Pita je druh pšeničného chleba ve tvaru placky připravovaný z nejzákladnějších surovin, které máme běžně doma. Jsou jimi mouka, droždí, olej, cukr, sůl a voda. Jedná se o tradiční jídlo blízkovýchodní a středozemní kuchyně, které si už také k nám našlo svoji cestu a je velmi oblíbené. A my si společně nyní ukážeme, jak si je hravě připravit doma.
Potřebujeme:
- 2 hrnky hladké mouky
- 1 lžička cukru moučky
- 1 lžička sušeného droždí
- špetka soli
- 2 lžičky olivového oleje
- cca 3/4 hrnku vlažné vody
Nejprve dáme do mísy sypké suroviny, poté přidáváme olej a nakonec vodu. Všechny suroviny pak důkladně nejprve promícháváme vařečkou, až se vše alespoň trošku propojí, a poté přejdeme na práci rukama. A věřte, že tento krok je velmi důležitý, je opravdu nutné těsto propracovávat alespoň 7 minut. Musí nám vzniknout krásně hladké, jemné, nelepivé těsto, ze kterého zpracujeme bochánek, který necháme přikrytý kynout alespoň hodinu. V tuto chvíli si ale můžete oddychnout, tu nejtěžší práci už máme za sebou!
Poté těsto vyklopíme z mísy na pomoučený vál a rozdělíme na zhruba 6 stejných dílů, každý znova vypracujeme do bochánku. Jednotlivé bochánky pak nejprve rukama vytvarujeme do placky, kterou poté vyválíme na zhruba 3 mm. Opět necháme chvíli v klidu odpočívat, ještě trošku nakynou.
Mezitím si rozehřejeme troubu, a to opravdu na vysokou teplotu - minimálně 220 stupňů. Připravíme si také plech, na který dáme pečící papír. Na takto připravený plech přendáme vyválené placky. Vložíme do trouby. A teď přichází rozhodující chvíle.
Pečeme zhruba 4-6 minut, a sice do okamžiku, kdy se placky výrazně nafouknou - to bude také naše "kontrola", zda jsme vše udělali správně a hnětení a vyválení těsta neodbyli :-) V této chvíli je velmi rychle na plechu otočíme a ještě na cca 1 minutu vrátíme zpět dopéct pro barvu. Poté je ale bez milosti ihned vyndáme, sundáme z plechu a necháme splasknout. Můžeme proces urychlit tím, že je mírně propíchneme vidličkou, pozor ale na horkou páru!
Po splasknutí ihned naskládáme na sebe a přikryjeme buď talířem, poklopem a nebo navlhčenou utěrkou, placky nesmí v žádném případě ztvrdnout.
Pokud budeme placky ihned podávat, pak je možné je rozkrojit a plnit různými náplněmi, a to jak masovými, zeleninovými, tak i mazat pomazánkami, fantazii se meze nekladou, případně jen tak ulamovat a přikusovat například k námi zveřejněnému jehněčímu kebabu.
V případě, že je ale připravujeme do zásoby, je nutné je nechat vychladit, poté zabalit do potravinářské fólie a uložit na mrazák. Při uskladnění v samotné lednici vydrží měkké zhruba 3-5 dní. Před konzumací je pak lepší je krátce orestovat na horké pánvi.
(foto: kingarthurflour.com)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.