Když jsem letos v červenci psala, že začíná sezóna cuket, ani ve snu mě nenapadlo, že bude trvat čtyři měsíce. Nevím, jak u vás doma, ale když mi tento týden přistály na kuchyňské lince další dvě cukety ze zahrádky, už mě to asi ani nepřekvapilo. Ano, je říjen, ale ony letos rostou jak šílené. A pořád. S nadsázkou by se dalo napsat, že momentálně se na mé zahrádce vyskytuje už jen plevel (tráva) a cukety. Jenže co s nimi, když už je doma nechce nikdo jíst? Už jsme je společně letos zkusili zavařit, představili jsme si rovněž další vyzkoušené tipy, jak využít cuketu v kuchyni. Upekli nespočet buchet. Její všestrannost nás prostě pokaždé překvapí! A dnes to zkusíme zase jinak, cuketu propašujeme to tolik oblíbených langošů.
(fotografie: wikipedie)
Potřebujeme:
- 150 g mladé cukety
- 150 g smetanového jogurtu
- 200 g hladké mouky
- 15 g droždí
- 1/4 lžičky jedlé sody
- 1/2 kelímku (od jogurtu) vlažného mléka
- špetka cukru
- sůl
- olej na smažení
Na zdobení:
a) slaná varianta : česnek, kečup, tatarka, sýr, zakysaná smetana, pažitka, opečená slanina, šunka, opečené houby, trhané maso, cibule atd.
b) sladká varianta: švestková povidla, nutella, tvaroh, marmeláda atd.
Nejprve se zaměříme na základ tohoto receptu, kterým je cuketa. Pokud máme mladou a malou cuketu, tak jí řádně omyjeme a nastrouháme jí na struhadle na jemno i se slupkou. Naopak vyzrálejší cuketu nejprve oloupeme, rozřízneme a vydlabeme semínka, poté pokračujeme stejně. V obou případech pak lehce posolíme a necháme v cedníku vykapat. Nakonec ji ještě vymačkáme a zbavíme jí tak všech nepotřebných tekutin, které by nám při smažení dělaly neplechu.
Dalším krokem je kvásek, který připravíme tak, že do mléka dáme cukr a droždí a kvásek necháme vzejít.
Ve větší misce pak smícháme mouku, sůl, jogurt, sodu a cuketu. Přidáme kvásek a vymícháme těsto. Poté necháme těsto chvíli vykynout.
Vezmeme si vál, z připraveného těsta vždy lžící odebereme kousek a rukou vytvarujeme do kulata. Při práci nezapomene podsypávat moukou.
Ihned vkládáme do vyšší vrstvy horkého oleje a smažíme z obou stran. Trošku to připomíná smažení koblihů, i langoše by totiž měly ve vrstvě oleje plavat. Samotné smažení jde rychle, okamžitě se začínají nafukovat. Hotové můžeme nechat chvíli okapat na papírovém ubrousku. Hotové lagoše jsou vláčné a křupavé.
Nakonec je dozdobíme dle vlastní chuti, a zvolit můžeme jak slanou, tak ale rovněž sladkou variantu. Základní a nejrozšířenější je trojboj - česnek, kečup, sýr, ale fantazii se zde meze a chutě nekladou.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.