ale také často slouží i jako okouzlující dekorace na vánoční stromeček či základ pro perníkové chaloupky.
Pečení perníčků je pro mnoho rodin oblíbenou tradicí, která často zahajuje vánoční pečení. Je to skvělá příležitost, jak strávit čas s dětmi, které s nadšením vykrajují různé tvary a následně je zdobí. Možnosti, jak a co z perníkového těsta vytvořit, jsou nesčetné, záleží jen na naší kreativitě.
Existují defacto dva typy perníčků, a sice, ty které potřebují čas na odležení a je proto je nutné péct s větším předstihem a pak perníčky, které jsou měkké ihned po upečení. My se dnes zaměříme na první z nich, a sice na ty, které potřebují nějaký ten čas k odležení.
(fotografie: Jiří Václavek)
Potřebujeme:
- 56 dkg hladké mouky
- 36 dkg cukru moučka
- 4 polévkové lžíce medu
- 4 vejce
- 2 kávové lžičky sody
- koření mleté /skořice,hřebíček, nové koření, anýz, badyán - po 5 g na 1 kg těsta/ nebo perníkové koření koupené
Med trochu ohřejeme v nádobě , přidáme cukr, vajíčka, mouku a koření a vypracujeme těsto (pokud se těsto lepí, tak přidáme více mouky). Těsto poté necháme odležet (nejlépe přes noc). Na druhý den vyválíme, vykrajujeme různé tvary, potřeme vajíčkem a upečeme. Vychladlé zdobíme polevou.
Poleva
- cukr (pořádně prosít)
- trochu bílku
- trochu citrónové šťávy
Hotové perníčky poté uložíme do krabice a necháme odležet, krásně změknou.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.