Čatní (chutney, chatni) je další indickou záležitostí, která v naší kuchyni více méně zdomácněla. Tato směs podušené zeleniny či ovoce pikantně ochucená kořením perfektně doplní především masité pokrmy. Je skvělým společníkem grilování, pečení či dušení. Čatní můžeme mít rajčatové, jablečné, broskvové, meruňkové, kokosové, mango a nebo taky švestkové.
Vyrobit se dá kdykoliv, ale není vhodnější doby, než je léto, kdy se nám řada ovoce a zeleniny dostává v té nejčerstvější podobě. A v zimních měsících jako když jej najdete.Čatní také lehce pořídíte v obchodě. Léto však nabízí čerstvého ovoce a zeleniny co je libo, tak proč si čatní nezkusit vyrobit rovnou:
500 g švestek, 4 stroužky česneku, 1 lžíce mletého zázvoru, 1 lžíce hořčičného semínka, 2 lžičky chilli nebo pálivé papriky, 500 g práškového cukru, 1 dl octa, sůl
Utřeme česnek a v hmoždíři roztlučeme hořčičné semínko. Vypeckujeme švestky. Pak vložíme všechny přísady do nádoby a za stálého míchání vaříme. Případně podléváme. Když jsou švestky měkké a zbytečná voda pryč, dáme vychladnout a plníme do sklenic. V lednici vydrží i půl roku.
250 g kyselých jablek, 80 g hrozinek, 1 malá cibule, 1 lžíce kečupu, 1/4 lžičky mletého zázvoru, 1/4 lžičky tlučeného hřebíčku 1/2 lžičky chilli nebo pálivé papriky, 20 g práškového cukru, šťáva ze 2 citronů, sůl
Jablka oloupeme a zbavíme jader, cibulku rozsekáme. Všechno dohromady vložíme do hrnce a pomalu dusíme. Mícháme a dusíme tak dlouho, až je ze směsi pasta. Plníme do sklenic, uzavřeme a uchováváme v chladu. Podáváme k masům a rybám.
30 sušených meruněk, 4 stroužky česneku, 4 feferonky, 1 lžička mletého zázvoru, 2 lžičky chilli nebo pálivé papriky, 1 lžička práškového cukru, 7 lžic octa, sůl
Meruňky necháme máčet ve vodě asi 1 hodinu. V patřičném množství vody svaříme všechny ostatní přísady, česnek samozřejmě utřený a feferonky nakrájené, a vychladlým nálevem zalejeme scezené meruňky. Uložíme uzrát alespoň na 14 dní.
400 g rajčat, 400 g paprik, 8 cibulí, 400 g práškového cukru, 2 lžíce tlučeného hřebíčku, 1 lžíce skořice, 1/2 l octa, sůl
Nakrájíme rajčata, papriky a cibuli, pořádně je prosolíme a necháme přes noc odpočinout. Pak přidáme všechny ostatní přísady a na mírném plameni necháme probublávat tak dlouho, dokud není nutno podlévat. Vychladlé husté čatní plníme do sklenic.
4 velká manga, oloupaná, vypeckovaná, nakrájená na nudličky, sůl, 4 rozetřené stroužky česneku, 450 g moučkového cukru, 2 jalbka - oloupaná a nakrájená, 1 lžíce hořčičného prášku, 1 lžíce nakrájeného čerstvého kořene zázvoru, 600 ml vinného octa z bílého vína, 1 lžíce kajenského pepře
Dejte mango do hrnce a posolte. Nechte odstát přes noc. Ráno slijte šťávu a ovoce opláchněte. Přidejte česnek, cukr, jablka, hořčici, zázvor, ocet a kajenský pepř. Dejte na pánev a při mírném ohni vmíchejte postupně cukr. Přiveďte k varu a přidejte manga. Vařte 30 minut dokud chutney nezhoustne. Nalijte do nahřátých sterilizačních sklenic a uzavřete.
4 větší rajčata, 1 cibule, 2 feferonky, práškový cukr, sůl, dle potřeby citrón
Rajčata spaříme a oloupeme. Rozmačkáme je vidličkou. Vmícháme k nim drobně nasekanou cibuli a feferonky a ochutíme solí a cukrem, případně i citrónovou šťávou.
400 g nezralých broskví, 100 g hrozinek, 200 g práškového cukru, 2 lžičky chilli nebo pálivé papriky, 1 dl octa, 1 lžička mletého zázvoru, sůl
Oloupeme a vypeckujeme broskve a nakrájíme je na čtvrtky. Cukr svaříme v octu, přidáme broskve a všechny ostatní přísady a necháme bublat. Když směs zhoustne téměr na pastu, necháme vychladnou a plníme do sklenic.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.