Babinet.cz  /  Recepty  /  Konzervování  /  Okurková sezóna

Okurková sezóna

14.8.2018 - redakce Babinet.cz

Letní dny a teplé noci, to jsou nejlepší podmínky pro růst okurek. Taky se Vám urodilo množství krásných zelených okurčiček? Vyvstává tedy tak trochu nerudovská otázka: kam s nimi? Odpověď je jednoduchá: přece do sklenic. Poradíme Vám pár receptů, které prověřil čas a chuťové buňky příbuzných.

  • Sladkokyselé okurky naší mamky
  • Na dno 1 sklenice: kousek kopru, 3 kolečka mrkve, 2 plátky cibule, malý kousek křenu, 1 nové koření, 3 celé pepře, 1 hřebíček, půl bobkového listu, malý kousek skořice, půl kávové lžičky hořčičného semene Nálev (asi na 8 sklenic): 2 litry vody, 6 dl octa, 8 dkg soli, 15 dkg cukru, 25 tablet sacharinu Vodu zahřejeme asi na 80 stupňů Celsia (nevařit), přidáme sůl, cukr, sacharin a nakonec ocet. Roztok promícháme a teplým zalijeme okurky. Na dno sklenice dáme koření, kopr, křen, mrkev a cibuli. Do sklenice urovnáme okurky a zalijeme nálevem. Sterilujeme při 80 stupních Celsia 20 minut. Pokud předpokládáme další zavařování, můžeme si nálev udělat do zásoby a skladovat ho doma např. ve sklenicích od octa. Do tohoto nálevu lze s úspěchem nakládat i další zeleninu: např. kapie, celer, houby, červená řepa, směs zelenin . např. "Domácí Moravanka" a jiné.

    Okurky sterilované sladší

    Na 1 sklenici: 2 kolečka mrkve, 2 kolečka cibule, 2 snítky kopru, 2 bobkové listy, 1 hřebíček, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček pepře Nálev: 2 litry vody, 5 dl (půl litru) octa, 6 dkg soli, 20 dkg cukru, 26 tabletek sacharinu Všechny uvedené suroviny na nálev svaříme. Na dno sklenice naskládáme koření, kopr, mrkev a cibuli. Do sklenice urovnáme okurky a zalijeme nálevem. Okurky sterilujeme při 85 stupních Celsia 20 minut. Do nálevu se dá nakládat i jiná zelenina, např. zelené fazolky, červená řepa, cibulky, houby. Pokud chcete mít okurky pikantní, můžete na dno sklenice nasypat trochu pálivé papriky, popř. chilli koření. Další možností je vložit do sklenice jednu chilli papričku.

  • Mléčně kvašené okurky - tzv. "rychlokvašky" - dle starodávného pouťového receptu našich babiček.
  • Starý recept z časů našich prababiček. Mléčně kvašené okurky se dříve prodávaly na poutích v tzv. "štandlících"  kameninových soudcích. dubové listy  na 5 litrovou dávku asi 5 listů, vinné listy, listy z višně kyselky, pár koleček křenu, kopr, solný nálev ( na 1 litr soli vrchovatá kávová lžička soli ), okurky nakládačky Do kameninové nebo dřevěné nádoby dáme tenkou vrstvu listů (dubové a vinné listy v poměru 1 : 1 a 1 dubový list), poté dáme větší vrstvu okurek. Na okurky položíme pár listů a ostatních ingrediencí. Takto vrstvíme, dokud máme ingredience. Poslední vrstvu tvoří listy a ingredience. Zalijeme převařeným vychladlým solným nálevem. Aby bylo vše potopené. Zatížíme čistým prkénkem a kamenem. Lehce překryjeme čistým hadrem. Necháme kvasit, než se na povrchu bude tvořit bílý povlak  tzv. "křís". Poté povrch řádně očistíme a můžeme konzumovat. Okurky kvasí dle počasí cca 10 dní. Pro delší uchování můžeme okurky přendat do jiné nádoby a zalít sladkokyselým nálevem.

  • Rychlokvašky - okurky nakládané na studeno
  • Novodobá variace na Mléčně kvašené "rychlokvašky". Na jednu 2 litrovou sklenici : Jedna menší cibule na kolečka, 1 menší mrkev na kolečka, 1 lžička hořčičného semínka, kousek kopru, 2 bobkové listy, 2 nová koření, 7 celých pepřů, okurky nakládačky, nálev dle naší mamky Na dno sklenice dáme koření, kopr, pár koleček mrkve a cibule. Okurky nakládačky propícháme na několika místech vidličkou, aby se nálev dříve dostal dovnitř. Klademe je do sklenice, prokládáme kolečky mrkve a cibule. Zalijeme horkým nálevem dle naší mamky. Sklenici přetáhneme celofánem a utěsníme gumičkou. Necháme cca 3 - 5 dní. {mosimage} Pro delší uchování můžeme i tyto okurky přendat do jiné nádoby a zalít sladkokyselým nálevem  loni jsme je jedli ještě na vánoce. Někdy se stane, že nám naroste víc salátových okurek, než stihneme sníst nebo nás podaruje příbuzenstvo. Tady je malá finta, co s nimi:

  • Okurková čalamáda "CUFRU"
  • Přerostlé hadovky, cibule, nálev na okurky viz. "Sladkokyselé okurky naší mamky" Přerostlé okurky hadovky oloupeme, případně odstraníme semínka, dužninu nakrájíme na kostičky. Cibuli nakrájíme na kostičky. Smícháme cibuli a okurky v poměru cca 1:1. Zalijeme nálevem a sterilujeme na 80 stupních Celsia 20 minut.

     

    Vaše názory

    Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

    Další recepty

    Náš tip
    • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz