Líza Vegrová je profesionální tanečnicí orientálního tance, s jejími kurzy a aktivitami se můžete blíže seznámit na www.orientalni-tanec.cz. Pokud se ale chcete blíže seznámit s jejími chutěmi, zůstaňte při čtení dnešního rozhovoru.
Jste profesionální orientální tanečnicí. Znamená to, že se i ve Vaší kuchyni míchají orientální příchutě? Co nejraději vaříte a jíte?
V arabském světě jsem jen na návštěvě, vyrůstala jsem v Čechách, ale orientální chutě se v mém jídelníčku objevují velmi často. V poslední době jezdím hlavně do Káhiry, kde si užívám kromě tance, také spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, což je v Čechách problém. Některá arabská jídla opravdu miluji, některá méně. Hodně běžným egyptským pokrmem jsou různé pasty z luštěnin a zeleniny podávané s místním chlebem, např. fazolová pasta fava nebo můj oblíbený babaghanoug- pyré z grilovaných lilků.
Procestovala jste mnoho zemí. Která zahraniční kuchyně Vás doslova polapila a kterou byste doporučila našim čtenářům ochutnat?
Nejsem věrná jedné kuchyni, jsem vždy nadšená z posledního objevu, zážitku. Ovšem pak jsem nějakou dobu schopná jíst to samé jídlo, v té samé restauraci každý den, případně se seznámit s kuchařem a zařadit recept do svého domácího repertoáru. Doporučila bych ochutnat pravou francouzkou kuchyni, nejlépe ve Francii a teď velmi populární kuchyni japonskou. Sushi je zdravé, lehké jídlo, plné minerálů. Ideální strava pro tanečnici.
A co klasická česká jídla? Máte je ráda? Všechny ty různé gulášky, knedlíky, knedlo, zelo, svíčkové, plněné buchty, moravské koláče....?
Svíčkovou se šesti si moc často nedávám, ale když je dobře udělaná, nemám nic proti. Mám ráda klasické české polévky, zelňačku, česnečku, kulajdu.... Za vrchol české kuchyně (i když se mnou asi nebudete souhlasit) považuji bramborák.
Jídlo je součástí každého z nás a jistě mnohým rozbouří smysly i v případě spojení s tancem. Sama pořádáte kurzy orientálního tance, projevila nějaká Vaše svěřenkyně zájem tančit s nějakým druhem jídla či pití místo závojů, svíček, šavlí apod.?
Vzpomínám si na nějaký sexy taneček s hroznovým vínem. Také můžete vyzkoušet tanec s tácem nebo kovovou mísou na hlavě naloženou ovocem.
Taneční chutě Vás přepadly již v dětství nebo později?
Tančím už od dětství a vlastně jsem nikdy nepřestala. Tanec patří k mému životu.
Orientálním tancem se mohou zabývat ženy všech proporcí. Samozřejmě některé se se svým tělem teprve vyrovnávají. Co jim předepisujete za dávky sebedůvěry?
Myslím, že přitažlivost ženy nezávisí prvotně na jejích proporcích, jak se nám snaží vsugerovat reklama a modní průmysl, ale především na tom, jak se ve svém tělě cítí. Orientální tanec učí ženu pracovat se svým tělem, vyjadřovat skrz něj svoje pocity, vytvářet krásu, rozvíjet ženskost. Je to velmi účiná cesta ke zdraví a k přijmutí svého těla.
Máte nějaký svůj oblíbený recept, který byste mohla čtenářům a čtenářkám prozradit?
Ráda prozradím recept na výše zmíněný
1 kg lilku, 1 lžíce citrónové šťávy, 1 - 2 hrníčky omáčky tahini, 1 lžíce jemně nasekané petrželky, 1 lžíce olivového oleje
Lilky připravujeme ve slupce. Můžeme je péct v horké troubě nebo grilovat, ale je dobré je předtím trochu opéct na pánvičce. Obrátíme ho až změkne na jedné straně a začne z něho vytékat šťáva. Lilky pečeme cca 90 - 120 minut podle velikosti do změknutí (poznáme to podle scvrkávající se slupky) a pak ho ihned ponoříme do studené vody s citrónovou šťávou, aby si uchoval svoji barvu. Když vychladne, oloupeme ho, vymačkáme z něho šťávu a rozmačkáme dužninu na kaši. Přidáme omáčku tahini a důkladně promícháme. Pokapeme olejem a posypeme nasekanou petrželkou. Podává se v pokojové teplotě s arabským chlebem (pita).
Děkuji mnohokrát za rozhovor, přeji krásné dny a úspěch v profesionálním i osobním životě!
Pozn. redakce: omáčka Tahini je vyrobena z drcených sezamových semínek smíchaných například s mořskou solí a koupíte ji obvykle v prodejnách zdravé výživy.
(reedice - rok 2006)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.