Jakmile se v regálech supermarketů začnou hromadit pyramidy z fíků a datlí, začíná mi být jasné, že bych už konečně měla začít nakupovat nějaká ta překvapení pod vánoční stromek. Sušené datle, fíky a kaštany napochodují kolem Vánoc do drtivé většiny domácností jako tři králové. O zdravé pochoutce z kaštanovníku setého si povíme někdy příště, dnes si řekneme něco o zbylých dvou dobrotách.
DATLE
Datlovník vám dá vše, na co si vzpomenete!
Prapůvodní domovinou datlovníku obecného je severní Afrika a Blízký východ, tam bývaly jeho plody základní složkou jídelníčku. Například v Alžírsku a Tunisku se doposavad objevují v běžném jídelníčku takřka denně. Ze slisovaných datlí se připravuje tzv. "datlový chléb", jenž býval hlavním vydatným zdrojem potravy pro karavany cestující pouští. Z plodů datlové palmy se též vaří výtečný "datlový med" (hustý sirup z čerstvých plodů), který je výborným a zdravým sladidlem. Bez větších problémů jej lze zakoupit i v tuzemských obchodech se zdravou výživou. Tradiční možnosti využití jsou takřka nevyčerpatelné - při naříznutí kmene datlovníku vytéká ze stromu sladká šťáva, ta se kvasí na víno a pálí na kořalku. Vrcholové pupeny se zase konzumují jako zelenina. Z máčených a následně rozdrcených semen se připravuje velmi výživné krmivo pro domácí zvířata. Kapitolou sama pro sebe jsou textilní vlákna z datlových listů, nejrůznější rohože, košíky a pokrývky hlavy.
Vitamíny a minerální látky jako z pohádky
V usušených, u nás běžně dostupných, plodech nalezneme asi 10% vody, 60% cukru, 8% vlákniny, malé množství bílkovin a ještě menší množství tuku. Z vitamínů nás potěší především vitamíny skupiny B - B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niancin) a B6 (pyridoxin). "Céčko" se bohužel skrývá jen v datlích čerstvých. A jelikož má v přírodě vše svou logiku, čerstvé plody též obsahují i významný antioxidant beta karoten, ten chrání kůži před škodlivým slunečním zářením, kterého je v domovině datlovníku obecného opravdu hojnost. Sušené ovoce je dobrým zdrojem železa, draslíku, vápníku, hořčíku (2-3 plody denně vám jsou schopné zajistit doporučený denní příjem), manganu a mědi. 100 g datlí vám spolehlivě dodá takřka třetinu doporučené denní dávky vlákniny. Nicméně dietáři pozor! Tyto plody jsou sice velmi zdravé, ale poměrně dosti kalorické. Pouhých 10 kusů datlí představuje v průměru kolem 10-11 % denní energetické potřeby fyzicky aktivního muže!
Na předvánoční stres jedině datle! Pro svoji úžasnou nutriční hodnotu jsou datle ideálním zdrojem rychlé energie pro těžce pracující, dospívající, těhotné i kojící. Některé zdroje dokonce uvádějí, že konzumace datlí podporuje laktaci. Díky vysokému obsahu železa mají své místo v doplňkové léčbě anémie (i těhotenské). Datle si hojně dopřávejte při silném suchém kašli, zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest. Obsah tryptofanu nám zase zaručí klidný spánek. Máte-li tedy problémy s usínáním, vyzkoušejte namísto hořké pilulky slupnout několik sladkých datlí. Jak potvrzují i některé výzkumy, kombinace vysokého obsahu vitamínu B1, magnesia a cukrů je ideálním "koktejlem" pro vaše nervy. A nejen to! Toto ovoce je ve své domovině považováno za mírné afrodisiakum.
1 konzerva ananasu (250g), 2 malá balení Lučiny, 1/4 šálku ananasové šťávy, 1/2 šálku ořechů (sekaných nadrobno), 2 šálky datlí, 1 kelímek šlehačky ke šlehání
Datle, scezený ananas pokrájejte, ořechy nasekejte. Našlehejte tvaroh, přidejte ananasovou šťávu. Znovu šlehejte. Přidejte ananas, ořechy,datle a zamíchejte. Opatrně vmíchejte našlehanou šlehačku. Naplňte menší formu a zamrazte.
100 g datlí se několik minut povaří v půl litru sojového mléka (lze již běžně zakoupit v hypermarketech), vzniklou směs můžeme ochutit medem. Nejlepší datle jsou z Tunisu a z Iráku. Výborné bývají vypeckované nelisované datle v BIO kvalitě.
FÍKY
Fíkovník je sice teplomil, ale pěstuje se i u nás
Pravlastí fíkovníku smokvoně je Přední Asie. Dnes se však pěstuje od Středozemí až po severovýchodní Indii, Čínu a také v Austrálii. Fíkovník je jednou z nejstarších kulturních rostlin. Nejnovější nálezy izraelských archeologů naznačují, že ještě před domestikací pšenice, ječmene a luštěnin lidé pěstovali fíkovníky! V našich končinách lze zaznamenat pravděpodobně první úspěšné pěstitelské pokusy v dobách vlády Karla IV. Fíky, podobně jako datle, našly mnohostranné využití v kuchyni. Připravují se z nich džusy, sirupy, marmelády, nejrůznější cukrovinky a dokonce i poněkud exotické omáčky k masovým pokrmům. Na jihu Evropy se s oblibou tímto ovocem nadívá maso. Upražené fíky s přísadou čekanky bývaly poměrně známé jako tzv. fíková káva. Sušené fíky, na rozdíl od čerstvých, už není v současnosti problém sehnat po celý rok. Narazíte-li však na čerstvé ovoce vybírejte plody s nepopraskanou a nepoškozenou slupkou, na omak mírně měkké. Bílý povlak, jenž často vidíme na sušených fících, není plíseň, ale zkrystalizovaná glukóza.
Co najdeme pod slupkou
Čerstvé fíky obsahují až 70 % vody, okolo 20% sacharidů, významné množství vlákniny a menší množství bílkovin. Nechybí ani provitamín A, cenný vitamín C, E a vitamíny řady B. Naopak sušené plody mají sacharidů až 75% a jsou takřka bez vitamínu C. Mezi hojně zastoupené minerální látky patří především draslík, vápník, hořčík a železo. Fíky prý mají podle některých odborníků na výživu jedny z nejvyšších alkalických hodnot, proto se výborně hodí k neutralizaci kyselinotvorných potravin (např. maso, uzeniny, bílé pečivo a cukr).
Fíky pro zdravé zažívání
Plody fíkovníku se pyšní vysokým obsahem vlákniny, a to jak rozpustné (pektin např. snižuje hladinu cholesterolu krvi), tak i nerozpustné (např. usnadňuje průchod potravy střevy). Díky obsahu slizů a vlákniny jsou fíky ideálním přírodním projímadlem bez nežádoucích účinků. Toto chutné laxativum prý často zabere i u těch nejurputnějších případů (fíky před konzumací namočte do vody nebo olivového oleje). Podobně jako datle jsou fíky ve fytoterapie doporučovány u bronchitidy, kašle, při prochladnutím či chřipce. V léčitelství se tradičně používají ve formě odvaru jako mírně působící močopudný prostředek, jenž dokáže rozpouštět usazené škodliviny v ledvinách (ledvinových kameny a písek). Recept je jednoduchý, stačí jen 6 pokrájených fíků vaříme 15min. v 0,5l vody. Jste-li sportovci, cestovatelé, fyzicky nebo duševně nadmíru aktivní, rekonvalescenti, budoucí anebo kojící maminky, fíky si rozhodně neodepírejte. Naopak! Dodají vám energii a mnoho potřebných látek, rychle zasytí a jsou lehce stravitelné.
1 balíček fíků, 2 dcl bílého portského vína, 50 g libovolných ořechů, dětské piškoty dle potřeby na zahuštění hmoty, strouhaný kokos nebo ořechy
Sušené fíky přes noc namočíme do vína. Druhý den je necháme přes síťku okapat a pomeleme na masovém strojku. Do hmoty přidáme sekaná jádra ořechů a drcené či strouhané piškoty. Vypracujeme tužší těsto. V případě potřeby jako tekutinu použijeme opět portské víno (je-li vypito, můžeme přidat i vodu). Z hmoty vypracujeme váleček a obalíme jej v kokosu. Zabalený v potravinové folii nebo v alobalu uchováváme v lednici. Po 24hodinovém odležení podáváme rolku jako zákusek, krájíme ji na plátky.
1 balení fíků, 0,5 l červeného vína, 2 dl octa balsamico, 3 lžíce cukru krystal
Fíky namočíme na několik hodin do vína. Na rozpálenou pánev bez oleje nasypeme cukr a uděláme karamel. Zmírníme plamen a nalijeme ocet balsamico, který necháme odpařit. Poté přidáme víno s pokrájenými fíky a necháme několik minut podusit. Nakonec směs rozmixujeme ponorným mixérem. Čerstvé fíky nikdy nejezte vychlazené, ztrácejí svou nezaměnitelnou chuť! Ideální pro konzumaci je jednoznačně pokojová teplota.
(reedice * fotografie Pixabay a Freeimages)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.