Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Dlabání dýní a kreativní využití dužiny. Zkuste šťávu, pyré, nebo pleťovou masku

Dlabání dýní a kreativní využití dužiny. Zkuste šťávu, pyré, nebo pleťovou masku

16.10.2023 - redakce Babinet.cz

Pokud jste příznivci vyřezávání dýně do velkolepé lucerny, víte, jaký nepořádek kolem dlabání vzniká. Odhodíte vláknité, slizké vnitřky, semínka a pustíte se přímo do řezbářství. Pokud však chcete být vynalézaví a využít každý poslední kousek dýně, shromáždili jsme pro vás několik nápadů!

foto / Freepik

Dýňové pyré

Vyříznutou dužinu můžete zpracovat do pyré, které vám následně poslouží v kuchyni.  Dejte dužinu do mixéru nebo kuchyňského robotu. Rozmixované můžete dám do sáčků a zamrazit.  Nebo hned večer nasmažit topinky a připravit dýňový tataráček

Dýňová šťáva

Poté, co dýni vyškrábete, dejte zbytky dužiny a semínka do skleněné mísy. Zalijte je vroucí vodou a vidličkou směs promíchejte, poté přeceďte. Směs můžete přidat do smoothies a omáček, nebo ji smíchat s jablečným moštem a skořicí a připravit si teplý podzimní nápoj.

Podle výzkumu může dýně skutečně dělat zázraky pro vaše zdraví. Látky obsažené v dýni mohou chránit srdce, pomáhat vašemu zraku a dokonce snížit hladinu cukru v krvi.

Smoothie z dýňových semen

Vhoďte dýňová semínka do jakéhokoli smoothie pro posílení železa a bílkovin. Dopuručit můžete dýňový koktejl, který bude obsahovat dýňové pyré, dýňová semínka, banán, mléko a preferované sladidlo jako stevia, med nebo sirup.

Dýňová maska ​​na obličej

Dužina je v tomto období pro pleť totálně blahodárná hlavně pro svou schopnost pleť efektivně ochránit. Stačí párkrát aplikovat masku z dýňové dužiny a vítr, chlad, déšť, ani sychravé dny obličejové pokožce neublíží. Nebude tak vystavena klasické zátěži, kterou s sebou podzim každoročně přináší.

Tělový peeling

Tenhle je podobný obličejové masce, ale je určen k použití po celém těle. Smíchejte domácí pyré uvedené výše s hrubým cukrem, medem a mandlovým nebo kokosovým olejem. Pak už jen stačí nanést na pokožku a začít vesele odlupovat!

Vyzkoušejte některé z našich dýňových receptů

Halloween recept: Plněné strašidelné papriky

Bábovka ala dýně. Bude ozdobou halloweenské oslavy

Dýně Hokkaido s medem a ořechy

Je dravá a velmi zdravá! Dýně Hokaido na váš stůl. Je libo polévku, zelí či pečenou?

 

Zdroj: redakce Babinet.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>