Babinet.cz  /  Recepty  /  Upečme si...  /  Víte, které cukroví je nejoblíbenější? Jsou to vanilkové rohlíčky!

Víte, které cukroví je nejoblíbenější? Jsou to vanilkové rohlíčky!

5.12.2022 - AndreaP.

Vanilkové rohlíčky jsou vůbec nejoblíbenější vánoční cukroví. Mnohokráte byl položen dotaz "Kdyby sis měla vybrat jedno jediné cukroví, které upečeš na Vánoce, které by to bylo?" a odpověď ve většina případů zněla - vanilkové rohlíčky. Co by to byly za Vánoce, kdyby se na stole nevyjímalo zrovna toto drobné křehké cukroví? Vanilkové rohlíčky, to je prostě klasika.  Existuje přitom spoustu variant, jak je připravit,  my si dnes ukážeme recept z mandlí, z lískových oříšků a z čokolády.

(fotografie: Pixabay)

Základní těsto na 70 rohlíčků:

  • 140 g měkkého másla
  • 100 g cukru
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 bílek
  • 200 g mouky
  • 100 g oloupaných nebo mletých mandlí

Na pocukrování:

  • 1 lžíce cukru krystal
  • 2 lžíce moučkového cukru

 

- rohlíčky z lískových ořechů: do základního těsta přidáme místo mandlí 100 g mletých pražených lískových ořechů

- čokoládové rohlíčky: do základního těsta přidáme navíc 100 g strouhané hořké čokolády a 2 lžíce rumu

 

Máslo ušleháme postupným přidáváním cukru na krém. Vanilkový lusk podélně nařízneme, polovinu dřeně vyškrabeme a přidáme. Vmícháme bílek a vše ušleháme na krémovou hmotu. Vmícháme mouku a mandle a z těsta rukama poprášenýma moukou tvarujeme válečky o průměru 2 cm. Jednotlivě zabalíme do fólie a uložíme na hodinu do chladu.

Troubu předehřejeme na 180 stupňů Celsia, plech vymastíme nebo vyložíme pečícím papírem.

Z těsta okdrajujeme asi na prst silná kolečka, ze kterých vyválíme rukou váleček se zeslabenými konci a vytvoříme rohlíček. Rohlíčky pečeme asi 15 minut.

Mezitím vyškrabeme zbývající dřeň z vanilkového lusku do směsi cukru a vanilkového cukru a ještě horké rohlíčky ve směsi obalíme. Položíme je na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout.

Na ořechové rohlíčky orestujeme na pánvi lískové ořechy, vysypeme je na fólii a necháme ochladit a smícháme s těstem. Těsto potom připravíme stejně jako je uvedeno výše.

Na čokoládové rohlíčky nastrouháme čokoládu nahrubo a přidáme společně s rumem do těsta, které připravíme stejně jako je uvedeno výše.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz