Jen 2 km jižně od Nových Hradů se nachází Tereziino údolí, přírodně krajinářský park. Romantický anglický park nechal vybudovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy roku 1756 na přání své manželky, hraběnky Terezie Buquoyové. Později hraběnka předala údolí svému synovci Jiřímu Augustovi, který pokračoval v budování krajinářského parku a byl to právě on, který zde nechal vybudovat největší zajímavost, umělý vodopád, který měl připomínat alpskou scenérii. Jiří August začal park jmenovat tetiným jménem. Park si dokonce oblíbil rakouský císař František I., který jej dvakrát navštívil v roce 1810 a 1812.
V parku byly postupně vybudovány romantické empírové stavby. Budova bývalého hamru z 18. století je dnes příjemnou výletní restaurací a můžete se zde rovněž ubytovat. Václavovy lázně – Lázničky jsou další zdejší romantickou stavbou. Modrý pavilon nejdříve sloužil právě jako hudební salon, později byl upravený na letní sídlo hraběnky Terezie. Z Modrého pavilonu se zachovala pouze klasicistní průčelní zeď z počátku 19. století.
Poblíže Modrého pavilonu vytéká ze skalní stěny 10 m vysoký umělý vodopád na říčce Stropnici. Tereziiným údolím vede 6 km dlouhá přírodovědná naučná stezka, na které se návštěvníci seznámí s cennými a zajímavými domácími a cizokrajnými dřevinami.
Tvrz Cuknštejn
Po červeně značené turistické cestě se dostanete k tvrzi Cuknštejn, která stojí na návrší nad přírodním parkem Tereziino údolí. Gotická tvrz byla postavena koncem 15. století a pak ještě byla v 17. století renesančně stavebně upravena.
Tato čtyřkřídlá tvrz s nádvořím a věží je soukromým majetkem a není veřejnosti přístupná. Můžete si prohlédnout pouze zvenku, avšak stojí to zato. Zdejší tvrz Cuknštejn je totiž velmi pěknou ukázkou středověkého zemanského sídla a patří k nejzachovalejším památkám svého druhu v Jižních Čechách.
napsal Jiří Glet
Zdroj: e-kniha Jiří Glet Turistický průvodce I. Zajímavosti z českých hradů a zámků, Nakladatelství KKnihy České Budějovice 2017
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.